آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۹
سیاسی
۳

«رسالت» در گفت و گو با کارشناسان، تعرض به کنسولگری های ایران در عراق را واکاوی می کند

آشوبگران، امنیت عراق را هدف گرفته اند

گروه سیاسی: بحران اخیر کشورعراق به دامان کنسولگری ایران در شهرهای نجف، کربلا و بصره رسیده است. 13 آبان ماه بود که تظاهرکنندگان عراقی به کنسولگری ایران در کربلا حمله کرده و در این حادثه سه معترض عراقی مقابل کنسولگری ایران کشته شدند، اما ماجرا به اینجا ختم نشد، چراکه در روزهای اخیر آشوبگران عراقی به کنسولگری ایران در نجف اشرف حمله کرده و آنجا را مورد تعرض قرار دادند. معترضان عراقی پیش از آن سابقه حمله به کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در بصره را نیز داشته اند. در این وضعیت این سوال مطرح است که آیا حمله به کنسولگری های ایران در عراق توسط مردم عادی انجام گرفته و یا این جریانی است که از جای دیگر رهبری و کنترل می شود؟ 

اعتراض های مردمی در عراق که به دنبال مطالبه حقوق عمومی و شهروندی آنها برای تامین معیشت انجام گرفته را باید از حساب اغتشاشگرانی که کنسولگری کشوری را مورد تعرض قرار داده و آن را به آتش می کشند، جدا کرد، چراکه چنین اقدامات سیاسی نمی تواند نشئت گرفته از مطالبه حقوق مردمی باشد.

آشوبگران سمبلی از مردم عراق نیستند، بلکه متصل به کشورها و یا گروه هایی می شوند که از آنها حمایت کرده و قصد بی ثباتی و اخلال در حکومت عراق را دارند، همان طور که مقام معظم رهبری نیز اعتراض ها در عراق را «توطئه خارجی» خوانده اند. کشورها و جریان هایی که با هدف بی ثباتی در عراق، با ترویج تفکر نفوذ و دخالت ایران در امور حکومتی عراق به دنبال برهم زدن ارتباط میان دو ملت و کشور شده اند، تا از این آب گل آلود برای خود ماهی بگیرند و موقعیت ایران در منطقه را نیز تضعیف کنند.   

حسن دانایی فر سفیر پیشین ایران در عراق در گفت و گو با «رسالت» درباره ناآرامی های اخیر در عراق گفت: «در ناآرامی های عراق دو مسئله قابل تفکیک است. بخشی شامل خواسته های به حق و مسلم مردم عراق می شود که دارای کمبود خدمات رفاهی و معیشتی هستند. در طول چند دهه گذشته رهبران عراق اولویت اداره کشور را مسائل امنیتی و سیاسی قرار داده اند و علی رغم اینکه عراق کشور ثروتمندی است، مردم این کشور با مشکلات زیاد معیشتی مواجه هستند. بخش دیگر به فساد موجود در این کشور برمی گردد که باعث ایجاد اعتراضات شده است.» 

وی افزود: «در این میان کسانی هستند که به فکر امنیت و آرامش عراق نیستند و قصد دارند بر اعتراضات موج سواری کنند. این افراد یا آگاه نیستند و یا با عناصری خارج از کشور مرتبط هستند. مرجعیت عظمای عراق در نجف اشرف هم از تظاهرکنندگان خواسته اند حساب خود را از آشوبگران جدا کنند، اما این اغتشاشات در بعضی از مناطق مهارشدنی نیست.» 

دانایی فر افرادی که به کنسولگری ایران در نجف اشرف حمله می کنند را نماد مردم عراق ندانست و افزود: «در ایام اربعین بیش از سه و نیم میلیون زائر ایرانی به عراق رفتند و مردم عراق به بهترین وجه با آنها تعامل کردند، اما عده ای علاقمند هستند روابط بین دو کشور ایران و عراق را خدشه دار کنند.»

سفیر پیشین ایران در عراق اضافه کرد: «این اقدامات برای کنسولگری ایران در کربلا و نجف اشرف نباید اتفاق می افتاد و دولت عراق طبق عرف دیپلماتیک موظف است که امنیت مراکز دیپلماتیک را فراهم کند، اما بروز چنین اقداماتی نمی تواند بر روابط بین دو کشور و ملت تاثیرگذار باشد.» 

