آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
بورس
۱۰

شاخص سهام پس از افت اولیه به مدار صعود بازگشت

روز رفت و برگشت بورس تهران

هدیه لطفی

دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران برای دوازدهمین روز متوالی به روند صعودی خود ادامه داد و با ثبت نوسان مثبت 619واحدی، بازدهی خود از ابتدای سال جاری تا کنون را به حدود 80درصد رساند. هرچند در دقایق ابتدایی بازار شاهد فشار عرضه و ریزش بیش از هزار واحدی شاخص کل بورس بودیم، ولی در ادامه با فروکش عرضه ها نماگر بازار به مدار صعودی بازگشت. به این ترتیب بورس تهران روزی در مسیر رفت و برگشت را در کارنامه خود ثبت کرد.

رشد 2/ 0درصدی نماگر اصلی بازار سهام درحالی روز گذشته رقم خورد که شاخص کل هموزن با افزایش 9/ 0درصدی (معادل 857واحدی) رشد به مراتب بیشتری را تجربه کرد. بر این اساس شاخص کل هموزن با عبور از سطح 97هزار و 475 واحدی، سقف تاریخی خود را شکست. این صعود که می تواند سیگنال موج مثبت جدیدی در بورس تهران باشد، تاکیدی بر توجه معامله گران در خرید سهام نمادهای کوچک و متوسط بورسی دارد.   در همین راستا ارزش معاملات خرد بورس نیز هر چند نسبت به معاملات روز دوشنبه کمی کاهش یافت، ولی از سطح 1400 میلیارد تومان فراتر رفت تا بار دیگر شاهد معاملات پرحجم در این بازار باشیم. در این میان یکی از نکات قابل توجه در بازار دیروز، نبود هیچ صف فروشی در پایان معاملات بود. امری که تاکید برای برتری محسوس خریداران بر فروشندگان در معاملات دارد.  تشدید عرضه ها که از معاملات روز دوشنبه به طور محسوسی در نمادهای مختلف از صنایع گوناگون آغاز شده بود، در نیم ساعت اولیه شروع معاملات دیروز نیز ادامه داشت. امری که سبب شد تا شاخص کل بورس با ریزش بیش از هزار واحدی همراه شود و به سطح 319هزار واحدی کاهش یابد. ولی این روند دوامی نداشت و با خریدهای پرحجم به ویژه از سوی سهامداران خرد شاهد تغییر مسیر نماگر اصلی بازار بودیم. به طوری که در پایان معاملات نه تنها شاخص کل بورس با نوسان مثبت 619واحدی همراه شد، بلکه اثری از صف های فروش نیز در بازار نبود. این موضوع تاکیدی بر برتری محسوس خریداران بر فروشندگان داشت؛ به طوری که در نهایت خالص خریدی بالغ بر 61 میلیارد تومان در کارنامه سهامداران خرد بازار ثبت شد.  همچنین از 323 نماد معاملاتی بورسی، 61 نماد با صف خرید به کار خود پایان دادند و قیمت پایانی 193 نماد مثبت و 128 نماد منفی بود. در همین راستا ارزش معاملات خرد روزانه نیز به 1435 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب بازار در آستانه ورود مجدد به قله تاریخی، روندی متعادل را در پیش گرفت و کمتر از 6500 واحد از سطح تاریخی فاصله گرفت. در این میان مولفه های تاثیرگذاری از جمله رشد نرخ دلار و همچنین تاثیر تحولات بنزینی می تواند روند آتی بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

