آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
جامعه
۱۲
دکه خبر

داستان رییس جمعیت هلال احمر به فصل استعفا رسید

گروه اجتماعی: دقیقا یک ماه پس از روزی که خبر دستگیری علی اصغر پیوندی، رییس جمعیت هلال احمر در فضای مجازی دست به دست شد، خبر استعفای او در نامه ای خطاب به رییس جمهور به صورت رسمی منتشر شد. این در حالی بود که در دوازدهمین روز آبان خبر دستگیری او به سرعت از سوی روابط عمومی این نهاد تکذیب شد ولی خبرگزاری فارس آن را به گونه ای دیگر روایت کرد؛ «پس از اتمام جلسه دفاعیات علی اصغر پیوندی در خصوص اتهام 1٫5 میلیارد اختلاس، قرار بازداشت او صادر و پس از چند ساعت با تبدیل قرار به وثیقه 3 میلیاردی آزاد شد.» این خبرگزاری در همان خبر تاکید کرده بود که پرونده او مربوط به زمانی بوده که پیوندی به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به فعالیت بوده است.

این نخستین بار نیست که جمعیت هلال احمر درگیر حاشیه هایی پیرامون روسای خود و همین طور جریانات مالی شده است. همان زمان که رییس جمعیت هلال احمر رییس ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد شد نیز اطلاعاتی از اتفاقات درون این نهاد منتشر شد. از جمله ماجرای پسر محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت احمدی نژاد که به دستگیری و محاکمه او منجر شد. دولت یازدهم و دوازدهم نیز سعی داشت با حاشیه هایی که برای رییس این سازمان در دولت احمدی نژاد پیش آمده بود، فردی بی حاشیه را در راس آن بگمارد و نتیجه انتصاب «محمد فرهادی»، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و دولت میرحسین موسوی رییس دانشگاه تهران و وزیر آموزش عالی بود. اما فرهادی اندکی بیش از یک سال رییس جمعیت بود و سپس جای خود را به «امیرمحسن ضیایی» که اینک معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، داد. در دوره او رسانه جمعیت هلال احمر یعنی روزنامه «شهروند» از جمله روزنامه هایی بود که منتقدانه از دولت می نوشت. البته در این دوره هم اتفاقاتی در این روزنامه زبان به زبان شد.

با شروع به کار دولت دوازدهم «علی اصغر پیوندی» که از 18مرداد 1396 با رای اکثریت اعضای سازمان نظام پزشکی تهران به ریاست این سازمان انتخاب شده بود به عنوان رییس جمعیت هلال احمر منصوب شد. متولد سرخه بودن از همان ابتدا شایعه ای را بر سر زبان ها انداخت که او با رییس جمهور رابطه خویشاوندی دارد؛ موضوعی که تکذیب شد و در عین حال هیچ گاه سندی دال بر تایید آن منتشر نشد. با این حال او چندی قبل از ریاست سازمان نظام پزشکی تهران نیز استعفا داد. خبرها درباره اتفاقات درون جمعیت هلال احمر با شروع ریاست حجت الاسلام ابراهیم رییسی بر قوه قضاییه دوباره پررنگ شد و پیگیری های قضایی منجر به دستگیری برخی مدیران این نهاد شد. حال با استعفای او از جمعیت هلال احمر باید دید او هم مثل محمود حجتی پیش از استیضاح کنار می کشد تا تبعات آنچه پیش رو داشته را بکاهد یا موضوع به شکل دیگری ادامه پیدا می کند.