آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۹
بین الملل
۹

پیمانی که روز به روز ضعیف تر می شود

جنجال تازه در ناتو

گروه بین الملل: بحران در میان اعضای پیمان آتلانتیک شمالیبه نقطه اوج خود رسیده است. افشای سخنان اخیر جرم کوربین رهبر حزب کارگر، آن هم در حالی که لندن میزبان نشست جمعی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی می باشد،بحران تازه ای را در این مجموعه ایجاد کرده است. 

یک رسانه انگلیسی در بحبوحه مبارزات انتخاباتی این کشور، درباره سخنان سال 2014 «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر علیه ناتو افشاگری کرد و خبر داد که کوربین گفته است: «ای کاش، هیچ ائتلاف نظامی غربی وجود نداشت.»

با شدت گرفتن مبارزات «جرمی کوربین» و «بوریس جانسون» سران حزب کارگر و محافظه کار انگلیس برای حضور قوی تر در انتخابات سراسری 12 دسامبر (21 آذرماه) حالا دیروز یک روزنامه انگلیسی گزارشی افشاگرانه درباره مواضع کوربین علیه ناتو و ائتلاف های نظامی غربی منتشر کرده است.روزنامه «دیلی میل» گزارش داد: «مشخص شد که جرمی کوربین گفته است که او آرزو می کرد ناتو و دیگر ائتلاف های نظامی اصلا وجود نمی داشت.» به گفته این رسانه، در یک فایل ویدئویی که مربوط به سال 2014 است، جرمی کوربین در جریان یک تجمع اعتراضی در برابر ساختمان شبکه «BBC» در لندن، علیه ناتو و ائتلاف های نظامی غربی موضع گیری کرد و گفت: «کاش ناتو وجود نداشت.»

طبق گزارش دیلی میل، در این فایل ویدئویی که به تازگی از اینترنت حذف شده است، کوربین طی گفت و گو با «کاترین وست» و «دیوید لامی» دو تن از هم حزبی های خودش در حزب کارگر گفته بود: «من حامی ناتو نیستم ای کاش اصلا ناتو وجود نداشت. من حامی ائتلاف های نظامی غربی نیستم و ای کاش آنها وجود نداشتند.» 

افشاگری این روزنامه انگلیسی درباره صحبت های پنج سال قبل رهبر کنونی حزب کارگر در حالی انجام شده که این کشور قرار است طی هفته جاری میزبان نشست سران کشورهای عضو ناتو باشد.به گزارش دیلی میل، این اولین باری نیست که کوربین علیه ناتو موضع گیری می کند و او در مصاحبه ماه گذشته خود با «اندرو مار» مجری سرشناس شبکه «BBC» درباره این ائتلاف صحبت هایی مطرح کرده بود.

اندرو مار مجری BBC در مصاحبه ماه گذشته خود با کوربین، درباره صحبت های رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح انگلیس و تاکید او بر اینکه ناتو «موفق ترین ائتلاف نظامی در تاریخ است»، سوال کرد و پرسید که آیا او با حرف های این ژنرال موافق است؟

کوربین در پاسخ به این سوال گفته بود: «من مطمئن نیستم که (ناتو) را آن گونه تعریف کنم بلکه آن را به عنوان محصول یک تلاش برای متحد کردن مردم در جریان و بعد از جنگ جهانی دوم تعریف خواهم کرد البته که ما عضو ناتو هستیم و صدای ما در آنجا وجود دارد تا از تنش ها کاسته شود.»

مجری BBC سپس به اظهارات جنجالی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در خصوص «مرگ مغزی ناتو» و انتقادهایش از مواضع ترکیه در شمال سوریه سوال کرد.

رهبر حزب کارگر در پاسخ به این سوال گفت: «هر دوی این اظهارات اظهارات رئیس ستاد مشترک انگلیس و اظهارات ماکرون  اظهاراتی تند هستند و شاید هیچ کدام از آنها درست نباشند.»

