آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
هنر و ادبیات
۸
سینما

هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر مشخص شدند

این هفت نفر

تینا جلالی

از ابتدای شش ماه دوم سال که روند تولیدات در سینمای ایران شدت بیشتری به خود گرفت و کارگردانان حرفه ای و صاحب نام زیادی برای ساخت فیلم اعلام آمادگی کردند چگونگی حضور فیلم ها در جشنواره هم مهم جلوه کرد. از آنجایی که تجربه ثابت کرده سرنوشت اغلب فیلم ها با جشنواره فیلم فجر گره خورده، پیشگویی رویدادی پرهیجان و بحث برانگیر دور از ذهن به نظر نمی رسید. فارغ از کیفیت فیلم ها، حضور فیلمسازان مهمی از نسل های مختلف بیشتر به این بحث دامن می زد و نوید یک گردهمایی جنجالی را می داد.

83 فیلم از گردونه خارج می شوند

تا اینکه دبیرخانه جشنواره فیلم فجر رسما اعلام کرد 115 فیلم سینمایی بلند اعم از فیلم اولی و حرفه ای متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر هستند و این فیلم ها از دهم آذرماه توسط هیات انتخاب دیده و بررسی می شوند. از آنجایی که سهمیه و ظرفیت اکران در بخش اصلی جشنواره 22 فیلم است و در بخش نگاه نو هم 10 فیلم به رقابت می پردازند، طبیعتا 83 فیلم بعد از ارزیابی هیات انتخاب، از رقابت کنار گذاشته می شوند. اما انتشار آمار رسمی فیلم هایی که علاقه مند به حضور در جشنواره امسال بودند با تحلیل های متفاوتی همراه بود. برخی رسانه ها با طرح پرسشی مبنی بر اینکه سهم سینمای مستقل در جشنواره فیلم فجر امسال چقدر است، ابراز امیدواری کردند که با جشنواره ای غیرسفارشی مواجه باشند. عده ای هم نظر متفاوتی داشتند و معتقد بودند فیلم های بخش مسابقه جشنواره از همین الان قابل حدس است.

حاشیه های جشنواره کلید خورد

تا اینکه روز دوشنبه هفته ای که گذشت، هیات انتخاب سینمایی سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر معرفی شد. انتشار نام های محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سیدمحمود رضوی و حسین کرمی در مقام هیات انتخاب فهرستی پرسش برانگیز را پیش اهالی رسانه و منتقدان قرار داد که گزینش بعضی از این افراد بر اساس چه ملاکی بوده است؟ اندکی بعد از انتشار اسامی هیات انتخاب کافه سینما نوشت: «انتقادها بالا گرفته است؛ هیات انتخاب جشنواره پرفیلمساز فیلم فجر امسال اعلام شد: همان مسوولان همیشگی، نام های غیرمنتظره از اهالی سینما. سایت سینما روزان هم به حضور یک فیلمساز جوان کم تجربه در هیات انتخاب اشاره کرد و نسبت به چینش این افراد انتقادات تندی را وارد دانست.

آنها که داوری را نپذیرفتند

از آنجایی که مسوولیت صیانت از فیلم های جشنواره بر عهده دبیر است، ابراهیم داروغه زاده هم که پیش تر در مصاحبه ای قول داده بود امسال در جشنواره فیلم های مناسبی انتخاب شوند با در نظر گرفتن اهمیت فیلم های متقاضی حضور در جشنواره امسال در حساب شخصی خود هشدار داد و این طور نوشت: «امسال هیات انتخاب کار بسیار دشواری پیش رو خواهد داشت.»

در این میان کاربران فضای مجازی هم نکات جالبی را مطرح کردند، یکی از آنها در فاصله کوتاهی بعد از معرفی هیات انتخاب نوشت: «آقای داروغه زاده ای کاش نام افرادی را هم که به عنوان هیات انتخاب پشنهاد دادید و نپذیرفتند هم اعلام کنید» یا کاربر دیگری نوشت: «خوش به حال شعیبی و مهدویان شد» شخص دیگری هم از حضور یلدا جبلی در جمع هیات انتخاب انتقاد کرد یا دیگری نوشت: «مسابقه تهیه کننده هاست؟»

کارنامه داوران جشنواره

نگاه به پیشینه داوران جشنواره مشخص می کند که حسین کرمی پای ثابت هیات انتخاب در چند دوره گذشته جشنواره فیلم فجر (سی و دوم، سی و سوم، سی و چهارم، سی و ششم) به شمار می رود که عضو شورای پروانه ساخت و نمایش فیلم های سینمایی هم است. ضمنا او مسوولیت قائم مقام معاونت سیما را هم بر عهده دارد.

در کارنامه محمد احسانی مسوولیت عضو شورای پروانه نمایش فیلم سینمایی و مدیر شبکه های تماشا، نمایش و نسیم دیده می شود. او هم عضویت در هیات انتخاب جشنواره فجر (سی وچهارم) را تجربه کرده است .

محمود اربابی، فیلمنامه نویس و پژوهشگر که عضو شورای پروانه ساخت است، همچنین به عنوان معاون توسعه فناوری و مطالعات در سازمان سینمایی فعالیت می کند. همایون اسعدیان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده، کارگردان و رییس هیات مدیره خانه سینماست که فیلم های طلا و مس، بوسیدن روی ماه، یک روز به خصوص و... درکارنامه او دیده می شود.

یلدا جبلی، فیلمنامه نویس، تدوینگر و کارگردان جوان سینما که دو فیلم با نام های «داره صبح میشه» و «جمشیدیه» را ساخته که دومی هنوز فرصت نمایش در سینماها را پیدا نکرده است. رضا درستکار، منتقد، نویسنده کتاب های سینمایی («در قلمرو گفتار»، یکی از نویسندگان «زندگی و آثار فریدون گله») و مستندساز است. سیدمحمود رضوی، تهیه کننده سینما و عضو شورای صنفی نمایش است و فیلم هایی نظیر «درباره الی»، «لاتاری»، «ماجرای نیمروز»، «دهیلز»، «دارکوب» و.. را ساخته است.

ویترین مهم ترین فیلم ها در جشنواره

با توجه به تقاضای بالایی که فیلمسازها برای حضور در جشنواره امسال داشتند باید منتظر باشیم تا ببینیم ویترین مهم ترین فیلم های سال آینده توسط هیات انتخاب چیست.