آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
دنیا
۴
گزارش

اعتصاب دانش آموزان عراقی

دنیای اقتصاد : «طیبه» می گوید تصمیم گرفته از لحظه ای که فهمیده دوستش «عامر» طی درگیری با نیروهای امنیتی عراق کشته شده است، کلاس های دانشگاه را تحریم کند. این دو نفر یکدیگر را در ماه اکتبر در میدان تحریر دیدند. عامر به او گفته بود که به نمایندگی از سوی برادرش که در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده اعتراض می کند. چند روز بعد، طیبه از خبرها دریافت که نام دوستش هم در فهرست افراد کشته شده از سوی نیروهای امنیتی قرار دارد. «عروه ابراهیم» در گزارش دیروز سه شنبه برای الجزیره نوشت:طیبه، 23ساله، که دانشجوی مهندسی در دانشگاه بغداد است می گوید:«وقتی عکس او را در میان شهدا دیدم، فهمیدم باید برای کشورم کاری کنم. بهترین کاری که می توانستم انجام دهم اعتصاب بود.»

 برای دو ماه است که معترضان در بغداد به خیابان ها ریخته اند (اغلب در شهرهای شیعه نشین) و هدف شان شغل و خدمات اساسی و مقابله فساد است. عادل عبدالمهدی استعفای خود را تقدیم پارلمان کرده و اکنون به عنوان کفیل با قدرتی محدود در قدرت حضور دارد، اما معترضان چیزی فراتر از استعفای او می خواهند: بازنگری کامل در کل نظام سیاسی پیش از اینکه انتخابات جدیدی برگزار شود.  از 25 اکتبر به این سو، دانشجویان و دانش آموزان در تمام بغداد دولت را در سیبل انتقادات خود قرار داده و برای برآورده کردن درخواست های خود دست به اعتصاب زده اند. آنها معتقدند که این اقدام بهترین ابزار برای فشار بر سیاست مداران است تا گامی در جهت محقق ساختن درخواست های معترضان بردارند. طیبه می گوید: «اگر ما به فشار خود ادامه دهیم، دولت پاسخ خواهد داد. پردیس های دانشگاهی ما هفته هاست خالی شده.» حسین، 18ساله که دانشجوی پزشکی در دانشگاه مستنصریه است، برای آینده ای بهتر دست به اعتراض زده است. او به الجزیره می گوید: «تقریبا هیچ شغلی وجود ندارد حتی اگر فارغ التحصیل دانشگاهی باشید. بنابراین، کلاس رفتن به چه درد می خورد؛ کلاسی که پس از اتمام درس هایت باید چند سال بیکار باشی». حسین به جای حضور در کلاس ها، به سازماندهی تظاهرات در اطراف وزارت آموزش کمک می کند، در تظاهرات میدان تحریر شرکت می کند و همچنین در کارزارها برای ترغیب در فروش کالاهای محلی مشارکت دارد.

