آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
سیاست
۲

روحانی استعفای محمود حجتی را پذیرفت

خروج یک اصلاح طلب دیگر از دولت

یک اصلاح طلب دیگر نیز از کابینه دوم حسن روحانی استعفا داد و رفت. رئیس جمهوری در حالی استعفای محمود حجتی، وزیر وزارتخانه جهاد کشاورزی، را قبول کرد که شایعه این استعفا سه هفته ای بود که به گوش می رسید؛ وزیری که قرار بود امروز (سه شنبه) در مجلس استیضاح شود. محمود حجتی، روحانی زاده ای است که در سال 1334 در نجف آباد اصفهان به دنیا آمده و این باعث شده تا او نیز از ارادتمندان همشهری خود، مرحوم آیت الله منتظری باشد و هیچ گاه این علاقه را پنهان نکند. حجتی در دانشگاه صنعتی اصفهان مهندسی عمران خواند و بعد از پیروزی انقلاب به جهاد سازندگی پیوست. او در دولت سازندگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از سال 68 تا 73 استاندار سیستان وبلوچستان بود و با شروع عملیات اجرائی سد کرخه به عنوان مدیر اجرائی این پروژه منصوب شد. حجتی در دو دولت سیدمحمد خاتمی نیز حضور داشت. در دولت اول به عنوان وزیر ترابری و در دولت دوم بعد از ادغام دو وزارتخانه کشاورزی و جهاد سازندگی، وزیر وزارتخانه جهاد کشاورزی را برعهده داشت.

وزارت جهاد سازندگی، در سال 62 تاسیس شده بود. البته چهار ماه بعد از پیروزی انقلاب با فرمان امام خمینی نهاد جهاد سازندگی با هدف تامین نیازهای اولیه به روستاها شروع به کار کرده بود. اولین وزیر وزارت جهاد سازندگی بیژن نامدارزنگنه بود که تا سال 67 در این پست ماند. او در دولت سازندگی وزیر نیرو بود و در دولت اصلاحات وزارت نفت را برعهده داشت. زنگنه هم اکنون نیز در دولت حسن روحانی به عنوان وزیر نفت فعالیت دارد و با چالش های بعد از تحریم روبه روست. از سال 67 تا 76 نیز غلامرضا فروزش، وزارت جهاد سازندگی را برعهده داشت و پس از او تا سال 79 که وزارت جهاد کشاورزی تاسیس شد، محمد سعیدی کیا عهده دار این وزارتخانه بود.لایحه ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه شده بود، در دی ماه سال 79 به تصویب مجلس رسید. وزارتخانه جهاد کشاورزی تاسیس شد. 

محمود حجتی اولین وزیر این نهاد جدید بود و در دو دولت احمدی نژاد، محمدرضا اسکندری و صادق خلیلیان  وزارت آن را برعهده داشتند. با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، حسن روحانی بار دیگر حجتی را برای این پست به مجلس معرفی کرد و او با 177 رای موافق و 88 رای مخالف بار دیگر به این وزارتخانه بازگشت. حجتی در کابینه دوم روحانی نیز با 164 رای موافق و 94 رای مخالف وزیر جهاد کشاورزی ماند. او البته یک بار نیز طعم استیضاح را چشید؛ در اسفند سال 96 به مجلس رفت، اما استیضاح او با 117 رای مخالف به سرانجام نرسید.

حجتی هم رفت

اما کمتر از دو سال از آن استیضاح، یک بار دیگر نمایندگان عزم خود را برای استیضاح او جزم کردند. هرچند حدود یک ماهی بود که شایعه استعفای او به گوش می رسید که بالاخره روز گذشته این شایعه به حقیقت پیوست و روحانی با این استعفا موافقت کرد و او را به عنوان  «مشاور رئیس جمهور در امور کشاورزی و امنیت غذایی» منصوب کرد. محمود حجتی، وزیر سابق 64 ساله که سابقه حضور در احزاب اصلاح طلب را داشت، تا آخرین روز در جلسات کابینه حضور پیدا کرد و با ظاهر ساده و معمولی خود از وزرای بی حاشیه و کم حرف دولت بود. او حتی دیروز هم در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شرکت کرد و آخرین روز کاری خود را این گونه گذراند. کابینه حسن روحانی، در حال ازدست دادن آخرین نفرات اصلاح طلب خود است و باید دید در عمر کوتاه این دولت، رئیس جمهوری باز هم طرفداران اصلاح طلب خود را سورپرایز خواهد کرد؟