آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
سیاست: داخلی/خارجی
۲
خبر

روحانی: اروپا و آمریکا علاقه ای به صلح ندارند

رئیس جمهور دیروز در دیدار وزیر خارجه عمان گفت: اروپا و آمریکا به رغم اظهارنظرهای ظاهری خود، علاقه ای به برقراری صلح در یمن ندارند چرا که به این واسطه توانسته اند سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند.حسن روحانی، بحران یمن را یکی از مسائل و معضلات مهم منطقه، عنوان کرد و افزود: جنگ یمن جز ویرانی، کشتار مردم، ایجاد عداوت و کینه میان مردم دو کشور و تهدید تمامیت ارضی یمن هیچ دستاورد دیگری نداشته است.

رئیس جمهور با تاکید بر این که راهی جز برادری و دوستی میان کشورها و ملت های منطقه وجود ندارد، گفت: همه باید تلاش کنیم تا جنگ در یمن هر چه سریع تر به پایان رسیده و ثبات و امنیت در این کشور در سایه مذاکرات صلح یمنی - یمنی ایجاد شود.

روحانی همچنین با اشاره به ضرورت تلاش در راستای ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم یمن اظهار امیدواری کرد، تلاش های صلح طلبانه ایران و عمان منجر به برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه و گسترش دوستی، برادری و اخوت میان ملت ها شود.رئیس جمهور با بیان این که معتقدیم باید گذشته را پشت سر گذاشته و به آینده بنگریم و با همکاری، مشکلات منطقه را حل وفصل کنیم، گفت: سیاست های دولت عربستان سعودی در سوریه، عراق و لبنان هیچ دستاوردی برایشان نداشته و امیدواریم مسوولان این کشور مسیر سیاست خود را تغییر دهند.

روحانی با اشاره به این که از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد، گفت: معتقدیم در راستای تامین امنیت و ثبات در منطقه باید همه کشورها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار با بیان این که ایران و عمان در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی دیدگاه ها و مواضع مشترکی دارند، خاطرنشان کرد: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارائه طرح صلح هرمز مطمئنا به نفع همگان و توسعه ثبات و امنیت کشورهای منطقه خواهد بود.

وی با اشاره به این که ایران و عمان می توانند با توسعه همکاری ها راه حل های مناسبی برای مسائل و معضلات منطقه ای به ویژه در موضوع یمن ارائه دهند، گفت: خوشبختانه امروز نشانه های امیدوارکننده ای برای حل بحران یمن پدیدار شده و مطمئنا ایران با توجه به جایگاه و مسوولیت حساس خود در منطقه از هیچ تلاشی در این راستا دریغ نخواهد کرد.  

آمریکایی ها پیام خصوصی فرستادند

رئیس جمهور با بیان این که آمریکایی ها خودشان به دنبال گفت وگو و مذاکره هستند و پیام های خصوصی می فرستند، گفت: درخواست هایی که می فرستند برخلاف شعارهایی است که به صورت عمومی مطرح می کنند و اروپایی ها که واسطه هستند نیز این را می دانند.

حسن روحانی همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار صمیمی با جمعی از افراد دارای معلولیت، نخبگان معلول و نمایندگان تشکل های فعال در حوزه معلولان، با تاکید بر این که همه تلاش ما این است که فشار را بر قشر آسیب پذیر کاهش دهیم، گفت: علت اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین این بود که با افزایش بی رویه مصرف، در شرایط تحریم  نیازمند واردات بنزین نشویم.