حسین می گوید: «ما هر کاری انجام می دهیم: از پاکسازی خیابان ها گرفته تا نقاشی روی دیوارها در میدان تحریر و برگزاری تظاهرات در دانشگاه تا ترغیب دیگران به پیوستن به ما.» او معتقد است تظاهرات حتی پس از استعفای نخست وزیر هم ادامه می یابد. او به الجزیره می گوید:«استعفای عبدالمهدی یعنی هیچ چیز. او فقط یک ابزار در دستان احزاب سیاسی فاسد است. ما تا تغییر قانون انتخابات به اعتصاب ادامه می دهیم. هرگاه مساله ما که تغییر قانون انتخابات است محقق شود و نظام سیاسی به طور کامل اصلاح شود، می توانیم فکر کنیم که سپس چه خواهیم کرد». اگرچه دانشجویان می گویند وزارت آموزش کاری برای واداشتن آنها برای رفتن به سر کلاس ها انجام نداده اما استادان دانشگاه می گویند که اقدامات قاطعی علیه اعضای دانشکده ای که دست به اعتصاب می زنند اتخاذ خواهیم کرد». به گفته «فائز عبدالحمید»، که در دانشگاه بغداد پزشکی تدریس می کند، دانشگاه های دولتی عراق پیام هایی از وزارت آموزش دریافت کرده اند تا به پرسنل برای حضور در مشاغل شان اطمینان دهد. او می گوید: «به روسای دانشگاه ها ابلاغ شده که نام استادانی که دست به اعتصاب زده اند را اعلام کنند تا مبلغی از حقوق شان به عنوان مجازات کاسته شود.»  «زاید شفیق»، استاد IT در دانشگاه نهرین، می گوید در حالی که از سوی دانشگاه مجبور شده حضور خود را اعلام کند اما او هنوز در کنار معترضان است. او به الجزیره می گوید: «پس از اینکه نامه اعتراض را صبح هنگام امضا کردم، به سوی دانشجویان در تحریر شتافتم. اعتراض حق ماست و به این کار ادامه خواهیم داد و مهم نیست چه اقداماتی علیه ما اتخاذ می شود.» سخنگوی وزارت آموزش عراق می گوید به دانشجویان و استادان فرصتی برای اعتراض داده شده است. او می گوید: «ما فقط دانشجویان را ترغیب به حضور در کلاس می کنیم آن هم به خاطر آینده خودشان.» عروه ابراهیم، گزارشگر الجزیره می افزاید بسیاری از کسانی که کلاس ها را بایکوت کرده اند دانشجویان دانشگاه ها هستند اما در کنار آنها دانش آموزان و معلمان نیز حضور دارند. «عدی عیساوی»، دبیر کل سندیکای دانش آموزان، می گوید، پس از اینکه سندیکای معلمان عراق خواستار اعتصاب سراسری از 28 اکتبر تا 7 نوامبر شد، بیشتر مدارس در بغداد و استان های جنوبی درهای خود را بستند. او به الجزیره می گوید:«طی اعتصاب رسمی، 100 درصد شاهد همراهی بیشتر مدارس در بغداد و مناطق جنوب بودیم.» «احمد منفی جوده»، استاندار استان المثنی در جنوب، نیز مدارس این استان را سه روز تعطیل اعلام کرد. وی بدون اشاره به دلیل این تصمیم گفت، مدارس استان طی روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه تعطیل هستند.  همزمان با اعتصاب سراسری دانش آموزان و دانشجویان عراقی، سیاسیون نیز در سایه تداوم اعتراضات در عراق با درخواست برای تغییر کامل نظام سیاسی در حال رایزنی به امید دستیابی به توافقی بر سر تشکیل دولت جدید هستند.

به گفته یک منبع سیاسی عالی رتبه، احزاب سیاسی حتی قبل از اینکه پارلمان موافقت رسمی خود را با استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و دولتش در روز یکشنبه اعلام کند، مذاکرات خود را شروع کرده بودند. آنها به دیدارها با هدف بررسی مرحله آینده ادامه می دهند. محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق روز دوشنبه گفت، پارلمان برای تصویب قانون جدید انتخابات با هدف احیای اعتماد در روند سیاسی و انتخاباتی تلاش می کند. الحلبوسی رایزنی ها با روسای فراکسیون های پارلمانی و نمایندگان سازمان ملل در عراق را آغاز کرده است. یک منبع در پارلمان عراق گفت، نشست الحلبوسی با روسای فراکسیون های پارلمانی برای بررسی پیش نویس قانون انتخابات سراسری و پیش نویس قانون کمیسیون عالی انتخابات خواهد بود که اخیرا در پارلمان مطرح شده است. گروه های سیاسی عراق 45 روز برای تشکیل دولت جدید به جای دولت عبدالمهدی فرصت دارند. در حال حاضر دولت عبدالمهدی دولت موقت محسوب می شود. با این حال، گزارشگر الجزیره می افزاید با وجود چالش ها، عیساوی می گوید 50 تا 75 درصد از دانش آموزان مدارس در بغداد و جنوب کشور وارد اعتصاب شده اند و از حضور در کلاس ها خودداری می کنند. اگرچه وزارت آموزش عراق اعلام کرده اگر دانشجویان همچنان به اعتصاب ادامه دهند، ممکن است ترم بهاره لغو شود در حالی که ارتش هم هشدار داده کسانی که مدارس و دانشگاه ها را تعطیل می کنند را می تواند به مثابه بخشی از «مبارزه با تروریسم» بازداشت کند. این تهدید اگرچه باعث شد بخشی از دانشجویان و دانش آموزان سر کلاس ها حاضر شوند اما این باعث نشد همگی حضور کاملی پیدا کنند. به طور مثال، دبیرستان عمرمختار در بغداد که در اعتراضات و اعتصابات شرکت کرده بود رسما برنامه های خود را برای شروع ترم پس از تهدید نیروهای امنیتی و بازدید آنها از مدرسه از سر گرفت.