آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
سیاست
۲

جمعی از امضاکنندگان بیانیه 77 نفر: ادعای خبرگزاری فارس را رد می کنیم

تکذیب تکذیبیه

خبرگزاری «فارس» مدعی شده است مصطفی تاجزاده از قول خودش نام تعداد زیادی از اصلاح طلبان را پای متن اخیری که معروف به بیانیه 77 نفر شده، آورده است و آنها چنین نامه ای را امضا نکرده اند. بیانیه 77 نفر که پس از آغاز اعتراض های مردم به افزایش قیمت بنزین منتشر شد، ضمن رد اغتشاش به جای اعتراض و نفی خشونت، بر ضرورت رفتار مسالمت آمیز با افرادی که به صورت مسالمت آمیز اعتراض می کنند، تاکید کرده بود؛ موضوعی که بعد از آن بارها در بیانات مقامات رسمی نیز شنیده شد. با این حال خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «تاجزاده به جعل امضا متهم شد»، مدعی شده است «جمعی از اصلاح طلبان که طی هفته اخیر نام آنها ذیل بیانیه منتسب به 77 اصلاح طلب درباره آشوب های اخیر با محوریت مصطفی تاجزاده آمده بود، حالا با صدور بیانیه ای از نامه پیشین اعلام برائت کردند».

این خبرگزاری مدعی شده است افرادی که نامشان ذیل بیانیه 77 نفر آمده بود، در بیانیه ای جداگانه نوشته اند: «ما امضاکنندگان این بیانیه ضمن رد برخی مفاد بیانیه مذکور و اعلام بی اطلاعی خود از نحوه تدوین و انتشار آن، تاکید می نماییم تنها راه حل مشکلات کشور رجوع به صندوق رای می باشد و بر رد هر نوع راهکار خشونت آمیز جایگزین پافشاری می کنیم».

فارس بعد از آوردن این ادعاها، تعدادی از اسامی را آورده که پای تکذیبیه ادعاشده را امضا کرده اند و در صدر آن اسامی، نام بهزاد نبوی را ذکر کرده؛ اما اساسا نام بهزاد نبوی در میان اسامی بیانیه 77 نفر نبوده است که حالا او به میدان آمده باشد و تکذیبیه ادعایی را امضا کرده باشد. 

از سوی دیگر، علی تاجرنیا و عبدالله ناصری چندی پس از انتشار بیانیه 77 نفر، در گفت وگو با روزنامه «شرق»، ضمن تایید محتویات آن بیانیه از حمله تند برخی اصولگرایان به اصلاح طلبان انتقاد کردند یا حتی شهیندخت مولاوردی در همان شماره ای که تاجرنیا و ناصری گفت وگو کردند، در یادداشتی منتشرشده در «شرق» با عنوان «در دفاع از حق اعتراض مسالمت آمیز»، علاوه بر آنکه از حملات تندروها انتقاد کرد از موضوعات مطرح شده در بیانیه 77 نفر نیز دفاع کرد.

علاوه بر این، بعد از ادعای این خبرگزاری، تعداد زیادی از افرادی که نامشان در زمره تکذیب کنندگان آورده شده است، ادعای فارس را رد و امضای بیانیه اصلی یعنی همان بیانیه 77 نفر را تایید کردند. برای مثال، سیاوش حاتم نوشت: «... به جز بیانیه موسوم به 77 امضا، بیانیه دیگری را امضا نکردم...» یا هدی توحیدی نوشت: «بیانیه ادعایی خبر «تاجزاده به جعل امضا متهم شد» را نخوانده ام و امضا نکرده بودم، بلکه برخلاف ادعای خبر مذکور، بیانیه معروف به 77 امضا را خوانده بودم و با آگاهی و اراده امضا کرده بودم».  یا ویدا ربانی نوشت: «من نامه 77 نفر را با آگاهی کامل امضا کردم و این امضا را پس نگرفته ام... نامه ای که خبرگزاری فارس درباره تکذیب امضا منتشر کرده، جعلی است». مهدی مظفری نیز نوشت: «بیانیه موسوم به بیانیه تاجزاده را بنده امضا نکرده ام و برخلاف ادعای کذب خبرگزاری فارس، بیانیه جعلی دوم را امضا نکرده ام...» یا مهدی دریس پور نوشت: «متن خبرگزاری فارس جعلی است. فقط بیانیه 77نفره را امضا کرده ام». محمدرضا جلایی پور نیز نوشت: «این بیانیه فارس جعلی است. از متن آن بی خبر بوده ام و امضای آن را تکذیب می کنم». زهرا توحیدی هم نوشت: «از دیدن نام خودم پای این بیانیه که خبرگزاری فارس منتشر کرده، متعجبم. متن بیانیه فارس را رویت و امضا نکرده ام».