آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

کیودوخبر داد: احتمال سفر روحانی به ژاپن

دنیای اقتصاد : خبرگزاری کیودو گزارش داد که مقامات ایران و ژاپن درحال بررسی سفر رئیس جمهوری ایران به توکیو هستند. به گزارش ایسنا خبرگزاری کیودو به نقل از «یک منبع آگاه از روابط تهران و توکیو» گزارش داد که ژاپن درحال بررسی سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ژاپن است و تهران مایل است که این سفر در نزدیک ترین زمان ممکن انجام شود. کیودو در ادامه آورده است که ایران روز سه شنبه انجام این سفر را مطرح کرده است. پیش از این، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در خرداد ماه سال جاری به ایران سفر و با مقامات ارشد کشورمان دیدار کرد.

تقدیم پیام روحانی به شینزوآبه توسط عراقچی

همچنین سیدعباس عراقچی بعد از ظهر روز گذشته با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن دیدار و پیام کتبی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان را تقدیم وی کرد. به گزارش «ایسنا» در این دیدار شینزوآبه ضمن تشکر از پیام رئیس جمهور کشورمان، به سفر خود به تهران اشاره و ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان از استمرار مشورت های سیاسی بین دو کشور استقبال کرد. نخست وزیر ژاپن همچنین گفت ژاپن کماکان از برجام حمایت می کند و به نقش دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد. در این دیدار عراقچی ضمن ابلاغ سلام آقای روحانی و تقدیم پیام ایشان گفت: «سفر شما به ایران یک نقطه عطف در روابط دو کشور بود.» وی با اشاره به طرح صلح هرمز که از سوی رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد، گفت: «جمهوری اسلامی ایران به منظور حفظ امنیت و صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متاثر می شوند به حمایت از ائتلاف امید یعنی «ابتکار صلح هرمز» دعوت می کند. در این رابطه با توجه به نقش منحصر به فردی که ژاپن دارد ما آماده همکاری و رایزنی های بیشتر با ژاپن در این زمینه هستیم.»

همچنین معاون ظریف در دیدار با وزیر امورخارجه ژاپن درخصوص برجام ضمن تشریح وضعیت پیش آمده گفت: «هدف ما خروج از برجام نیست، بلکه ما پس از یک سال صبر و مشاهده عدم انجام تعهدات از سوی کشورهای اروپایی، تصمیم به کاهش تعهدات گرفتیم و در صورت برداشته شدن تحریم ها و برخورداری ایران از مزایای این توافق به تعهدات برجام باز می گردیم.»

کاهش تعهدات ایران باهدف نجات برجام است

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران که به ژاپن سفر کرده است روز دوشنبه در پنل اختصاصی «اقدامات قدرت های کلیدی در خاورمیانه و تاثیر آنها بر امنیت بین المللی» در توکیو گفت: «برجام تنها یک توافق بین ایران و آمریکا نیست بلکه یک توافق بین المللی است.» به گزارش «ایسنا» عراقچی افزود: «برجام یک توافق منطبق با شورای امنیت است و قطعنامه 2231 شورای امنیت این توافق بین المللی را تصویب کرده است و تصمیم آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برای خروج از این توافق نامه بین المللی، نقض مصوبه شورای امنیت است.» وی با اشاره به اینکه هیچ کس نباید ایران را به خاطر کاهش تعهدات خود در برجام زیر سوال ببرد، گفت: «باوجود خروج آمریکا از برجام و عدم تامین منافع ایران به علت اجرای این توافق، ایران قبل از اینکه کاهش تعهدات خود را در برجام آغاز کند بنا به اصرار سایر طرف ها مبنی بر اینکه ما خروج آمریکا را جبران می کنیم به مدت یک سال در برجام باقی ماند اما کشورهای اروپایی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.»

تبریک سخنگوی وزارت خارجه به مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا

تسنیم : سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران انتصاب مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به وی تبریک گفت و از مواضع مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تعامل با جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد. سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه طی پیامی توییتری انتصاب «جوزپ بورل» به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به وی تبریک گفت. موسوی در این پیام تبریک توییتری نوشت: «ضمن قدردانی از مواضع معقول و متعادل سرکار خانم فدریکا موگرینی در تعامل با جمهوری اسلامی ایران و تبریک انتصاب جناب آقای جوزپ بورل، امیدواریم شاهد توسعه روابط مان با اتحادیه اروپا و تحکیم چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون در عرصه بین المللی باشیم.»

موضع ضد و نقیض ترامپ درباره معترضان ایرانی

ایسنا : رئیس جمهور آمریکا که مدعی شده بود از اعتراضات در ایران حمایت نمی کند، دقایقی بعد با تغییر اظهارات خود ادعای«حمایت از مردم ایران» را مطرح کرد. دونالد ترامپ با رد اظهارات پیشین خود مبنی بر عدم حمایت آمریکا از اعتراضات ایران در توییتی نوشت: ایالات متحده آمریکا از مردم دلیر ایران که برای آزادی خود دست به تظاهرات زده اند، حمایت می کند. ما در دولت ترامپ از آنها حمایت کرده و همچنین حمایت خواهیم کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ که به انگلیس سفر کرده، در یک کنفرانس خبری پیش از نشست ناتو مدعی شد: «هزاران ایرانی به خاطر اعتراض کردن کشته می شوند.» او همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدام احتمالی آمریکا در این باره گفت که نمی خواهد فعلا درباره این موضوع حرف بزند. سخنان ترامپ درباره کشته شدن مردم در اعتراضات اخیر کشورمان درست در راستای تبلیغات وسیعی است که در روزهای گذشته در رسانه های همسو با این کشور دنبال شده است و به دنبال بهره برداری حداکثری از سناریوی کشته سازی در اعتراضات اخیر هستند. همزمان برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با حمایت از برخی رسانه های خارجی که در تشویق به ناآرامی در کشورمان نقش داشتند، مدعی شد که ایران خبرنگاران را هدف گرفته است. به گزارش «ایسنا» صفحه توییتر وزارت امورخارجه آمریکا در پیامی توییتری، ادعاهای برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را درباره شبکه هایی که به ناآرامی های اخیر ایران در پی اصلاح قیمت بنزین، دامن می زدند، نقل کرده و نوشت: «حکومت ایران، حمله به خبرنگاران شبکه های صدای آمریکا، رادیوفردا و بی بی سی فارسی و بسیاری دیگر را شدت بخشیده است. آمریکا، هدف قرار دادن خبرنگاران و خانواده هایشان را محکوم می کند. ما به انجام دادن اقداماتی قاطع برای حمایت از آزادی مطبوعات و آزادی بیان ادامه خواهیم داد.»