آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
دیپلماسی
۴

خبر

تقدیم پیام رییس جمهور به نخست وزیر ژاپن

نخست وزیر ژاپن در دیدار «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که ژاپن کماکان از برجام حمایت می کند و برای حل مشکلات این قرارداد بین المللی به نقش دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

به گزارش ایرنا، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته در توکیو با «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن دیدار و پیام کتبی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری را به وی تقدیم کرد.

نخست وزیر ژاپن در این دیدار ضمن تشکر از پیام روحانی با اشاره به سفر خود به تهران، ضمن اظهار خرسندی از دیدار با مقام معظم رهبری و رییس جمهوری اسلامی ایران از استمرار مشورت های سیاسی بین دو کشور استقبال کرد.

عراقچی نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام آقای روحانی و تقدیم پیام ایشان، مواضع جمهوری اسلامی ایران در برجام را تشریح و اعلام کرد که در صورت برداشته شدن تحریم ها، ایران آمادگی دارد به اجرای کامل برجام بازگردد. معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به طرح صلح هرمز که از سوی رییس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شد گفت: ایران به منظور حفظ امنیت و صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متاثر می شوند به حمایت از ائتلاف امید یعنی «ابتکار صلح هرمز» دعوت می کند. او از سفر آبه به ایران به عنوان یک نقطه عطف در روابط دو کشور یاد کرد و گفت: در این رابطه با توجه به نقش منحصربه فردی که ژاپن دارد ما آماده همکاری و رایزنی های بیشتر با توکیو در این زمینه هستیم. پیش از دیدار با نخست وزیر ژاپن، عراقچی در دیدار «توشی میتسو موتگی» وزیر امورخارجه ژاپن در توکیو ضمن ابلاغ سلام «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: منطقه خاورمیانه در شرایط حساسی است و همکاری برای کاهش تنش ها بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز و ضروری است. موتگی وزیر خارجه ژاپن نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از دیدار با فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: ما نگران شرایط در خاورمیانه هستیم و باید با تلاش های دیپلماتیک تنش ها را کاهش دهیم. او ضمن تاکید مجدد بر حمایت این کشور از برجام خواستار خویشتنداری همه طرف ها برای جلوگیری از تنش بیشتر شد. در این دیدار طرفین در خصوص روابط دوجانبه و مهم ترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله شرایط در خلیج فارس و خاورمیانه و سایر موضوعات مورد علاقه گفت وگو و تبادل نظر کردند. گفتنی است روز گذشته خبرگزاری کیودوی ژاپن از احتمال سفر آقای روحانی نیز خبر داد. عراقچی در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است 15 آذرماه در سطح معاونان وزرای خارجه در وین برگزار شود، برای گفت وگو با مقامات چینی و ژاپنی به پکن و توکیو سفر کرد.

امیدواری میشل عون به تحولات مثبت در لبنان

رییس جمهوری لبنان اعلام کرد، در روزهای آتی تحولات مثبتی رخ خواهد داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میشل عون، رییس جمهوری لبنان گفت، در آینده نزدیک تحولات مثبتی رخ خواهد داد. وی در این باره توضیحات بیشتری نداد. عون در دیدار با هیاتی از گروه «گفت وگو و پل ها» وضعیت کلی کشورش را با آنها بررسی کرد و در پاسخ به سوالات شان تاکید کرد: در آینده نزدیک تحولات مثبتی رخ خواهد داد. در حالی یک ماه و نیم از وقوع اعتراضات مردمی در لبنان به دلیل سیاست های اقتصادی می گذرد که هشدارهای جدی مبنی بر ورود لبنان به مرحله دشوار اقتصادی وجود دارد. پیش از نمایندگان جنبش «امل» و «جریان آزاد ملی» در پارلمان لبنان پیش بینی کرده بودند که دولت جدید این کشور طی هفته جاری تشکیل شود.

استعفای نخست وزیر فنلاند

نخست وزیر فنلاند در پی بالا گرفتن اختلافات با اصلی ترین شریک ائتلافی خود، استعفا کرد. به گزارش نشریه اشپیگل آلمان، «آنتی رینه» که حدود 6 ماه پیش ریاست دولت ائتلافی فنلاند را به عهده گرفته بود در پی افزایش فشارها به وی در داخل دولت ناچار به استعفا شد. بر این اساس رینه 57 ساله پس از بالاگرفتن اختلافات حزبش (سوسیال دموکرات) با «حزب مرکزی» اصلی ترین عضو دولت ائتلافی، امروز (سه شنبه) استعفای خود را به رییس جمهوری فنلاند تحویل داد. «سائولی نینیستو»، رییس جمهوری فنلاند، در جمع خبرنگاران گفت: «استعفای شما را قبول می کنم، اما همچنان از کابینه تان می خواهم تا به عنوان دولت موقت به کار ادامه دهید تا آنکه دولت جدیدی بر سر کار بیاید.» این دولت متشکل از احزاب سوسیال دموکرات، مرکزی، سبزها، چپ ها و مردم بود که در کنار سوسیال دموکرات ها، حزب مرکزی نیز از جمله بزرگ ترین احزاب تشکیل دهنده آن به شمار می رفت. کناره گیری نخست وزیر فنلاند از آن رو حائز اهمیت است که این کشور همچنان تا پایان سال ریاست شورای اروپا را به عهده دارد. در همین رابطه ضرب الاجل فنلاند به انگلیس برای تصمیم گیری در خصوص برگزیت واکنش «بوریس جانسون» نخست وزیر این کشور را به دنبال داشت. فنلاند طی هفته های گذشته شاهد اعتصاب کارکنان پستی کشور بود که به خطوط هوایی و دیگر بخش های صنعنی کشور نیز گسترش یافت.