آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اخبار کشور
۱۱

برگزاری اولین جلسه محاکمه متهمان اخلال ارزی 9 میلیون و 600 هزار دلاری

اولین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» روز گذشته به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این دادگاه نماینده دادستان با حضور در جایگاه به قرائت کیفرخواست متهمان این پرونده پرداخت.

بر اساس کیفرخواست، «یوسف جنت مکان»، «کوروش مر»، «محمدرضا اخوت فرد»، «علی زرنانی»، «عظیم علی اشرفی پیامت» و همچنین شرکت «طرح و نقشه پناهی» متهم هستند به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و اقتصادی از طریق دریافت 9 میلیون و 600 هزار دلار معادل 96 میلیارد تومان.

به گفته نماینده دادستان، با توجه به نوسانات نرخ ارز در سال 97 که شاهد ایجاد رانت بودیم، یوسف جنت مکان به عنوان مدیرعامل شرکت و کوروش مر و علی زرنانی به عنوان شرکا با سوءاستفاده از کارت بازرگانی و کارت ملی اشخاص اقدام به دریافت ارز دولتی نموده و سپس آن را در بازار آزاد به فروش رسانده اند. همچنین متهمین در سال 97 اقدام به فروش ارز دولتی کرده اند و با توجه به اینکه قیمت آن در بازار آزاد 14 هزار و 300 تومان بوده، با کسب مبلغ پرداختی برای هر دلار مبلغی حدود 10 هزار تومان سود عاید متهمان گردیده که جمع آن 96 میلیارد تومان بوده است.

در ادامه نماینده بانک مرکزی به دستور قاضی صلواتی در جایگاه حاضر شده و گفت: اینکه ارزی توسط بانک مرکزی تخصیص پیدا می کند به منزله مالکیت افراد بر آن ارز نیست و بر اساس این ارز، واردکننده را وادار به واردات کالا می کند و واردکننده هم متعهد است تا به واردات کالای مربوطه در زمان مقرر اقدام کند که در غیر این صورت نسبت به بازپرداخت ارز پرداختی باید اقدام نمایند.

در ادامه متهمان کوروش مر و محمودرضا اخوت فرد در جایگاه حضور یافته و دفاعیات خود را مطرح کردند.

متهم «مر» خود را تنها یک ترخیص کار کالا در شرکت «طرح و نقشه پناهی» معرفی کرد و متهم اخوت فرد نیز گفت: تولید فالوده و بستنی داشتم و می خواستم وام بگیرم که با متهم زرنانی آشنا شدم و برای خرید وانت یخچال دار به دنبال وام بودم که به نام خودم و مادرم درخواست وام دادم. آقای زرنانی گفت: اگر با هم کار کنیم پول خوبی در می آوری. یک سال و نیم به خاطر تعهداتم به مردم مشکل داشتم. بعد از آن دیگر زرنانی را ندیدم و هر بار تماس می گرفتم یا می گفت بیماری قلبی دارد و یا با همسرش درگیر است.

با پایان اظهارات این متهمان، قاضی صلواتی ضمن اعلام ختم جلسه، گفت: جلسه بعدی امروز برگزار خواهد شد.