آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
صفحه آخر (جهان)
۱۲

نقش شبکه های اجتماعی در آشوب های عراق

به گفته کارشناسان و کاربران عراقی، «عادل عبدالمهدی» تحت تاثیر اخبار دروغ و فضاسازی های کاذب شبکه های اجتماعی، برکنار شده است و مردم عراق خواستار کناره گیری او از نخست وزیری نبودند.

طی هفته های گذشته، دولت عراق تمامی شبکه های اجتماعی را با هدف کاهش تنش ها در کشور بسته بود، اما فشار کشور های غربی و سازمان های  به اصطلاح بین المللی، از جمله سازمان ملل، دولت عراق را مجبور کرد که اینترنت و فضاهای مجازی را دوباره فعال کند. این در حالی است که در خود کشورهای غربی، فعالیت اینترنت محدودیت

دارد. به گزارش شفقنا، در حال حاضر که عبدالمهدی از نخست وزیری کناره گیری کرده است، معترضان و فعالان عراقی بر این باورند که پایگاه های اجتماعی، خصوصا «فیس بوک» که در عراق بیشترین استفاده را دارد، از عوامل تغییر دولت بوده اند و آنها در تصمیمات آتی دولت نیز تاثیر خواهند داشت. بر اساس گزارش مستندی که اخیرا منتشر شده است، حدود 79 درصد پیام های فضای مجازی، خصوصا فیس بوک، در عراق از عربستان ارسال می شوند!

در همین حال، «علی الحیانی» از تحلیلگران امور داخلی عراق، در مصاحبه با «العربی الجدید» تصریح کرد: فیس بوک در حال حاضر، بزرگ ترین فشار را بر دولت و مسئولان عراقی وارد می کند. دولت از روش های مختلف تلاش کرده است تا این فشار را متوقف کند؛ یک بار از طریق قطع اینترنت، بار دیگر از طریق کاهش ساعت های اینترنت، و یک بار نیز از طریق فیلترکردن پایگاه های اجتماعی یا تضعیف خدمات اینترنت، اما هیچ یک از این تلاش ها، موفقیت آمیز نبوده است. وی ادامه داد: فیس بوک ابزاری برای فشار بر هر دولتی در عراق شده است.

این در حالی است که در آمریکا و کشورهای اروپایی حتی مقامات محلی در خصوص اقدام به بستن اینترنت و فضای مجازی، اختیارات ویژه دارند و در شرایطی خاص، بدون دستور گرفتن از مقامات بالاتر و پارلمان، می توانند آنها را تعطیل نمایند.

الحیانی افزود: با وجود اینکه صدها رسانه شنیداری، دیداری و مطبوعاتی در عراق وجود دارد، اما تنها بخش اندکی از آنها، رخدادها را پوشش می دهند.