آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
صفحه اول
۱

گزارش مقایسه ای جام جم از آمار 3 روز اول ثبت نام در انتخابات مجالس دهم و یازدهم

پایان روز سوم ثبت نام و موج استقبال کاندیداها

مریم شریف زاده

 سومین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دیروز پایان یافت و بر اساس اعلام وزارت کشور در این سه روز 3080 نفر با مراجعه به مراکز مشخص شده برای حضور در انتخابات ثبت نام کردند؛ آماری که حکایت از افزایش قابل توجه ثبت نام کنندگان نسبت به دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی است.  در این مطلب مقایسه آماری میان سه روز اول ثبت نام در انتخابات مجلس دهم با سه روز گذشته انجام داده ایم:

 افزایش 100 نفری در روز اول

در روز یکشنبه که اولین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم بود 956 نفر به ستادهای ثبت نام مراجعه کردند و 789 نفر ثبت نام نهایی شدند و 167 نفر هم کارشان به روز بعد موکول شد. از جمع ثبت نام شدگان نهایی 92 درصد مرد و 8 درصد زنان بودند. بیشترین آمار ثبت نام کنندگان مربوط به استان تهران با 221 نفر و کمترین آمار مربوط به کهگیلویه و بویراحمد با شش نفر بود. روز اول ثبت نام ها نسبت به دوره مشابه آن در سال 94،  صد نفر افزایش داشته است.

محمود نبویان نماینده سابق تهران، محسن علیجانی زمانی نماینده فعلی تهران، محمود بهمنی نماینده فعلی ساوجبلاغ و رئیس اسبق بانک مرکزی، محمدحسن قدیری ابیانه سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک، جمشید جعفرپور رئیس فعلی کمیسیون فرهنگی مجلس، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی، غلامرضا تاجگردون رئیس فعلی کمیسیون برنامه و بودجه و سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس از چهره هایی بودند که در روز اول ثبت نام کردند.

 28 آذر 94

این آمار در حالی است که در 28 آذر 94 که اولین روز ثبت نام کاندیداها برای انتخابات مجلس دهم بود 897 نفر نام نویسی کردند که از این تعداد، 41 نفر زن و 856 نفر مرد بودند.

روز دوم ثبت نام کاندیداها:دوشنبه این هفته که دومین روز ثبت نام کاندیداها بود 1055 نفر نام خود را در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری های حوزه های انتخابیه به ثبت رساندند که به نسبت روز اول 266 نفر افزایش داشت و چهره های شناخته شده تری به ستاد انتخابات مراجعه کرده بودند.

آخرین آمار ثبت نام کنندگان طی روز اول و دوم، 1844 نفر است که از این تعداد 11 درصد از مجموع ثبت نام ها از میان خانم ها و 89 درصد مربوط به آقایان است. همچنین 3/3 درصد از مجموع ثبت نام کنندگان دارای تحصیلات حوزوی، 8/12 در صد تحصیلات دکترا و 8/76 درصد کارشناسی ارشد و  1/7 در صد لیسانس و کمتر از لیسانس دارند. برخی داوطلبان با مدرک کاردانی هم ثبت نام کردند.

از جمله چهره هایی که در دومین روز ثبت نام کردند عبارتند از: محمدسعید احدیان مدیر مسوول روزنامه خراسان، حمیدرضا پشنگ، هادی مقدسی، محمد عباسپور، سلیمان فهیمی، شهاب الدین صدر و لاله افتخاری نمایندگان ادوار مجلس؛ همایون سامعه نجف آبادی رئیس انجمن کلیمیان ایران، حسین رضازاده و عبدالحمید خدری نمایندگان فعلی مجلس، محمود احمدی بیغش، محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز، توحید نوبخت فرزند محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه.

 29 آذر 94

تا پایان دومین روز ثبت نام کاندیداها در سال 94، 1689 نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی برای حضور در رقابت انتخاباتی ثبت نام کردند که از میان آنها 105 نفر  زن بودند.

روز سوم ثبت نام کاندیداها: دیروز که سومین روز ثبت نام کاندیداها برای انتخابات مجلس یازدهم بود 1236 نفر با مراجعه به مراکز مشخص شده ثبت نام کردند.

به گفته سخنگوی ستاد انتخابات، در طول  سه روز گذشته 3080 نفر ثبت نام نهایی کردند که نسبت به مدت مشابه دوره قبل 13 درصد افزایش داشته است. از میان این تعداد 2742 نفر مرد هستند که معادل 89 درصد از کل داوطلبان را تشکیل می دهند و 338 نفر نیز از این میزان، زن هستند که معادل 11 درصد از کل داوطلبان می شود. هم چنین افزایش 51 درصدی ثبت نام زنان نسبت به دوره قبل نیز از آمارهای قابل توجه است. 38 درصد از داوطلبان سه روز اخیر زیر 40 سال دارند، 56 درصد زیر 60 سال  و 6 درصد، بالای 60 سال هستند، 27 درصد از ایثارگران و جانبازان هستند، 4 درصد سابقه نمایندگی مجلس را دارند.

عسکر جلالیان، علیرضا دهقان، ارسلان فتحی پور، زهره الهیان، حجت الاسلام محمدرضا امیری کهنوجی، ولی آذروش ، محمد شاهی عربلو و کامل عابدین زاده نماینده ادوار مجلس از جمله کسانی بودند که دیروز ثبت نام کردند. نکته جالب این که عابدین زاده تنها یک سال با سن قانونی برای ثبت نام در انتخابات مجلس فاصله دارد و تا این لحظه مسن ترین نامزد انتخابات مجلس یازدهم است. همچنین علیرضا رحیمی نماینده تهران، سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه، محمد سلیمانی عضو جبهه پایداری و وزیر ارتباطات پیشین ، محمد حسن طریقت منفرد وزیر پیشین بهداشت، علیرضا محجوب نماینده مجلس، رضا تقی پور وزیر دولت احمدی نژاد و حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری از دیگر چهره هایی بودند که دیروز ثبت نام کردند.

 30 آذر 94

در پایان سومین روز ثبت نام کاندیداها در سال 94،  2702 نفر برای داوطلبی نمایندگی مجلس مراجعه کردند که از میان آنها 186 نفر زن و 2062 نفر دیگر مرد بودند.

نگاهی به آمار منتشر شده و مقایسه آن با وضعیت ثبت نام کاندیداها در انتخابات مجلس دهم، حاکی از افزایش قابل توجه نسبت به دوره قبل است.

با توجه به این که در انتخابات مجلس دهم، بیش از دوازده هزار نفر برای حضور در این عرصه سیاسی ثبت نام کردند رئیس ستاد انتخابات کشور پیش بینی کرده اگر شرایط به همین شکل پیش برود باید شاهد ثبت نام بیش از 12 هزار نفر در این دوره هم باشیم.