آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
بورس
۹
فرابورس

برآیند مثبت رفت و برگشت فرابورس

دنیای اقتصاد: فرابورس ایران که دقایق ابتدایی معاملات روز گذشته خود را با نزول شاخص کل آغاز کرده بود، در ادامه با فروکش عرضه ها به مدار صعودی بازگشت. به این ترتیب دیروز آیفکس با رشد 5/ 6 واحدی در سطح 4116 واحد قرار گرفت. با احتساب رشد 2/ 0 درصدی شاخص فرابورس طی معاملات دیروز، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به 3/ 82 درصد رسید. در بازار بدهی اما میانگین نرخ سود اسناد خزانه اسلامی در سطوح 20 درصدی باقی ماند.طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه جایی یک میلیارد و 723 میلیون ورقه بهادار به ارزش 1096 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. رصد معاملات روز سه شنبه فرابورس ایران نشان دهنده بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت های پتروشیمی مارون، گروه صنایع کاغذ پارس، توکاریل و سرمایه گذاری مس سرچشمه در مجموع به میزان 5/ 10 واحد است.

  همگام با صنایع فرابورسی

دیروز از 3 نماد فعال حاضر در گروه رایانه فرابورس، دو نماد «افرا» و «تاپکیش» معاملات خود را در محدوده منفی به پایان رساندند. نماد معاملاتی شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی اما طی معاملات این روز با رشد 2/ 4 درصدی همراه شد. بیشترین ارزش دادوستدهای این گروه نیز به معامله یک میلیون و 861 هزار سهم «تاپکیش» به ارزش 2 میلیارد و 784 میلیون تومان اختصاص پیدا کرد.اغلب نمادهای فعال درگروه انبوه سازی دیروز در محدوده مثبت قیمت نوسان کردند. بیشترین افزایش قیمت به نماد معاملاتی شرکت مبین وان کیش رسید. بیشترین حجم معاملات در این گروه نیز با جابه جایی حدود 15 میلیون و 980 سهم در اختیار «آ.س.پ» قرار گرفت. همچنین ارزش معاملات «ثرود» در این روز بالغ بر 6 میلیارد و 847 میلیون تومان بود تا این نماد بیشترین ارزش معاملات گروه انبوه سازی را از آن خود کند.  در گروه فرآورده های نفتی درحالی «شاوان» با رشد محدود 4/ 0 درصدی عنوان مثبت ترین نماد این گروه را از آن خود کرد که در مقابل شاهد ریزش 05/ 2 درصدی قیمت سهام نفت پاسارگاد بودیم. تک نماد خودرویی فعال در فرابورس معاملات دیروز خود را با افت قیمت پشت سرگذاشت. بر این اساس روز گذشته نماد معاملاتی شرکت بهمن دیزل با کاهش 12/ 0 درصد قیمت پایانی به معاملات روزانه خود پایان داد.  دو نماد بانکی فرابورس اما روز گذشته را کم نوسان پشت سر گذاشتند. در این میان نماد معاملاتی بانک دی به رشد 03/ 0 درصدی بسنده کرد و «وملل» با ریزش 6/ 0 درصدی قیمت سهام خود مواجه شد. دارویی ها که پیش تر با رشد متوالی قیمت سهام شرکت های زیرمجموعه خود همراه شده بودند، دیروز در اغلب نمادهای معاملاتی قرمزپوش شدند. واقعیت این است که موتور محرک رشد قیمت سهام این گروه بر مبنای حذف ارز 4200 تومانی و در نتیجه رشد قیمت محصولات تولیدی در آینده است. با این حال اظهارات اخیر درخصوص احتمال تداوم تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه سال 99 می تواند به جلوگیری از افزایش قیمت محصولات و قدرت بیشتر سازمان غذا و دارو برای کنترل قیمت ها بینجامد. با این حال همچنان برخی از فعالان بورسی معتقدند حتی در صورت تخصیص ارز دولتی به واردات مواد اولیه نیز با توجه به کاهش توان دولت برای تامین و تخصیص، رشد قیمت محصولات دارویی اجتناب ناپذیر است.

   رصد فعالیت بازیگران فرابورسی

فرابورس ایران روز سه شنبه در مجموع شاهد جابه جایی بیش از 40 میلیون و 650 هزار سهم به ارزش افزون بر 5/ 38 میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی حقوقی به سبد سهام معامله گران حقیقی بازار بودیم. در این میان نماد معاملاتی شرکت بهمن لیزینگ بیشترین مشارکت بازیگران حقیقی را به خود دید. بررسی خالص تغییر مالکیت این شرکت طی روز معاملاتی گذشته حکایت از جابه جایی حدود 20 میلیون سهم «ولبهمن» به ارزش حدود 3/ 12 میلیارد تومان از سوی بازیگران حقوقی به حقیقی دارد. پس از آن نیز «چکاپا» شاهد بیشترین خالص تغییر مالکیت به سمت معامله گران حقیقی به ارزش 2/ 9 میلیارد تومان بود. در آن سوی بازار نماد معاملاتی شرکت داروسازی آوه سینا شاهد بیشترین خالص خرید سهام به نام حقوقی ها بود. بر این اساس دیروز افزون بر 630 هزار سهم «داوه» به ارزش 7/ 1 میلیارد تومان از سبد سهام معامله گران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد. پس از آن نیز نماد معاملاتی شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت بیشترین خالص خرید از سوی معامله گران عمده بازار به میزان 4/ 1 میلیارد تومان را تجربه کرد.

   کم نوسانی «اخزا»ها؛ کاهش قیمت «تسه»ها

در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز افزون بر یک میلیون و 820 هزار ورقه به ارزش تقریبی 148 میلیارد تومان در 1078 نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در این روز شاهد معامله حدود یک میلیون و 730 هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی به ارزش 140 میلیارد تومان بودیم. «اخزا»ها در این روز در محدوده قیمتی 60 تا 99 هزار تومان نوسان کردند. بیشترین رشد قیمت در این روز با افزایش قیمت 6/ 0 درصدی به «اخزا804» اختصاص پیدا کرد و در مقابل «اخزا613» شاهد کاهش قیمت به میزان 08/ 0 درصد بود. در مجموع روز گذشته، متوسط نرخ سود موثر 30 سررسید اسناد خزانه اسلامی با کاهش 1/ 0 واحد درصدی نسبت به روز دوشنبه در سطح 20درصد قرار گرفت.در این میان دیروز فرابورس ایران اعلام کرد به استناد پذیرش 16 مرداد ماه 98 اوراق اسناد خزانه اسلامی با سررسید 11 بهمن ماه 1400 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی با تاریخ سررسید 11 بهمن ماه 1400 در نماد «اخزا812» امروز (چهارشنبه 13 آذر ماه 98) انجام می شود و قیمت پایانی اوراق، میانگین موزون و معاملات روزانه اوراق در روز گشایش خواهد بود.همچنین روز گذشته فرابورس ایران شاهد معامله حدود 99 هزار و 121 ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر 4 میلیارد تومان در بازار ابزارهای نوین مالی بود. متوسط قیمت امتیاز تسهیلات مسکن در فرابورس، دیروز با افت 75/ 0 درصدی (نسبت به روز دوشنبه) به 42 هزار و 481 تومان رسید.