آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
حوادث
۱۰

خبر

کاهش دما و افزایش فعالیت سامانه بارشی در کشور از فردا تا یک شنبه

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، امروز از فعالیت سامانه در نیمه غربی کاسته می شود و در مناطقی از شمال شرق و جنوب شاهد بارش پراکنده و وزش باد خواهیم بود.

بنا بر اعلام این سازمان، روز پنج شنبه بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در گیلان، مازندران و گلستان، بارش باران و برف در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، خراسان شمالی، شمال غرب خراسان رضوی، ارتفاعات استان های تهران، البرز و قزوین، بارش باران، در برخی مناطق همراه با رعد و برق و وزش باد در شرق خلیج فارس، پاره ای از نقاط تنگه هرمز پیش بینی می شود.

روز جمعه نیز بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در گیلان، غرب مازندران، بارش باران و برف در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، مرکزی، قم، لرستان، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات خوزستان و ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد و بارش باران، در برخی مناطق همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد تگرگ در خوزستان، غرب بوشهر، غرب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و غرب خلیج فارس انتظار می رود.

همچنین شنبه آینده بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات گلستان، بارش باران و برف در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، قم، لرستان، اصفهان، قزوین، البرز، تهران، نیمه غربی سمنان، ارتفاعات خوزستان و ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات فارس، ارتفاعات ایلام و بارش باران، در برخی مناطق همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد و تگرگ در خوزستان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خلیج فارس و دریای عمان پیش بینی می شود.

روز یک شنبه نیز بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در گیلان، مازندران، گلستان، بارش باران و برف در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، قم، لرستان، اصفهان، فارس، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نوار شرقی یزد، ارتفاعات خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و بارش باران، در برخی مناطق همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد تگرگ در نیمه شرقی خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی کرمان، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان پیش بینی می شود.

اواخر وقت یک شنبه نیز آبگرفتگی معابر عمومی، متلاطم شدن دریای خزر، متلاطم و مواج شدن خلیج فارس و دریای عمان، احتمال برخورد صاعقه و لغزندگی جاده ها، مه آلودگی و کولاک برف و اختلال تردد در محورهای مواصلاتی انتظار می رود.

سازمان هواشناسی توصیه کرد از تردد غیرضروری به ویژه در جاده های مواصلاتی خارج از شهر و صعود به ارتفاعات، اجتناب و اقدامات لازم برای حفظ محصولات کشاورزی، کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها و سایر اقدامات پیشگیرانه و به کارگیری تمهیدات لازم انجام شود.

استاندار: منشا بوی بد روز دوشنبه در تهران هنوز نامشخص است

استاندار تهران با بیان اینکه گروه هایی در حال بررسی علل و منشا بوی بد روز دوشنبه هستند، گفت: هنوز منشا اصلی این بو مشخص نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، انوشیروان محسنی بندپی در این باره گفت: یکی از علل این امر ممکن است تغییر جهت وزش باد باشد چراکه جهت غالب وزش باد از غرب به جنوب شرقی است اما در برخی مواقع سال، باد از جنوب به مرکز می وزد. ما در این حوزه سنجش گازهای موجود در سطح شهر را ارزیابی کردیم اما افزایش غلظتی در گاز خاصی مشاهده نکردیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه در جنوب تهران 27 کانون انتشار بو وجود دارد که برای آنها نیز اقداماتی صورت گرفته است، افزود: بوی نامطبوع روز دوشنبه تهران با ناپایداری های جوی مرتفع شد.

همچنین به گزارش فارس، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز پیش از آغاز جلسه دیروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درخصوص بوی نامطبوع در تهران گفت: استاندار حرف آخر را زد و گفت منشا هنوز مشخص نیست.

خسارت 40 میلیارد ریالی اغتشاشگران به زیرساخت های بندر ماهشهر

شهردار بندرماهشهر با اشاره به حوادث اخیر گفت: در نا آرامی های اخیر بیش از 40 میلیارد ریال از اموال عمومی متعلق به شهرداری تخریب و یا به آتش کشیده شد.

