آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
دنیا
۴

در سالنامه 2020 اکونومیست منعکس شد: پیش بینی هوش مصنوعی از سرنوشت ترامپ

دنیای اقتصاد : نشریه انگلیسی «اکونومیست» سی وچهارمین نسخه از سلسله گزارش های سالانه خود پیرامون پیش بینی سال میلادی جدید را تحت عنوان «جهان در 2020» منتشر کرد. به اعتقاد «اکونومیست»، نتایجی که قرار است در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا - برگزیت - حاصل شود، نگرانی ها پیرامون چشم انداز نامطلوب اقتصاد جهان و ترس از تشدید فعالیت های هسته ای، 2020 را به سالی آزمون گر تبدیل خواهد کرد. با این حال رویدادهای بسیاری برای جشن گرفتن در این سال وجود دارد، از جمله رویدادهای بزرگ ورزشی جهان در ژاپن و استرالیا، و ماجراجویی ها در کره مریخ. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» بر این اساس 12 تم غالبی که در گزارش «اکونومیست» برای سال آینده پیش بینی شده عبارتند از:

1- زمان قضاوت فرارسید: این گزاره برای دونالد ترامپ مصداقی دوگانه دارد: از یک طرف در کنگره آمریکا، دموکرات ها تلاش خواهند کرد او را از ریاست جمهوری خلع کنند (هر چند انتظار می رود جمهوری خواهان سنا او را نجات دهند)، از طرف دیگر انتخابات پراضطراب ماه نوامبر را در پیش خواهد داشت. البته شاید انتخاباتی خوش یمن در انتظار ترامپ نباشد: هوش مصنوعی که ما (اکونومیست) از او مشورت می گیریم، روی باخت ترامپ حساب باز کرده است. در این میان بریتانیایی ها نیز احتمالا فرصت می یابند درخصوص آینده بوریس جانسون تصمیم بگیرند.

2- نبرد اقتصادها با نرخ های منفی: بانک ها، به خصوص در اروپا، سال آینده را در تقلا با نرخ های بهره منفی خواهند بود. اقتصاد آمریکا نیز با تهدید رکود مواجه است، هر چند جای تعجب نخواهد بود اگر این فاجعه رخ ندهد و بازارها جانی دوباره بگیرند.

3- چین، مثبت ها را برجسته می کند: در 2020 دولت پکن ادعا خواهد کرد به هدف «رفاه متوسط» خود رسیده است. در این رابطه سایر کشورها مجبور می شوند میان قلمرو اثرگذاری چین و سیاست اول آمریکا، جایگاه خود را در تجارت و تکنولوژی تعیین کنند.

4- ورزش، سالی بزرگ در پیش دارد: المپیک 2020 توکیو مخاطبان بی شماری در سراسر جهان خواهد داشت. ژاپن یازدهمین کشور پرجمعیت و سومین اقتصاد بزرگ جهان است، کشوری صلح طلب، باثبات و دموکراتیک. با وجود تابش خورشید بر تمام جغرافیای این کشور، هنوز اما ژاپن در سطح جهانی به چشم نمی آید. با این حال به نظر این وضعیت در 2020 تغییر خواهد کرد. از آنجا که توکیو خود را برای المپیک تابستانی مهیا می کند، چشم جهان معطوف به ژاپن خواهد شد. رهبران این کشور می خواهند از این فرصت نادر نهایت استفاده را ببرند. رقابت های یورو 2020 نیز علاوه بر 12 کشور محل برگزاری، هیجان فوتبالی را در جای جای جهان برخواهد انگیخت. به علاوه در این سال ورزش کریکت بیستمین جام جهانی را در استرالیا و رقابت های سطح پایین تر «هاندرد» خود را در انگلیس برگزار خواهد کرد.

5- نگرانی پیرامون تکثیر هسته ای: 75 سال پس از بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی، دوره پنج ساله بازبینی پیمان منع گسترش سلاح های اتمی با چالش هایی مواجه است. با تضعیف و انحلال توافقات کنترل سلاح های اتمی، ترس از رقابت های هسته ای جدید، جامعه جهان را فرا خواهد گرفت.

6- محبوبیت ناگهانی «ثبات و سازگاری»: حداقل در حد حرف! در شهر کانمینگ در جنوب چین، کشورها به بحث پیرامون تنوع زیستی خواهند نشست. در گلاسکو احتمالا بیانیه هایی درخصوص ضرورت مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای اعلام خواهد شد. رهبران کسب وکارها البته تا زمانی که سهامداران به آنها اجازه دهند، رای به حمایت از سرمایه داری سازگار خواهند داد.

