آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
صفحه آخر (جهان)
۱۲

پدر جد تکفیری ها ژست آزادی بیان گرفت برگزاری کنفرانس «رسانه آزاد» در عربستان!

سرویس خارجی: عربستان، ضد رسانه ای ترین کشور جهان کنفرانس دو روزه ای برای حمایت از رسانه ها برگزار کرده است!

عربستان در شاخص های آزادی بیان و آزادی رسانه به عنوان یک کشور «قرون وسطایی» مطرح است. این کشور در زمینه انسانی نیز با خلق تراژدی یمن و کشتار بیش از 100 هزار نفر از مردم این کشور رسما تبدیل به یک «رژیم وحشی» شده است. حالا این رژیم که سابقه کشتن و سلاخی جمال خاشقجی به عنوان یک روزنامه نگار را هم در پرونده سیاه و سنگینش دارد کنفرانس دو روزه ای از روز دوشنبه برگزار کرده تا بر اهمیت رسانه و ازادی بیان تاکید کند! نشستی که تنها چند روز پس از سرکوب نویسندگان و وبلاگ نویسان و یک سال پس از قتل جمال خاشقجی، برگزار شده است.

در همین رابطه خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته، ریاض که سرکوب آزادی بیان را تشدید کرده، به دنبال تضمین وجهه و نام خود در عرصه های بین المللی پس از انتقادهای گسترده از نقض حقوق بشر است. در کنفرانس رسانه ای سعودی بیش از یک هزار روزنامه نگار از رسانه های عربی و بین المللی مشارکت داده شده اند. این اولین کنفرانس در این نوع با تمرکز بر آنچه «فرصت ها و چالش ها» نامیده شده است. در این کنفرانس به برخی از مدعوین جوایز آنچنانی داده شده است.

برگزاری این کنفرانس رسانه ای در حالی است که امسال عربستان در میان 180 کشور در شاخص جهانی آزادی رسانه در جایگاه 172 قرار داشت. سعودی همچنین خود را برای میزبانی از نشست گروه 20 با حضور سران 20 کشور ثروتمند جهان آماده می کند. مسئله ای که اعتراض نهادهای حقوق بشری را برانگیخته است.گروه های حقوق بشری از رهبران جهان خواسته اند ریاض را به دلیل سرکوب گسترده ناراضیان و فعالان زن، خبرنگاران و زندانیان سیاسی تحت فشار قرار دهند. به گفته فعالان رسانه ای، به تازگی  حداقل 9 چهره دانشگاهی، نویسنده و وبلاگ نویس در عربستان زندانی شده اند و روز دو شنبه نیز خبر رسید این رژیم حکم اعدام با شمشیر 5 جوان دیگر شیعه را صادر کرده است.

کشورهای غربی مدعی دفاع از حقوق بشر به دلیل دلارهای نفتی سعودی، از کنار این جنایات به راحتی می گذرند.

از سوی دیگر، رژیم سعودی در ادامه سرکوب شیعیان منطقه الشرقیه و تبعیض طایفه ای و نژادی علیه ساکنان این منطقه 5 جوان را به اعدام محکوم کرد. این احکام بعد از گرفتن اعتراف از این جوانان تحت شکنجه بدنی و روحی و حبس چندین ماهه آنها در سلول انفرادی صادر شده است.

شرق عربستان از سال 2011 میلادی در اعتراض به بی عدالتی و «توزیع ناعادلانه ثروت» صحنه اعتراضات شدید علیه خاندان آل سعود بوده است. حکومت عربستان این اعتراض ها را سرکوب کرده است که در نتیجه آن تاکنون بیش از 20 نفر از معترضان به شهادت رسیده و ده ها نفر دیگر زخمی شده اند.رژیم سعودی همچنین شمار زیادی از شهروندان را بازداشت و آنها را به اعدام محکوم کرده است.