مجاهد نظارات در گفت وگو با تسنیم در بندرماهشهر، اظهار کرد: در نا آرامی های اخیر بندرماهشهر متاسفانه اغتشاشگران اموال عمومی را تخریب و یا به آتش کشیدند.

وی افزود: در این ناآرامی ها بسیاری از سطل های زباله شهری ، تابلوهای ایمنی و راهنمای مسیر ، پایه های روشنایی، پروژکتورها، کابل ها ، جداول بلوارها ، المان های شهری، وسایل بازی کودکان، وسایل حمل و نقل شهری، چراغ های راهنمایی، ایستگاه های اتوبوس و بیلبوردهای شهری تخریب و یا به آتش کشیده شد.

وی عنوان کرد: چند روز به دلیل شرایط خاص حاکم بر شهر، خدمات رسانی به شهروندان از جمله نظافت شهر، روفت و روب معابر، جمع آوری پسماندها و... مختل شد.

نظارات گفت: پس از بازگشت شرایط به حالت عادی، شهرداری به صورت شبانه روزی خدمات دهی به شهر را آغاز کرد تا در فاصله زمانی کوتاه عقب ماندگی های به وجود آمده جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون میزان خسارت وارد شده به اموال عمومی زیرمجموعه شهرداری بیش از 40 میلیارد ریال برآورد شده است.

تعداد زنان سالمند مجرد در ایران 2 برابر مردان است

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد زنان سالمند مجرد در کشور دو برابر تعداد مردان سالمند مجرد است.

به گزارش ایرنا ، محسن شتی ،  در حاشیه کارگاه آموزشی مدیران سلامت خانواده دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مشهد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: بررسی ها نشان می دهد 80 درصد مردان سالمند در کشور متاهل هستند و میزان تاهل در زنان سالمند حدود 40 درصد است.

وی ادامه داد: بیشتر زنان سالمند در کشور به دلیل فوت همسر تا آخر عمرشان تنها می مانند اما بیشتر مردان سالمند پس از فوت همسرشان دوباره ازدواج می کنند.

وی گفت: سالمندی در کشور ما زنانه است بطوریکه جمعیت زنان سالمند به دلیل بالا بودن طول عمر زنان بیشتر از مردان سالمند است و این در حالی است که بیشتر آنها تنها زندگی می کنند.

وی حمایت از زنان سالمند را بویژه وقتی که فرزندی هم برای مراقبت ندارند، ضروری دانست.

وی ادامه داد: طبق آخرین بررسی های انجام شده هم اکنون حدود 10 درصد جمعیت کشور سالمند است و جمعیت سالمندی در ایران به مدد ارتقای مراقبت های بهداشتی و درمانی رو به افزایش می باشد.

وی استان گیلان را با حدود 13 درصد جمعیت سالمندی، سالمندترین استان کشور دانست و گفت: استان سیستان و بلوچستان جوان ترین استان در کشور شناخته شده است که جمعیت سالمندی آن کمتر از سایر مناطق کشور است.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سند ملی سالمندان تدوین شده و به تمام دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است افزود: هدف از اجرای برنامه ها در حوزه سالمندی این است که سالمند، سالم پیر شود و اگر این اتفاق بیفتد با افزایش جمعیت سالمندی مشکلی نخواهیم داشت.

وی راه اندازی دانشگاه سالمندی را یکی از اقدامات در راستای ارتقای آموزش و سلامت سالمندان دانست و ادامه داد: در دانشگاه های سالمندی که در برخی مناطق کشور مانند استان سیستان و بلوچستان به طور آزمایشی در حال راه اندازی است، محتوی دروس با رویکرد و سبک متفاوت توسط استادان بازنشسته دانشگاه ارائه می شود.

نزاع خونین در شادگان منجر به شهادت مامور انتظامی شد

یک شهروند شادگانی پس از درگیری با مامور انتظامی وی را به شهادت رساند و یک سرباز را هم زخمی کرد.

