آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

دومین حادثه برخورد خودرو با قطار رشت در یک هفته

بر اثر برخورد یک دستگاه تریلی در حال عبور از روی ریل در بلاک زیاران-کهن دژ با قطار مسافری تهران-رشت، راننده کامیون درگذشت. به گزارش تین نیوز، پیش از ظهر دیروز بر اثر برخورد قطار مسافری تهران-رشت در بلاک زیاران-کهن دژ در آبیک استان قزوین با یک دستگاه تریلی که در حال عبور از روی ریل بود، به جان باختن راننده کامیون منجر شد. در این حادثه که به مسافران آسیبی وارد نشد، دو نفر دیگر از سرنشینان این تریلی مجروح شدند. این دومین حادثه تصادف قطار با خودروهای عبوری از روی ریل در بلاک ریلی زیاران-کهن دژ طی دو هفته اخیر است. جمعه 30 آبان ماه نیز بر اثر برخورد قطار گردشگری تهران-رشت در بلاک زیاران با یک دستگاه پراید، هر سه سرنشین پراید کشته شدند؛ اما آسیبی به مسافران قطار وارد نشد.

افزایش قیمت مواد اولیه صنایع نساجی

مجید نامی، نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: با افزایش نرخ ارز، قیمت مواد اولیه مورد نیاز صنایع پوشاک و نساجی 3 تا 5 برابر افزایش یافته و در عین حال اگر قبلا می توانستیم خرید مدت دار انجام دهیم حالا باید کاملا نقدی خرید کنیم. او افزود: حجم واردات رسمی پوشاک به کشور 60 میلیون دلار است و حجم قاچاق پوشاک حدود 2 میلیارد و 600 میلیون دلار برآورد می شود. به گفته نامی، مواد اولیه مورد نیاز صنعت پوشاک از جمله نخ پلی استر و الیاف پلی استر عمدتا وارداتی است که با افزایش نرخ ارز، صنایع پتروشیمی نیز قیمت این مواد را برای کارخانجات افزایش داده اند.

60 درصد سود فروش تایر در جیب دلالان

علی اکبر مشرفی، عضو انجمن تایرسازان از اختصاص ارز دولتی به واردات بی رویه لاستیک کامیون انتقاد کرد؛ اما اتهام احتکار لاستیک از سوی تولیدکنندگان را وارد ندانست. او گفت: تولیدکنندگان داخلی لاستیک، محصولات خود را با قیمتی تا 60 درصد ارزان تر از بازار به فروشنده ها می دهند که این مابه التفاوت به جیب دلالان می رود. در هر صورت بازار آزادی وجود دارد و قیمتی که برای لاستیک به مصرف کننده نهایی داده می شود، بسیار گران تر از آن چیزی است که تولیدکننده به بازار می دهد. باید این اختلاف قیمت بین تولیدکننده و مصرف کننده به سود تولیدکننده کاهش یابد تا تایرسازان بتوانند با استفاده از سود آن، به سمت افزایش کمیت و کیفیت تولید و در نتیجه کاهش قیمت حرکت کنیم. رضا رحمانی ابتدای هفته جاری از برخورد وزارت صمت با لاستیک سازانی که از عرضه محصولات خود به بازار به بهانه افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر سایر کالاها خودداری می کنند، خبر داده بود.