آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
صفحه آخر (جهان)
۱۲

در پرونده های فساد مالی اتفاق افتاد: شهادت 333 نفر علیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی کار برای نتانیاهو سخت تر شد

با آمادگی 333 نفر برای شهادت علیه نتانیاهو در مورد پرونده های فساد، وضعیت نخست وزیر رژیم صهیونیستی بحرانی تر از قبل شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز به روز بیشتر به زندان نزدیک می شود. شکست در تشکیل کابینه باعث شده که عمر نخست وزیری وی به پایان برسد و مصونیت قضایی اش نیز با پایان نخست وزیری تمام شود.

در تازه ترین خبر، در کیفرخواستی که روز دوشنبه علیه «بنیامین نتانیاهو» به پارلمان این رژیم ارائه شد، نام بیش از 300  شاهد در سه پرونده اختلاس او، لیست شده بود که شامل دوستان ثروتمند و مشاوران سابق وی می شدند. بنابر گزارش رویترز، «آویخای مندلبلیت» دادستان رژیم صهیونیستی با ارسال رسمی این کیفرخواست برای پارلمان، در واقع یک مهلت 30 روزه برای نتانیاهو برای کسب مصونیت قضایی از اعضای کنست اعطا کرده است. روز 30 آبان ماه، دادستانی رژیم صهیونیستی بعد از ماه ها کش و قوس، رسما نخست وزیر این رژیم را به تقلب، دریافت رشوه و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم کرد. طبق گزارش رویترز، با توجه به دو انتخابات بدون نتیجه و شکست نتانیاهو و «بنی گانتس» در کسب اکثریت کرسی های پارلمان، بعید است که نتانیاهو بتواند در مهلت تعیین شده، از کنست مصونیت کسب کند.(منظور این است که وی بتواند به عنوان نخست وزیر کابینه جدید را تشکل دهد)

تصمیم دادستانی برای صدور کیفرخواست علیه نتانیاهو در حالی اتخاذ شده که روند تشکیل کابینه در فلسطین اشغالی به بن بست رسیده و احتمال دارد که رژیم صهیونیستی وادار شود برای سومین بار در کمتر از یک سال، انتخابات عمومی برگزار کند. مدیرکل کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی در این مورد اعلام کرده، در صورت شکست احزاب در تشکیل دولت، آماده است انتخابات جدید را در 25 فوریه (ششم اسفند) برگزار کند. هرچند بر اساس قانون نتانیاهو هنوز هم می تواند در این انتخابات شرکت کند، اما صدور اتهام علیه وی هم به اعتبار نداشته او خدشه وارد می کند و هم می تواند آینده حضور وی در سمت نخست وزیری را مبهم کند، چراکه نهایتا در صورت صدور حکم علیه نتانیاهو، او باید از این سمت کنار رود. البته در کیفرخواستی که علیه نتانیاهو به پارلمان ارائه شده است، نام 333 شاهد برای پیگرد قانونی لیست شده است و کارشناسان حقوقی می گویند که این فهرست بلند بالا به مفهوم آن است که فرایند تحقیق در خصوص پرونده نتانیاهو ممکن است سال ها به طول انجامد. نتانیاهو ضمن تمسخر این لیست بلند گفته: «وقتی اتهامی صحت نداشته باشد، حتی 333 شاهد نیز کمکی نمی کند».