آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
ورزش
۱۱
گزارش

لیونل مسی مرد سال فوتبال جهان شد

نیمه شب رویایی در پاریس

سامان سعادت

از غروب روز دوشنبه شمارش معکوس برای معرفی بهترین بازیکن سال فوتبال جهان از نگاه فرانس فوتبال یا همان برنده توپ طلای 2019 آغاز شد. با اینکه خود مراسم از ساعت 23 به وقت تهران در سالن تئاتر دوشاتله شهر پاریس آغاز می شد، اما معرفی نفرات سی ام تا یازدهم در حد فاصل ساعت 20 به وقت تهران تا ساعت 22 اعلام شد. در این 3 ساعت گمانه زنی رسانه ها و هواداران به اوج خودش رسید و همزمان تصاویر بازیکنان و خانواده شان که روی فرش قرمز مراسم حضور می یافتند در رسانه ها منتشر شد. خبر مهم این لحظات غیبت کریستیانو رونالدو در پاریس بود. در این بین برخی رسانه ها لیست ها و تصاویری را در صفحات مجازی با عنوان «تصاویر لو رفته» از برنده نهایی منتشر کردند که در همه آنها نام مسی به عنوان برنده نهایی معرفی شده بود. در خلال حضور بازیکنان روی فرش قرمز، آنها مصاحبه های کوتاهی هم با رسانه ها داشتند که بعضی از آنها خبرساز و جنجالی شد. مثلا ویرجیل فن دایک که تا پیش از شروع مراسم، از حضورش در بین سه نامزد نهایی مطمئن بود و حتی امکان داشت توپ طلا را هم ببرد در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسیده بود «با توجه به غیبت رونالدو فکر می کنی یک رقیب کمتر برای فتح توپ طلا داشته باشی؟»، گفت: «مگر رونالدو هم رقیب من است؟» این اظهارنظر بلافاصله در فضای مجازی منتشر شد و موجی از واکنش را به همراه داشت. پیرس مورگان روزنامه نگار و مجری مشهور انگلیسی در توییترش خطاب به فن دایک گفت: «تو در حد رونالدو نیستی». البته فن دایک بعدا تصریح کرد که فقط قصد شوخی با رونالدو را داشته و برای او و مسی احترام زیادی قائل است. در نهایت با حضور سندی هری بت و دیدیه درگوبا ستاره سابق تیم چلسی به عنوان مجریان روی سن دوشاتله، مراسم آغاز به کار کرد.

کوپا به دلیخت رسید

اولین جایزه مراسم که همان جایزه بهترین بازیکن زیر 21 سال جهان یا کوپا بود، از بین سه نامزد نهایی یعنی ژوائو فلیکس، جیدون سانچو و ماتیاس دلیخت به مدافع هلندی رسید. دلیخت که فصل قبل به عنوان کاپیتان آژاکس عملکرد فوق العاده ای داشت و در نهایت راهی تورین شد تا برای یوونتوس توپ بزند به بهترین بازیکن زیر 21 سال جهان معرفی شد. جایزه دلیخت توسط امباپه بهترین بازیکن زیر 21 سال دوره قبل به ماتیاس دلیخت اهدا شد. انتخاب دلیخت اما انتقاداتی نیز به همراه داشت. برخی منتقدان با اشاره به عملکرد دلیخت در یوونتوس و اشتباهات مکررش مخصوصا تعداد خطاهای هند زیاد او، این بازیکن را شایسته دریافت جایزه بهترین بازیکن زیر 21 سال جهان نمی دانستند. مدافع جوان و خوش آتیه هلندی بعد از بردن این جایزه گفت: «از اینکه موفق به کسب چنین جایزه ای شده ام، بسیار خوشحالم و افتخار می کنم که اینجا و در بین بهترین بازیکنان دنیا حضور دارم. برای من در طول یک سال گذشته بهترین اتفاقات ممکن رخ داد. با آژاکس تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا پیش رفتم و حالا در یوونتوس کنار بهترین های دنیا توپ می زنم. به شما قول می دهم این جایزه شروع افتخارآفرینی من است و در آینده جوایز و افتخارات فردی و تیمی بیشتری کسب خواهم کرد.»

