آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
اقتصاد
۳

تعبیر اشتباه درباره بنزین

محمدجواد عامری، مدرس دانشگاه در خصوص نامه منتشرشده گفت: شیوه اجرایی این طرح که توسط دولت به اجرا درآمده با اشکالات متعددی روبرو بوده است، ابتدا عدم صداقت با مردم را نشان می دهد به طوری که دولت از ابتدای سال تا دو روز قبل از اجرای آن همواره اعلام می کرد که قصدی برای اجرای این طرح و گرانی بنزین ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر در این طرح با کارشناسان مجرب مشورتی صورت نگرفته است؛ بنابراین اگر دولت بر این امر اصرار دارد از مسوولین امر می خواهیم بگویند این کارشناسان چه کسانی بوده اند که دولت این طرح را با راهنمایی های آنها انجام داده است.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: البته این کارها نزد دولت مسبوق به سابقه است به طوری که در بحث الگوی جدید قرارداد نفتی، این الگو محرمانه بود ولی به طور اتفاقی به دست کارشناسان افتاد و مشخص شد این الگوی 11 صفحه ای بیش از 150 غلط داشته است که آخر هم دولت به حرف این کارشناسان گوش نکرد و آن را اجرایی کرد.

عامری گفت: سوال این است که چرا این قراردادها از ابتدا به کارشناسان جهت بررسی داده نمی شود مثل معاهده پاریس، برجام و قرارداد با پژو کسانی که جزئیاتش در دسترس نیست و تا زمانی که لو می رود کارشناسان نمی توانند از جزئیات آن مطلع شوند.

این کارشناس مسائل نفتی در ادامه یادآور شد: چرا دولت از نظر کارشناسان استفاده نمی کند؟ متاسفانه دولت کارشناسان را بیگانه می داند و خارجی ها را دوست، این در حالی است که آیه قران صراحتا به این موضوع اشاره دارد که رحمهاء بینهم و اشداء الکفار، ولی دقیقا عملکرد دولت در سال های گذشته عکس این آیه را اثبات کرده است به طوری که توتال، شل، آمریکا، فرانسه و کشورهای دیگر از جزئی ترین مفاد مطلعند ولی ایرانیان خبر ندارند.

وی افزود: هر از چند گاهی مطلع می شدیم که چیزی امضا شده و دولت معاهده ای با غربیان انجام داده است هر کسی هم کوچکترین مخالفت و نظر کارشناسی مطرح می کرد دولتیان آن را مخالف پیشرفت می دانستند.

عامری در خصوص راهکارهای حل مشکل بنزین نیز گفت: مصرف روزانه بنزین کشور 97 میلیون لیتر بود و 84 میلیون جمعیت داشتیم بهترین پیشنهاد این بود که دولت به هر نفر روزانه یک لیتر بنزین بدهد ولی چون دهک های بالا مخالف بودند دولت آن را اجرا نکرد.

این کارشناس نفتی اظهار کرد: دولت دهم دو ماه قبل از گرانی، اعلام کرد که قرار است بنزین گران شود و یک ماه قبل از اجرا یارانه طرح را به حساب سرپرستان خانوار ریختند و بعد بنزین گران شد و مردم هیچ اعتراضی نکردند.

وی افزود: این مساله صداقت دولت قبل را نشان می دهد به طوری که این دولت اول مردم را متقاعد کرد که پول به حسابشان ریخته می شود اما دولت فعلی هیچ کدام از این کارها را نکرد و تا دو روز قبلش هم می گفت بنزین گران نمی شود. بعد از گرانی مردم شوکه شدند.