7- آغوش باز خاورمیانه به روی جهان: دبی امیدوار است آخرین قدم های اجرای پروژه عظیم «ورد اکسپو» خود را بردارد و در 20 اکتبر 2020 آن را افتتاح کند. خانم ریم الهاشمی، مدیرعامل این ابرپروژه مدعی است «دوبی ورد اکسپو 2020» برای تمام منطقه خواهد بود. بر این اساس تم «ارتباطات افکار، ساخت آینده» برای دبی به عنوان یک قطب تجاری با جمعیت متنوع (تنها 8 درصد از جمعیت آن اماراتی هستند) محوریت دارد. به علاوه این پروژه بیانگر جاه طلبی های مقامات اماراتی است، کشوری که وزارت هوش مصنوعی دارد و در 2019 اولین فضانورد خود را راهی فضا کرد. ترسناک تر از پروژه اماراتی ها، رهبری دور جدید نشست های «گروه 20» است که سال آینده به طور کاملا نامانوس به عربستان سعودی محول خواهد شد (2019 ژاپن میزبان این گروه بود).

8- ماموریت های چندگانه به مریخ: عاشقان مریخ می توانند سالی پرهیجان را در 2020 انتظار داشته باشند. در این رابطه سازمان های فضایی در آمریکا، اروپا، چین و امارات همگی برنامه دارند با ارسال کاوشگرهای خود به مریخ ماجراجویی های خود را روی این سیاره آغاز کنند. محرک همه این ماموریت ها، تشنگی برای دانش است، درحالی که هر یک از این ماموریت ها اهداف بلندپروازانه ای را فراتر از کره بشر در سر می پرورانند.

9- فراز و فرودهای تکنولوژی: تاکسی های پرنده، سوپرخودروهای برقی و پزشکی شخصی شده در اوج فناوری های سال آینده قرار خواهند داشت؛ درحالی که غول های تکنولوژی خود را برای غل وزنجیر های مقرراتی، مالیاتی و بازرسی های گسترده تر آماده می کنند. اینستاگرام نیز خود را در بحبوحه مناقشات این دوره از انتخابات آمریکا خواهد یافت.

10- طنین انداز شدن سالگردهای بزرگ، به خصوص 250 سالگی بتهوون: در 2020، 500 سال از مرگ رافائل (نقاش برجسته دوره رنسانس)، 400 سال از ورود اولین انگلیسی ها به آمریکا، 300 سال از ترکیدن حباب مالی به اصطلاح دریایی جنوبی در کشورهای غربی، 200 سال از مرگ فلورنسه نایت تنیگل (بنیان گذار پرستاری مدرن. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت 2020 را سال پرستاری نامیده است)، 100 از اعلام قانون مقابله با استعمال مشروبات الکلی در آمریکا و 75 سال از تاسیس سازمان ملل خواهد گذشت.

11- موجی از سرگرمی ها شکل خواهد گرفت: جنگ پخش تلویزیونی شدت می یابد، به خصوص اینکه پخش کنندگان تلاش می کنند چشم اندازی جدید به روی گیمرها بگشایند. با این حال طرفداران جیمز باند، برای بیست وپنجمین نسخه فیلم محبوبشان به سینمای سنتی هجوم خواهند آورد. موزه ملی جدید در قاهره نیز نشان خواهد داد هنوز حضور فیزیکی اهمیت دارد.

12- دهه ای از...: یولد - مخفف کلمه «یانگ اولد» به معنی جوان-پیر - در پیش خواهد بود، زمانی که متولدان دوره پرزادولد پس از جنگ جهانی دوم به سن 65 سالگی پا خواهد گذاشت. در این دهه برای اولین بار در طول تاریخ جمعیت بالای 30 سال به رکوردی جدید می رسد. در دهه 2020، وارثان حکومت در آفریقا سال های ناخوشایندی را سپری خواهند کرد، دهه ای اخلال گر برای کشورهای که زیر فشار جدایی طلبان قرار دارند، از طرفی دهه ای پرهیجان برای محققان زمین شناسی که برنامه ریزی کرده اند در یک دوره 10 ساله در مقیاس جهانی میزان کربن دی اکسید جو را کاهش دهند.