آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
اقتصاد
۴

خبر

تقاضایی برای نرخ های غیرواقعی در بازار ارز وجود ندارد

رئیس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه با وجود اعلام نرخ های غیرواقعی، تقاضایی حتی برای نرخ های کمتر از آن در صرافی ها وجود ندارد، گفت: بانک مرکزی تعادل را به بازار حواله ارزی بازمی گرداند.به گزارش مهر، عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به تداوم ثبات نسبی بازار ارز نوشت: «بارها تاکید کرده ام که بانک مرکزی برای تداوم ثبات نسبی بازار ارز و حفظ قدرت رقابت پذیری اقتصاد اهمیت ویژه ای قائل است. به نظر بنده رمز تداوم ثبات در این بازار و به تبع آن در سایر بازارها، توجه به بنیان های بازار در کنار حضور پرقدرت بازارساز برای جلوگیری از سفته بازی و نوسان گیری در این بازار است».رئیس کل بانک مرکزی همچنین در ادامه پیام خود آورده است: «آنچه این روزها دیده می شود نیز ناشی از عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که بعضا به سبب جو روانی ناشی از حوادث بعد از افزایش نرخ بنزین و شروع تسویه حساب های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می کنند ارز خود را با نرخ های بالاتر عرضه کنند. به همین دلیل با وجود اعلام نرخ های غیرواقعی، تقاضایی حتی برای نرخ های کمتر از آن در صرافی ها وجود ندارد».رئیس کل بانک مرکزی در بخش پایانی پیام خود نیز اعلام کرده است: «بانک مرکزی در این مواقع با حضور پرقدرت در بازار حواله ای ارز، عدم تعادل های مقطعی را مرتفع و تعادل مبتنی بر متغیرهای واقعی را مانند بازار اسکناس به بازار حواله برمی گرداند».

تفاهم وزارت کار و رفاه برای خانه دارکردن کارگران

حدود یک ماه پیش طرح مسکن کارگران در جلسه شورای عالی کار بررسی شد، بعد از گذشت یک ماه امروز یکی از مقامات وزارت راه از انعقاد تفاهم نامه درباره مسکن کارگران با وزارت کار خبر داد.به گزارش تسنیم، بحث مسکن کارگران در مهر در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران بررسی شد. چندی پیش علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار، درباره طرح های عملیاتی برای خانه دارشدن کارگران گفت: در راستای جبران قدرت خرید کارگران، بحث تعاونی های مسکن و مصرف کارگری مطرح است. بیش از 30 درصد هزینه های خانوار کارگری صرف هزینه های مسکن می شود. عملا تکالیف مغفول مانده ای در زمینه مسکن کارگران داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم. وی ادامه داد: نهادهایی هستند که در زمینه مسکن کارگران مسئولیت دارند و به مسئولیت آنها پرداخته نشده است، به همین دلیل موضوع مسکن کارگران در شورای عالی کار مورد توجه قرار گرفت. اولین موضوع از سوی کارگران درباره اصلاح ماده 149 قانون کار و استفاده از ظرفیت های قانونی مطرح شد، اصلاح ماده های 149  و 150 قانون کار در دستور کار شوراست و در جلسه آتی نهایی خواهد شد.

آیت الله جوادی آملی: کشوری که اقتصادش آسیب ببیند در معرض ناامنی قرار می گیرد

شفقنا: آیت الله جوادی آملی گفت: «وظیفه اصلی نیروی انتظامی جلوگیری از بروز اغتشاشات است و باید با اشراف اطلاعاتی خود، پیش از آنکه اغتشاشگران راه بر این نیرو ببندند، نیروی انتظامی راه را بر آنها ببندد». او ادامه داد: «به لطف الهی این کشور دارای امنیت است اما در بخش اقتصاد، دچار مشکلاتی هستیم و علت اصلی آن این است که اختلاس های نجومی، کشور را فلج کرده؛ درست است که خداوند روزی ما را به اندازه کافی و حتی بیش از نیازمان به ما عطا کرده، اما برخی در کشور، چپاول به راه انداختند که قهرا نتیجه آن آسیب دیدن اقتصاد کشور است و کشوری که اقتصادش آسیب ببیند، در معرض خطراتی چون ناامنی است».

ضرورت مواجهه شفاف با مردم

ایرنا: حزب اراده ملت ایران در واکنش به اتفاقات اخیر خواستار به رسمیت شناختن حق اعتراض شد و در بیانیه ای اعلام کرد: «مواجهه صادقانه و شفاف با مردم و شنیدن صدای آنها و گردن نهادن به اراده ملت تنها راه برون رفت از وضعیت پیش رو است». در ادامه این بیانیه آمده است: «قانون اساسی به عنوان میثاق ملی تمامی آحاد ملت و حکومت بوده و تمکین همگان را به فرایندهای مصرح در آن به ویژه مراجعه به آرای عمومی در مواردی که با سرنوشت مردم و منافع ملی ارتباط مستقیم دارد، مهم ترین و معتبرترین مبنای حل وفصل منازعات می دانیم. حاما (حزب اراده ملت ایران) هرگونه دورزدن قانون و فرایندهای حقوقی مستقر در کشور را به هر بهانه و توجیهی مردود می داند». حزب اراده ملت ایران تاکید کرد: «قطعا در فضای قطبی رادیکال کشور و در فقدان حضور نیروهای ورزیده کارآمد، دلسوز و تاثیرگذار که در بستر تحقق حکمرانی حزبی بروز و ظهور پیدا می کنند و نیز در غیاب نهادهای مدنی و قانونی، چنین وضعیت هایی مورد سوءاستفاده معاندینی قرار می گیرد که به صورت کاملا حرفه ای سوار بر موج اعتراض مردم شده و آن را مصادره و به بیراهه خواهند کشاند، ازاین رو باید از هرگونه فرصت دهی به فرصت طلبان و فرصت سوزی برای دلسوزان صادق و واقعی کشور اکیدا احتراز کرد».