آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
بانک و بیمه
۱۳

طلا با افزایش نااطمینانی ها نسبت به توافق تجاری رشد کرد

شلیک تعرفه های ترامپ به 3 کشور

دنیای اقتصاد : دونالد ترامپ شعله های جنگ تجاری را به اروپا و آمریکای جنوبی کشاند. ترامپ در واکنش تلافی جویانه به اقدام دولت فرانسه پس از اعمال مالیات بر خدمات دیجیتالی که شرکت های آمریکایی را دچار زیان خواهد کرد، از برنامه وضع تعرفه 100 درصدی بر 4/ 2 میلیارد دلار کالاهای وارداتی فرانسه خبر داد. همچنین وضع مجدد تعرفه فولاد و آلومینیوم برای دو کشور برزیل و آرژانتین نیز در دستور کار دولت واشنگتن قرار گرفته است. دلیل این اقدام نیز تضعیف پول ملی این کشورها و فشاری که بر کشاورزان آمریکایی وارد می کند، عنوان شده است.

ترامپ در اجلاس ناتو نیز گفته: «بیانیه رئیس جمهوری فرانسه در مورد ناتو و توصیف آن به «مرگ مغزی» اهانت آمیز و بی ادبانه بود؛ بسیار متعجب شدم. فرانسه البته از لحاظ اقتصادی هم شرایط خوبی ندارد. آنها حتی کمپانی های ما را هم شامل مالیات شان می کنند، خوب ما هم از آنها مالیات می گیریم. از همه کالاهایشان! اتحادیه اروپا تجارت بسیار غیرمنصفانه ای با ما دارد. با اتحادیه اروپا در مورد ناتو و تجارت در حال صحبت هستیم. من طرفدار پروپاقرص برگزیت هستم و فکر می کنم نخست وزیر بریتانیا شخصیت قدرتمندی است که کارش را به درستی انجام خواهد داد! قصد دخالت در انتخابات شان را ندارم.

من هیچ موعد و ضرب الاجلی برای رسیدن به توافق تجاری با چین ندارم. شاید بهتر باشد کمی بیشتر صبر کنیم حتی تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری 2020 (در این صورت تعرفه های جدید راس 15 دسامبر در راه است!) ترامپ می گوید عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت و به کمک نیاز داشت به همین دلیل ما نیرو های نظامی خود را به آنجا بردیم و اکنون آنها هزینه آن را پرداخت می کنند. همچنین با رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون رابطه خوبی دارم، اما گاهی اوقات او حرف هایی می زند که نباید بزند.» وی درخصوص انتخابات پارلمانی انگلستان و همکاری با جرمی کوربین گفت که با هر شخصی می تواند همکاری کند. ترامپ در مورد آلمان نیز گفت که این کشور سهم خود را به طور منصفانه به ناتو پرداخت نمی کند. شرایط ریسک پذیری تحت تاثیر نظرات دونالد ترامپ قرار گرفته است؛ به طوری که شاخص های آتی سهام ایالات متحده به همراه نرخ بازدهی اوراق قرضه به سطوح پایین چرخش داشته اند. اونس طلای جهانی نیز سطح 1470 دلاری را لمس کرد.

  تعرفه گذاری ترامپ به سود اونس طلا

اونس جهانی طلا در روز گذشته با معامله در قیمت 1462 دلاری باز شد؛ اما پس از بازگشایی بازارهای اروپایی حدود 4/ 0 درصد تقویت شد و به 1470 دلار نیز رسید، هرچند پس از آن اندکی افت داشت. در شرایطی که نااطمینانی درخصوص جنگ تجاری بار دیگر بر تجارت جهانی سایه افکنده، ممکن است اونس طلا بار دیگر اندکی جان بگیرد و به 1500 دلار نزدیک تر شود. به گزارش «اف ایکس امپایر»، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال نشان می دهد که احتمال افت قیمت طلا در ماه دسامبر وجود دارد. اگر طلا نتواند سطح حمایتی 1460 دلاری را حفظ کند، احتمال ریزش قیمت در ماه دسامبر بیشتر خواهد شد. قیمت طلا روز 20 نوامبر به سطح 1486 دلاری رسیده بود و اگر نتواند مجددا به این سطح قیمتی دست یابد، به احتمال زیاد با کاهش روبه رو می شود. قیمت طلا هم اکنون زیر میانگین متحرک 20 و 100 روزه خود معامله می شود. به نظر می رسد اگر اتفاق و رویداد مهمی رخ ندهد، قیمت طلا تا پایان دسامبر نزولی خواهد بود. عامل مهم دیگری که می تواند بر قیمت طلا فشار زیادی وارد کند، افزایش شاخص سهام آمریکا خواهد بود. انتشار آمارهای امیدوارکننده درباره وضعیت اقتصادی آمریکا نیز موجب شده است تا شاخص دلار با افزایش روبه رو شود. تنش های تجاری و سیاسی بین آمریکا و چین نیز می تواند تاثیر مهمی بر نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.