آلیسون جایزه یاشین را قاپید

در ادامه نفرات دهم تا هشتم رده بندی نهایی توپ طلا اعلام شد که بر این اساس ریاض محرز، برناردو سیلوا و روبرت لواندوفسکی در رده های دهم تا هشتم ایستادند. سپس نوبت رسید به جایزه لئو یاشین یا همان بهترین دروازه بان سال که از امسال در فهرست جوایز فرانس فوتبال قرار گرفته بود. این جایزه از بین سه نامزد نهایی یعنی ترشتگن و ادرسون و آلیسون بکر به دروازه بان موفق لیورپول رسید که فصل قبل موفق به فتح لیگ قهرمانان اروپا، جایزه بهترین دروازه بان اروپا و دستکش طلایی لیگ برتر شده بود. آلیسون بکر که بدون شک یکی از ارکان اصلی موفقیت های کلوپ با سرخ های مرسی ساید است، همچنین رتبه هفتم رده بندی نهایی توپ طلا را نیز از آن خود کرد. عملکرد این گلر در فصل گذشته آنقدر خوب بود که انتخابش جای هیچ گونه حرف و حدیثی به جا نگذاشت. آلیسون 27 ساله بعد از بردن جایزه یاشین رو به جمعیت گفت: «به خودم افتخار می کنم که در این مراسم حضور دارم. باید از همه اعضای خانواده و به خصوص همسرم تشکر کنم. همچنین از هم تیمی هایم نیز ممنون هستم.»

بازیکن جنجالی زن سال فوتبال جهان شد

بعد از اهدای جایزه یاشین، نفرات ششم و پنجم رده بندی نهایی توپ طلا اعلام شد که امباپه و صلاح در رده های ششم و پنجم ایستادند. حضور صلاح در رده پنجم نشان داد که فهرست های منتشر شده تا پیش از شروع مراسم به عنوان تصاویر لو رفته واقعیت نداشته است. بعد از این نوبت رسید به معرفی زن سال فوتبال جهان. در این بخش مگان رپینو کاپیتان تیم ملی امریکا با هم تیمی اش الکس مورگان و لوسی برنز مدافع تیم ملی انگلستان به رقابت پرداخت و در نهایت توپ طلای زنان 2019 را از آن خود کرد. کاپیتان تیم ملی امریکا که چند ماه قبل همراه با تیم ملی کشورش فاتح جام جهانی و برنده جایزه بهترین بازیکن جام شده بود، بعد از آدا هگربرگ دومین زنی لقب گرفت که توپ طلای فرانس فوتبال را به خانه برد. رپینو که در مراسم حضور نداشت با ارسال یک پیام ویدیویی نسبت به انتخابش واکنش نشان داد. برنده جایزه The Best فیفا که جنگ رسانه ای او با دونالد ترامپ رییس جمهور کشورش در یک سال گذشته تیتر اول رسانه ها بود در این پیام گفت: «خیلی متاسفم که نتوانستم در این مراسم حضور پیدا کنم. سال فوق العاده ای را با تیم ملی امریکا پشت سر گذاشتیم و علاقه مندم به دیگر نامزدهای حاضر در مراسم نیز تبریک بگویم.» بدون شک رپینو که جزو فعالان حقوق زنان به حساب می آید و همین اواخر در ماجرای برابری دستمزد زنان و مردان فوتبالیست هم پیشتاز بوده است، می تواند با این همه افتخارآفرینی فردی و تیمی تبدیل به یک الگو برای ورزشکاران شود.

