آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
صفحه اول
۱

دور دنیا

بزرگ ترین پایگاه هوایی آمریکا در عراق هدف قرار گرفت

منابع خبری از اصابت پنج موشک به بزرگ ترین پایگاه هوایی آمریکا در عراق خبر دادند.

به گزارش فارس و به نقل از السومریه نیوز، پنج موشک به داخل پایگاه هوایی عین الاسد در الانبار واقع در غرب عراق اصابت کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و همسرش، سال گذشته به مناسبت سال نوی میلادی از پایگاه عین الاسد بازدید کرده بودند. مایک پنس معاون ترامپ نیز چند روز پیش بدون دیدار با مقامات رسمی بغداد، به عین الاسد رفته بود. هنوز هیچ  فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. گزارش بیشتری درباره جزئیات این خبر منتشر نشده است.

میشل عون: روزهای آینده شاهد تحولات مثبتی خواهیم بود

رئیس جمهوری لبنان روز سه شنبه  اعلام کرد، در روزهای آتی تحولات مثبتی رخ خواهد داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان گفت، در آینده نزدیک تحولات مثبتی رخ خواهد داد. وی در این باره توضیحات بیشتری نداد. عون در دیدار با هیاتی از گروه گفت وگو و پل ها وضعیت کلی کشورش را با آنها بررسی کرد و در پاسخ به سوالاتشان تاکید کرد: در آینده نزدیک تحولات مثبتی رخ خواهد داد. در حالی یک ماه و نیم از وقوع اعتراضات مردمی در لبنان به دلیل سیاست های اقتصادی می گذرد که هشدارهای جدی مبنی بر ورود لبنان به مرحله دشوار اقتصادی وجود دارد.

دادگاهی در آلمان ممنوعیت صادرات خودروهای زرهی به عربستان را لغو کرد

دادگاهی در آلمان تصمیم مقام های دولتی این کشور برای توقف صادرات خودروهای زرهی به عربستان سعودی را لغو کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روز سه شنبه دادگاهی در آلمان دستور مقام های دولت این کشور برای توقف صادرات خودروهای زرهی به عربستان سعودی را لغو و عنوان کرده است که برلین روندهای قانونی لازم را طی نکرده است.

سال گذشته دولت آلمان در پی افشای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، صادرات سلاح به ریاض را به حال تعلیق درآورد. یکی از این جنگ افزارها، خودروهای زرهی ساخت شرکت آلمانی «رینمتال» و تجهیزات پشتیبانی این خودروها بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در حکم دادگاه عنوان شده است که مقام های دولت تشریفات قانونی مربوط به لغو مجوزهای صادراتی را که پیشتر صادر شده بود، به درستی طی نکرده اند. رینمتال برای صادرات 110 دستگاه خودروی زرهی به عربستان سعودی مجوز داشته و پیش از صدور ممنوعیت صادرات، 10 دستگاه از این خودروها را به عربستان سعودی تحویل داده بود.

در این حکم همچنین اشاره شده است که مقام های آلمانی مجوزها را به شکلی لغو کرده اند که بتوانند از زیر پرداخت غرامت، شانه خالی کنند.

دولت آلمان هنوز به این حکم واکنشی نشان نداده، اما می تواند به آن اعتراض کند.