آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از تاریخ ساخت فیلم جدید اسکورسیزی تا استعفای دو عضو کمیته نوبل ادبیات

خانه پدری دوباره خبرساز شد

«خانه پدری» قاچاق شد

فیلم سینمایی «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری یک روز مانده به آخرین روز اکران رسمی در سینماهای کشور، قاچاق شد. به گزارش مهر، نکته قابل توجه درباره نسخه منتشرشده از فیلم «خانه پدری» کیفیت بالای آن و نیز عدم اعمال اصلاحات مورد چالش بر سر سکانس افتتاحیه فیلم است. به تعبیری نسخه ای که در فضای مجازی به صورت غیرقانونی در دسترس عموم مخاطبان قرار گرفته همان نسخه اولیه فیلم است که نتوانسته بود برای اکران عمومی مجوز دریافت کند. سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و دبیرکل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی گفت: درباره این موضوع باید کسانی که فیلم را در اختیار داشته اند پاسخ بدهند. ما پیگیری حقوقی و قضایی می کنیم. وی درباره اینکه منشا قاچاق فیلم کجا می توانسته باشد، عنوان کرد: این نسخه تنها در اختیار تهیه کننده و نهاد فنی آن یعنی لابراتوار بوده است. ارشاد اساسا این نسخه را در اختیار نداشته و بنابراین فیلم یا از مجرای تهیه کننده یا لابراتوار قاچاق شده است.

اسکورسیزی فیلم جدیدش را می سازد

مارتین اسکورسیزی بهار آینده بار دیگر روی صندلی کارگردانی می نشیند تا ساخت فیلم بعدی اش را شروع کند.

تاریخ ساخت فیلم بعدی اسکورسیزی همراه با نام فیلمبردار فیلم روشن شد. شایعات حاکی از این است که فیلم بعدی مارتین اسکورسیزی که قرار است با نام «قاتلان ماه کامل» ساخته شود از بهار آینده کلید می خورد و تا تابستان 2020 ادامه خواهد داشت.در یک مصاحبه جدید نه تنها رودریگو پریتو که فیلمبرداری فیلم های اسکورسیزی را انجام می دهد این شایعه را تایید کرد بلکه گفت عکاسی رسمی فیلم را از ماه مارس (اسفند) شروع می کند. داستان «قاتلان ماه کامل» در دهه 1920 می گذرد و بر مبنای کتابی تاریخی از دیوید گرانت ساخته می شود. این داستان متمرکز بر سرخپوستان اوسیج است که پس از کشف نفت در منطقه حفاظت شده آنها، به قتل رسیدند.

عرضه «متری شش و نیم» ویژه نابینایان

فیلم سینمایی «متری شش و نیم» با همکاری «فیلیمو» و «سوینا»، برای انتشار اینترنتی ویژه نابینایان توضیح دار شد. از این پس فیلم‏ ها‏ و سریال‏ های محبوب که تا به حال صوتی نشده است به شکل حرفه‏ ای و با حضور چهره ها توضیح‏ دار و پخش خواهد شد.

دو عضو کمیته نوبل ادبیات استعفا کردند

دو نفر از اعضای کمیته نوبل ادبیات در حالی استعفای خود را اعلام کردند که یکی از آنها اهدای جایزه نوبل ادبیات سال 2019 به «پیتر هاندکه» را دلیل این اقدام خود عنوان کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از آر اف ای، «کریستوفر لیندوئر» و «گان بریت سانداستورم» هر دو از اعضای کمیته سوئدی نوبل ادبیات بودند که استعفای خود از سمت شان را اعلام کردند. «سانداستورم» دلیل این اقدامش را مخالفت با طرز فکر «ادبیات فراتر از سیاست است» بیان کرده است. «لیندوئر» درباره استعفای خود بیان کرد، توانایی تحمل اصلاحات داخلی را که این کمیته پس از ماجرای رسوایی اخلاقی سال 2017 متحمل شد نداشته است.