و تاریخ سازی مسی

بعد از گذشت حدود یک ساعت از شروع مراسم توپ طلا لحظه شماری برای معرفی برترین بازیکن سال آغاز شد. نفر نهایی از بین چهار نامزد باقیمانده یعنی سادیو مانه، کریستیانو رونالدو، ویرجیل فن دایک و لیونل مسی انتخاب می شد. بعد از نشان دادن تصاویری از درخشش این چهار بازیکن در سال گذشته، در نهایت نام لیونل مسی به عنوان فاتح توپ طلای 2019 معرفی شد. لیونل مسی با کسب 686 امتیاز و 24.4 درصد آرا این عنوان را به خودش اختصاص داد ویرجیل فن دایک با تنها 7 امتیاز کمتر و کسب 24.1 درصد آرا دوم شد. رونالدو و مانه نیز در رده های بعدی قرار گرفتند. بعد از اعلام نام مسی تصاویری از حضور هیاتی از فرانس فوتبال در منزل مسی در هفته منتهی به مراسم پخش شد که نشان می داد اظهارنظر روزنامه کاتالاتی موندو دپورتیوو که گفته بود هیاتی از فرانس فوتبال در بارسلون دیده شده اند و این به معنای بردن توپ طلا توسط مسی است، صحت داشته.

لیونل مسی با تشویق حضار روی سن قرار گرفت و ششمین توپ طلای زندگی اش را از دستان لوکا مودریچ برنده توپ طلای سال قبل دریافت کرد. شیطنت های متئو فرزند خردسال مسی در سالن هنگام اعلام نام پدرش به عنوان مرد سال فوتبال جهان یکی از شیرینی های کسب این جایزه توسط مسی بود که از دید رسانه ها پنهان نماند. مسی بعد از تاریخ سازی اش و قرار گرفتن در رده نخست موفق ترین فوتبالیست های تاریخ گفت: «باید از همه روزنامه نگارانی که در این رده بندی به من رای دادند، تشکر کنم. همچنین از هم بازی های خود نیز ممنون هستم. ده سال پیش که من اولین توپ طلای خود را دریافت کردم، همه چیز و رخ دادن این اتفاقات برایم غیرقابل تصور بود. این فوتبال همان چیزی است که من عاشق آن هستم و امیدوارم خداوند کمک کند این روند برایم تا سال های سال ادامه داشته باشد.»

درخشش فوق العاده مسی در بارسلونا و گل های بی شمار او در پیراهن آبی اناری به احتمال زیاد دلیل انتخاب او به عنوان مرد سال فوتبال جهان بود. بازیکنی که حالا کریستیانو رونالدو را نیز پشت سر گذاشته و یکه تاز تاریخ مستطیل سبز است. ویرجیل فن دایک نیز بعد از ایستادن در رتبه دوم برترین بازیکنان جهان گفت: «بودن در جایگاهی که بازیکنانی مانند کریستیانو رونالدو و لیونل مسی حضور دارند، خوشایند است. من فاصله زیادی با کسب عنوان بهترین بازیکن نداشتم و در ادامه نیز به مبارزه کردن ادامه خواهم داد، البته رسیدن به چنین مراحلی در فوتبال دشوار است. تا زمانی که نام خودم را ندیده بودم هرگز تصور نمی کردم روزی نامزد دریافت جایزه توپ طلا شوم. من در دوران ورزشی خود دشواری های زیادی را تجربه کرده و دیر به سطح اول معرفی شدم، اما هیچ گاه برای رسیدن به رویاهای خود تسلیم نشدم. من به عملکرد خودم افتخار می کنم و امیدوارم سال آینده نیز اینجا باشم.»

قاب پایانی مراسم توپ طلای 2019، عکس یادگاری لئو با شش توپ طلایش روی سن سالن تئاتر دوشاتله شهر پاریس بود. عکسی که نشان می دهد تمام هواداران فوتبال باید به احترام این اعجوبه کلاه از سر بردارند و بپذیرند که او بدون شک بهترین بازیکن تاریخ فوتبال است.