آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۹
بین الملل
۹
نکته

بازی خاص فرانسه در برجام

گروه بین الملل : پاریس همچنان به دنبال «توافق جایگزین برجام» با ایران در راستای ایجاد محدودیت های هسته ای، منطقه ای و موشکی برای کشورمان است. مواضع اخیر مقامات فرانسوی، خصوصا «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه این کشور در خصوص استناد به مکانیسم ماشه (مکانیسم بازگرداندن خودکار تحریم های چندجانبه شورای امنیت علیه ایران) ، از ابعاد مختلفی قابل تامل است. این موضع گیری، درست یک هفته قبل از برگزاری نشست ایران و اعضای 1+4 در وین اتخاذ شده است. به نظر می رسد این مواضع، پیش درآمدی برای طرح موضوع «توافق موقت با ایران» از سوی فرانسه باشد. پاریس از ابتدای امسال (متعاقب برداشته شدن گام های کاهنده تعهدات برجامی از سوی ایران) تلاش زیادی برای انعقاد این توافق صورت داده است. 

از سوی دیگر، وزیرامور خارجه فرانسه اخیرا بار دیگر ضمن تقدیر از پیوستن 6 کشور نروژ،سوئد، فنلاند، دانمارک، بلژیک و هلند به ساز و کار مالی INSTEX، این مسئله را مصداق پایبندی عمیق اروپا به برجام دانسته و از ایران خواسته است تا با استناد به همین اقدام، تمامی گام های کاهنده تعهدات برجامی خود را متوقف سازد!این در حالی است که مقامات فرانسوی ، خود نیز در خصوص ناکارآمدی INSTEX و عدم کارآیی آن در برابر تهدیدات و تحریم های یک جانبه اقتصادی ایالات متحده آگاه هستند.

بدون شک ، پاریس همچنان به ارسال سیگنال ها و نشانه های نادرست در خصوص برجام ادامه می دهد. بنابراین، رصد بازی پاریس و پاسخدهی مناسب نسبت به آن باید در دستور کار دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان قرار گیرد. ثبت ساز و کار ویژه مالی اروپا  هرگز مترادف با اجرایی شدن آن  نیست . چنانچه مقامات اروپایی اعلام کرده اند، در این خصوص همچنان ابهاماتی وجود دارد که از سوی اتحادیه اروپا برطرف نشده است! همچنین در خصوص ضمانت اجرایی این ساز و کار نیز تردیدهای اساسی وجود دارد.از این رو «ثبت ساز و کار ویژه مالی اروپا»، آن هم پس از ماه ها تاخیر عامدانه، نمی تواند به معنای عمل اروپا به تعهدات حداقلی خود در قبال برجام و ایران باشد. این موضوعی است که لودیان نیز نسبت به آن آگاه است. 

نکته دوم مربوط به مواضع دوگانه مقامات فرانسوی در قبال ایران است. مقامات کاخ الیزه از یک سو جمهوری اسلامی ایران را نسبت به وضع تحریم های بیشتر و سخت تر در قبال فعالیت های موشکی کشورمان تهدید کرده و از سوی دیگر، سعی در بزرگنمایی موضوع ثبت کانال مالی اروپا دارند! این خود به معنای مخابره آدرسی غلط از سوی مقامات کاخ الیزه است. نباید فراموش کرد که مقامات فرانسوی از ابتدای سال 2017 میلادی، به ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص «مهار موشکی ایران» تعهد داده اند. آنها همچنان در حال مخابره همان آدرس و نشانه غلط و نادرست هستند. 

طرح مکرر موضوع«تحدید توان موشکی ایران» و «مغایرت فعالیت های موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد» در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نخستین بازیگر اروپایی بود که موضوع مهار موشکی ایران و لزوم مذاکره با ایران در این خصوص را صراحتا مطرح کرد. بعدها این خواسته بارها از سوی ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه تکرار شد. در حال حاضر نیز این موضوع از سوی مقامات کاخ الیزه تکرار شده است.بدیهی است که در چنین شرایطی جایی برای مصالحه با کشور فرانسه در قبال موضوع برجام وجود ندارد.