به گزارش ایرنا، قاتل که شهروند شادگانی است مدعی بوده که مامور یاد شده طی روزهای گذشته بدون دلیل برایش مزاحمت ایجاد کرده و او نیز پس از متوقف کردن خودرویش توسط مامور یاد شده با وی درگیر شده است.

بر اساس گزارش این شاهدان فرد قاتل ابتدا با چاقو اسلحه را از سرباز گرفته و سپس مامور انتظامی را به شهادت می رساند و سپس دو شهروند در حال عبور از محل حادثه را نیز که قصد داشتند وی را کنترل کنند نیز هدف قرار داده وموجب مرگ یکی از آنها شد.

قاتل سپس سرباز را نیز مجروح کرده و قصد فرار از معرکه را داشته که ماموران انتظامی بلافاصله در محل حاضر شده و با وی درگیر شدند.

این گزارش حاکی است ماموران انتظامی پس از زخمی کردن قاتل وی را دستگیر، اما همدستش فرار کرد.

معاونت اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان خوزستان ضمن تایید این درگیری گفت: متاسفانه یکی از ماموران انتظامی در این درگیری به شهادت رسیده و یک شهروند زخمی شده اما کشته شدن یک شهروند دیگر مورد تایید نیست.

طی یک درگیری مسلحانه / کشف120 هزار لیتر سوخت قاچاق در آب های ابوموسی

در یک درگیری مسلحانه میان نیروهای دریابانی هرمزگان در شهرستان ابوموسی و متجاوزان مرزی، 120 هزار لیتر سوخت قاچاق کشف شد.

به گزارش ایرنا  فرمانده دریابانی هرمزگان،  اظهار داشت: مرزبانان شهرستان ابوموسی به هنگام گشت زنی در فاصله 12 مایلی جنوب جزیره، به یک فروند شناور متجاوز مشکوک و برای بررسی بیشتر و توقف آن به محل اعزام شدند.

سرهنگ حسین دهکی بیان داشت: ماموران با حضور در محل به شناور فرمان ایست دادند، که قاچاقچیان که از حضور مرزبانان غافلگیر شده بودند، اقدام به پرتاب راکت آتش زا به سوی ماموران کردند.

وی ادامه داد: دریابانان پس از موضع گرفتن متجاوزان مرزی، اقدام به آتش سنگین کردند و توانستند در درگیری مسلحانه، شناور مذکور را متوقف و 120 هزار لیتر سوخت قاچاق را کشف کنند.

فرمانده دریابانی هرمزگان ارزش محموله سوخت کشف شده را هشت میلیارد و 520 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: در همین رابطه 11 قاچاقچی نیز دستگیر شدند.

ممانعت از ورود 500 تن پسماند ویژه غیرمجاز عراق به کشور

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: از ورود و خطر انتشار آلودگی 500 تن پسماند ویژه غیرمجاز کشور عراق از طریق مرز باشماق مریوان به داخل کشورمان جلوگیری شد.

به استناد ماده 14 قانون مدیریت پسماند و در اجرای قوانین و مقررات کنوانسیون بازل و همچنین شیوه نامه واردات و پسماندهای ویژه، از ورود 500 تن پسماند ویژه غیرمجاز به کشور، در گمرک باشماق مریوان ممانعت شده و محموله مذکور به کشور عراق عودت داده شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان اظهار داشت: در پی وصول گزارشی مبنی بر ورود مقدار 500 تن پسماند ویژه به کشور از طریق مرز باشماق مریوان، کارشناسان ادارات کل حفاظت محیط زیست کردستان و زنجان به محل مراجعه کرده و پس از بازدید و بررسی و پایش موضوع، به دلیل عدم مجوز قانونی، صحت گزارش را تایید کردند.  

فریبا رضائی اضافه کرد: پسماند ویژه مذکور، حاوی خاکستر و غبار فلز روی ناشی از فرآوری صنایع فولاد و آهن در کشور عراق و مقصد آن شهرستان زنجان بود.