آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
صنعت و معدن
۳

خبر

نشست تجاری شرکت های ایرانی و ایتالیایی

دنیای اقتصاد : اتاق ایران و ایتالیا هیات بزرگ اقتصادی مرکب از مدیران شرکت های مرتبط با رشته های نساجی، چرم، لوازم آرایشی، پاستا، مواد غذایی، پتروشیمی، معدن، قهوه، سازندگان عینک و ساختمان را به سرپرستی مهندس پورفلاح، ریاست اتاق و با حضور روسای اتحادیه ها و برخی ازمدیران شرکت های مطرح و معتبر کشوری برای ملاقات با همتایان خود در تاریخ 8-5 آذر1398 به شهر میلان اعزام کرد. در این نشست مشترک، تجار ایرانی و ایتالیایی که با حضور سفیر و کنسولگری ایران در ایتالیا، ریاست و دبیرکل اتاق ایران - ایتالیا، دبیرکل اتاق ایتالیا - ایران، فعالان معتبر اقتصادی ایرانی و ایتالیایی، وکلا و مشاورین مالی، در آذرماه برگزار شد، ظرفیت های تجاری هردو کشور و شیوه های همکاری در شرایط تحریم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت های ایرانی و ایتالیایی در مذاکرات B 2 B به مذاکره تجاری با طرف های خود پرداختند.

تمدید مهلت رفع تعهد ارزی

دنیای اقتصاد : رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از انجام توافق بانک مرکزی با سازمان امور مالیاتی برای تسهیل در رفع تعهد ارزی صادرکنندگان خبر داد و گفت: بانک مرکزی با اشاره به توافقات خود با نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده که به منظور مساعدت با صادرکنندگان، مهلت بازگشت ارز صادراتی سال 97 را تا پایان دی ماه 98 تمدید کرده است.

به گزارش کنفدراسیون صادرات، محمد لاهوتی افزود: بر این اساس تمامی صادرکنندگان سال 97 تا پایان دی ماه سال جاری فرصت دارند تا برای آخرین بار، برای بهره مندی از معافیت های مالیاتی یاد شده، نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات متعلقه اقدام کنند. وی تصریح کرد: بانک مرکزی همچنین تاکید کرده است که در پایان مهلت یاد شده، اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات این دسته از صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی کشور توسط این بانک ارسال خواهد شد. به گفته لاهوتی، بر اساس اعلام بانک مرکزی، اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان تا پایان آبان ماه امسال به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است. وی با اشاره به پیگیری های گسترده کنفدراسیون صادرات ایران با بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی در رابطه با این موضوع گفت: در واقع تمدید مهلت بازگشت ارز صادرکنندگان سال 97 تا پایان دی ماه، نتیجه پیگیری کنفدراسیون صادرات ایران، طرح موضوع در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و نیز دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی برای برگزاری جلسه سه جانبه میان کنفدراسیون صادرات ایران به عنوان نماینده اتاق، بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی بوده که منتج به این موضوع شده است. لاهوتی خاطرنشان کرد: به رغم اینکه این یک گام مثبت برای صادرکنندگان است، اما کماکان مشکل زمانی بازگشت وجوه مربوط به مالیات ارزش افزوده دریافتی از صادرکنندگان وجود دارد؛ به این معنا که هم اکنون، استرداد مبالغ مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان با این روش، 5 تا 6 ماه به طول می انجامد و بر این اساس خواسته ما این است که بازگشت مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان از موضوع رفع تعهد ارزی مجزا شود.