  جزئیات بیشتر از معاملات روز سه شنبه

در جریان معاملات روز گذشته از میان صنایع 39گانه فعال در بورس، گروه دارویی توانست بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. به طوری که در مجموع دیروز حدود 190میلیون سهم و اوراق به ارزش بیش از 200میلیارد تومان در این گروه معامله شد.سهام گروه دارویی که طی هفته های گذشته و با ثبت رشدهای متوالی قیمت با تقاضای زیادی از سوی سرمایه گذاران مواجه شده بودند، این روزها درگیر دو دیدگاه متفاوت درخصوص حذف ارز دولتی 4200 تومانی در بودجه یا عدم وقوع این اتفاق هستند. به عبارت دقیق تر موتور محرک رشد قیمت سهام این گروه بر مبنای حذف ارز 4200 تومانی و رشد حاشیه ریالی سود در این صنعت در آینده ای نه چندان دور است. در این راستا و تاثیرگذاری موضوع عنوان شده، گمانه زنی های مختلف و حضور دیدگاه های متضاد در میان خریداران و فروشندگان شکل گرفته که معاملات پرحجم دارویی ها در روزهای اخیر را شکل داده است.همان طور که عنوان شد گروه دارویی بیشترین ارزش معاملات دیروز را به خود اختصاص داد که در این میان سرمایه گذاری البرز با معامله بیش از 56میلیون سهم به ارزش 37میلیارد تومان، بیشترین میزان معاملات را به خود اختصاص داد. همچنین هر سهم «والبر» نوسان مثبت 3درصدی را در بازار دیروز تجربه کرد و در پایان با صف خرید به کار خود پایان داد. در ادامه این روند نیز داروسازی زاگرس فارمد پارس با دادوستد 26میلیارد تومانی از دیگر نمادهای دارویی مورد توجه در بازار دیروز بود. همچنین در این گروه افزایش سرمایه شیشه دارویی رازی نیز بر سایت کدال قرار گرفت. بر این اساس «کرازی» تصمیم دارد با هدف اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش، سرمایه فعلی خود را از 85میلیارد تومان به 120 میلیارد تومان افزایش دهد. این افزایش سرمایه 41درصدی از محل سود انباشته اعمال خواهد شد.همچنین روز گذشته گروه خودرویی نیز در کانون توجه معامله گران قرار داشت. به طوری که در مجموع نمادهای معامله شده در این گروه ارزشی بالغ بر 145میلیارد تومان به ثبت رساندند. در این میان بیشترین ارزش معاملات ثبت شده به نماد پارس خودرو تعلق داشت که معاملات30 میلیارد تومانی را در بازار دیروز شاهد بود. البته در این گروه روز گذشته اخباری پیرامون فروش اعتباری 3 محصول ایران خودرو منتشر شد. بر این اساس ایران خودرو فروش اقساطی سه محصول پژو 405 بنزینی، پژوپارس سال و پژوپارس TU5 را از ساعت 11 صبح دیروز سه شنبه 12 آذر تا زمان تکمیل ظرفیت و با موعد تحویل 30 روزه آغاز کرده است.

  بازیگران بورسی چه کردند؟

بررسی روند خرید و فروش های صورت گرفته از سوی بازیگران اصلی بازار سهام نشان از آن دارد که سهامداران خرد با خریدهای پرحجم خود توانستند برای یازدهمین روز متوالی، نقدینگی را در زمین بازی خود حفظ کنند. بر این اساس خالص خرید معامله گران حقیقی در جریان معاملات روز گذشته به 7/ 60میلیارد تومان رسید.جزئیات جابه جایی های این بازار نشان می دهد که تامین ماسه ریخته گری بیشترین خالص خرید از سوی حقیقی ها را تجربه کرد. به طوری که حدود 12میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «کماسه» جابه جا شد. همچنین از 5/ 7میلیون سهم معامله شده «کماسه» در بازار دیروز، 99درصد از خریدها توسط سهامداران خرد صورت گرفت. این درحالی است که در پایان معاملات نیز صف خرید بیش از 2 میلیون سهمی برای آن باقی ماند. شنیده ها حاکی از آن است که روز گذشته یک شخص حقیقی خرید سنگینی در سهام «کماسه» داشته است. البته عصر دیروز گزارش عملکرد میان دوره ای تلفیقی «کماسه» برای دوره 6ماهه نخست سال جاری و به صورت حسابرسی شده بر سایت اطلاع رسانی کدال منتشر شد. بر این اساس «کماسه» تا پایان شهریور ماه سال جاری به صورت تلفیقی سود ناخالصی بالغ بر 4/ 6میلیارد تومان محقق کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد 105درصدی نشان می دهد. در این راستا سود خالص تلفیقی «کماسه» نیز در دوره 6ماهه نخست سال جاری به 7/ 3میلیارد تومان رسیده که رشد 183درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل را تجربه کرده است.همچنین روز گذشته سهامداران خرد به خرید سهام پتروشیمی خارک نیز تمایل نشان داده و خالص خرید 7/ 6میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند. در همین راستا تولیدی چدن سازان نیز با انتقال حدود 6میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی روبه رو شد. در این میان روز گذشته اخباری پیرامون افزایش سرمایه «چدن» منتشر شد. بر این اساس چدن سازان تصمیم دارد سرمایه فعلی را از 100 به 170 میلیارد تومان برساند. این افزایش سرمایه 70درصدی از محل سود انباشته و با چهار هدف جلوگیری از خروج منابع، تکمیل مخارج تکمیل طرح های در دست اقدام، انجام سرمایه گذاری های جدید و تقویت سرمایه در گردش صورت می گیرد.در مقابل بازیگران عمده بیشترین خرید را در نماد پارس خودرو داشتند. به طوری که خالص خرید حقوقی ها در نماد «خپارس» به حدود 6میلیارد و 500میلیون تومان رسید. به این ترتیب با حمایت های صورت گرفته از «خپارس» این نماد با نوسان مثبت 6/ 3درصدی همراه شد. البته در جریان معاملات روز دوشنبه نیز شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکار به عنوان سهامدار 95/ 23درصدی «خپارس» به خرید 200هزار سهم مزبور پرداخته بود.