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مرجعیت و مردم عراق در جلوگیری از بروز بحران بیشتر در عراق تصریح کرد: «اگر تاکنون درایت و مدیریت مرجعیت و بزرگان کشور عراق نبود، حوادث بیشتری در منطقه اتفاق می افتاد. بعد از پنجم اکتبر و اربعین درگیری های شدیدی در عراق شکل گرفت و این کشور را به آستانه جنگ های داخلی پیش برد، اما مرجعیت و دولتمردان و عقلای  عراق آن را مهار کردند. در شرایط کنونی وضعیتی به وجود آمده که اجتناب ناپذیر است و باید جلوی آن هم گرفته شود، اما با توجه به شرایطی که در عراق وجود دارد، اقدامات انجام گرفته توسط مرجعیت و دولتمردان باعث شده وضعیت بدتری از وضعیت فعلی به وجود نیاید.» 

دانایی فر بیان کرد: «اگر چند نفر جمع شوند و نقطه ای را آتش بزنند، کار بزرگی انجام نداده اند هرچند که نباید این اتفاق برای کنسولگری ایران در نجف رخ می داد. ما از دولت عراق توقع داریم که تنها به محکوم کردن این اقدام بسنده نکند بلکه مانع از اقدام مجدد آن بشود. اما از زاویه دیگر چند فرد معترض از روی احساسات دست به اغتشاش زده اند در حالی که باید بدانند در پشت این قضیه سعودی ها، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند و چنین اقداماتی در پرونده ایران هراسی قرار می گیرد.»

*ایجاد تزلزل و بی ثباتی در دولت عراقهدایت و رهبری اعتراضات اخیر عراق از طریق شبکه های مجازی و وجود هشتگ هایی که در عربستان سعودی به ثبت رسیده اند، مبین این مسئله است که هدایت و راهبری اعتراض ها از جای دیگری آب می خورد تا تلاش ها برای بی ثباتی در دولت عراق به ثمر بنشیند. 

مهدی ازرقی پژوهشگر روابط ایران و عراق در گفت و گو با «رسالت» به شیطنت بعضی از کشورها برای ایجاد ناامنی در عراق اشاره کرد و گفت: «مهم ترین خواسته آمریکا، کشورهای غربی، عربستان و رژیم صهیونیستی برای عراق، ممانعت از شکل گیری دولت مقتدر و مستقل است. بعد از سقوط صدام اتفاقات متعددی در عراق از جمله ایجاد اختلافات میان شیعه و سنی، انفجارهای متعدد، ورود داعش و اعتراضات فعلی رخ داد که همگی برای جلوگیری از ایجاد دولت مستقل بوده است.» 

ازرقی بیان کرد: «فاصله انداختن میان ایران و عراق هم برای تضعیف ایران در منطقه و هم برای جلوگیری از شکل گیری دولت مقتدر در عراق از دیگر اهداف کشورهای معاند است. در راستای تحقق این اهداف و سوار شدن بر موج اعتراضات از طریق شبکه های مجازی با لیدرهایی که عمدتا در عراق حضور ندارند، اتفاقات میدانی در عراق رخ داده است.» 

وی اضافه کرد: «کشورهای معاند اکنون به یکی از جدی ترین اهداف آشوب ها و اعتراضات یعنی برکناری دولت فعلی عراق و وارد کردن این کشور به بحرانی جدی موفق شده اند. به غیر از وجود توطئه های جریان ضد ایرانی در داخل عراق، کشاندن اعتراضات به شهر نجف بواسطه آتش زدن کنسولگری ایران در این شهر و آتش زدن مقبره آیت الله حکیم، اعتراضات را وارد مرحله جدیدی کرده است.» 

پژوهشگر روابط ایران و عراق با بیان اینکه این نسل از اعتراضات فعلی در عراق جدید است، افزود: «ویژگی اصلی این اعتراضات، نداشتن لیدر مشخص است که عمدتا از طریق شبکه های مجازی، هنرمندان و شخصیت های مشهور خط داده می شوند به همین علت کنترل آن از سوی دولت مستقر به سختی انجام می گیرد. بررسی ها مشخص می کند هشتگ هایی که در این اعتراض ها وجود دارند در کشور عربستان ثبت شده اند.»

ازرقی در پایان سخنانش بیان کرد: «طرح هایی سفارت آمریکا در عراق در سال های اخیر داشته که در بدنه اجتماعی عراق اجرا کرده اند و افرادی را در آمریکا و عراق آموزش می دهند و این افراد را به فعال اجتماعی تبدیل می کنند تا در خروجی این طرح ها در فضای مجازی نقش موثری داشته باشند. هدف اصلی این طرح ها متزلزل کردن حکومت در عراق است.»