به دنبال جنجال ها در انگلیس درباره افشاگری دیلی میل در خصوص ویدئوی اظهارات سال 2014 کوربین، سخنگوی حزب کارگر بیانیه ای منتشر کرده است.در این بیانیه آمده است: «جرمی کوربین هر کاری که برای حفظ امنیت مردم بریتانیا ضروری و کارآمد باشد، انجام خواهد داد و او به طور منسجم بر لزوم ایجاد صلح و امنیت در داخل و خارج از کشور تاکید داشته است. در دولت برآمده از حزب کارگر، دو درصد از تولید ناخالص ملی به مصارف دفاعی اختصاص داده خواهد شد و ما تعهدمان به ناتو و روابط نزدیکمان را با شرکای اروپایی حفظ خواهیم کرد و از نفوذمان در سازمان ملل برای حمایت از صلح و امنیت در سطح جهان استفاده خواهیم کرد.»

جنجال ها در انگلیس درباره مواضع کوربین علیه ناتو در شرایطی بالا گرفته که «بن والاس» وزیر دفاع دولت محافظه ‎کار کنونی این کشور هفته جاری در اظهاراتی تند علیه مواضع رهبر حزب کارگر او را به تضعیف کننده ناتو و «یک احمق مفید برای ولادیمیر پوتین» توصیف کرده بود.

این مواضع کوربین نشان می دهد که حتی میان احزاب سنتی اروپایی نیز بر سر نحوه مواجهه ساختاری و ماهوی  با ناتو اتفاق نظری وجود ندارد! همین مسئله آینده پیمان آتلانتیک شمالی و به طور کلی ، آینده «اتلانتیسیسم» را در هاله ای از ابهام قرار داده است.نباید فراموش کرد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری از تحلیلگران امنیتی در غرب موجودیت و ادامه حیات ناتو را زیر سوال بردند. با این حال مقامات ارشد ناتو و در راس آنها ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن، نسبت به حفظ این پیمان و ساختارهای تعبیه شده در آن اصرار داشتند. سوال اصلی اینجاست که با وجود بروز اختلافات مزمن فعلی، «آتلانتیک گرایی» به کدام سمت و سو می رود؟ 

اظهارات کوربین، نشان دهنده بحران عمیقی است که ناتو با آن مواجه می باشد. نشست اخیر ناتو در لندن، از یک سو فرصتی برای بازگویی خواسته ایالات متحده از دیگر اعضای این پیمان، برای افزایش بودجه نظامی کشورها (به میزان دو درصد تولید ناخالص داخلی اعضا) در ناتو بوده است. این خواسته، طی هفته های منتهی به برگزاری نشست اخیر در لندن ، از سوی مایک پمپئو و دیگر مقامات آمریکایی نیز تکرار شده است. با این حال، منازعات شکل گرفته در نشست اخیر لندن به اندازه ای عمیق بود که موضوع افزایش «هزینه های جمعی ناتو»، عملا به حاشیه رانده شد! اظهارات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در خصوص مرگ مغزی ناتو» مولد منازعات درون آتلانتیکی شدیدی در میان اعضای این پیمان بوده است. دونالد ترامپ در جریان نشست اخیر ناتو، نتوانست عصبانیت خود را از سخنان ماکرون در انتقاد از یک جانبه گرایی ایالات متحده پنهان کند. رئیس جمهور آمریکا در این خصوص عنوان کرد :«اظهارات رئیس جمهور فرانسه در خصوص ناتو بسیار زننده بود. او به همه اعضای ناتو توهین کرده است. هیچ کس بیشتر از فرانسه به ناتو نیازمند نیست.ما شاهد جدایی پاریس از ناتو هستیم  بنابراین   مسئله کمی برایم تعجب آور است.»طی هفته های گذشته منازعات پایدارو مزمنی میان اعضای اروپایی ناتو، بر سر اظهارات ماکرون صورت گرفت. سران کشورهایی مانند آلمان، لهستان و ترکیه ، مواضع ماکرون را محکوم کرده و بر «آتلانتیک گرایی» به مثابه خط مشی امنیتی کلان اروپا تاکید کردند. حتی کار به جایی رسید که رجب طیب اردوغان در واکنش به ماکرون اظهار داشت که رئیس جمهور فرانسه، خود دچار مرگ مغزی شده است!

از نظر وزیر دفاع انگلیس، جرمی کوربین سابقه طولانی در جانبداری از روسیه دارد و این موضوع سبب می شود که او صلاحیت لازم برای عهده دار شدن نخست وزیری را نداشته باشد.