آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
سیاست
۶

فرمانده سپاه: ما در یک جنگ بزرگ جهانی هستیم

دیروز راهپیمایی بزرگ مردمی در محکومیت اغتشاش های اخیر در تهران انجام شد. در این راهپیمایی که به صدور یک قطع نامه منتهی شد، برخی از مسئولان کشور نیز حضور داشتند. آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، علی ربیعی سخنگوی دولت و برخی از مسئولان قضائی از جمله حاضران در این تجمع بودند. سخنران مراسم نیز فرمانده کل سپاه پاسداران بود. به گزارش «ایسنا» «شرکت کنندگان در این تجمع بزرگ مردمی در لبیک به مقام معظم رهبری و حمایت از اقتدار و امنیت کشور، با قرائت قطع نامه ای مواضع خود را در شش بند اعلام کردند».

فرمانده سپاه چه گفت؟

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه این راهپیمایی گفت: از مردم به این علت که مسیر خود را از معترضان جدا کردند تشکر می کنم. انتظارم از مردم ایران این است که ضمن اینکه حقوق خود را پیگیری می کنند به عوامل خارجی اجازه ندهند از احساسات آنها سوء استفاده کنند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این راهپیمایی برای حمایت از مردم ایران و حقوق آنها صورت گرفته است. این راهپیمایی به علت حفظ امنیت مردم ایران است و به خارجیان این پیام را می دهد که ما خودمان مشکلاتمان را حل می کنیم و نیازمند دخالت بیگانگان نیستیم.

در ادامه سردار سلامی برای شرکت کنندگان این مراسم سخنرانی کرد. فرمانده سپاه گفت: «درود بر شما مردمی که در لحظه تاریخی اسلام نقش آسمانی را روی زمین ترسیم کردید. امروز که شما اینجا جمع شده اید تیر خلاصی به سیاست های تجاوزکارانه و امیدهای واهی بزرگ ترین دشمن تاریخ بشر زدید. شما آمدید صبر را با ثبات قدم و نصرت الهی ترکیب کنید. آمدید تا از امام مسلمین در این نبرد بزرگ جهانی حمایت کنید. اگر امروز از آسمان به این نقطه نگاه شود شما واژه شرف، آزادگی و فداکاری و دلدادگی به امام را روی زمین ترسیم کرده اید. فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به اینکه هر امتی امام خود را گم کند، محکوم به هلاکت است و مصیبت می بیند، تصریح کرد: شما از حوادث صدر اسلام آمده اید تا اجازه ندهید آن ماجراهای غم انگیز تکرار شود. ای کاش شما در مسجد کوفه بودید تا امام علی (ع) ضربت نخورد. ای کاش شما با امام حسن (ع) بودید تا در برابر معاویه تنها نماند. ای کاش شما بودید تا امام حسین (ع) در عاشورا تنها نمی ماند و این لبیک ها را در آنجا سر می دادید تا فرزندان امام اسیر نشوند.

وی تصریح کرد: شما در حال ساختن تاریخ هستید. شما از واقعه های دردناک صدر اسلام درس گرفته اید. ای کاش شما در فرازهای سخت اسلام بودید و از امام دفاع می کردید. البته امروز هم همین کار را می کنید و از امام دفاع می کنید. تاریخ همانند شما را هرگز ندیده و شاید نبیند.

سلامی در ادامه این سخنرانی گفت: ملت عزیز ایران باور کنید ما در یک جنگ بزرگ جهانی هستیم، همین الان شما در این لحظه در حال شکست دادن همه قدرت استکبار هستید. وی افزود: باور کنید جنگی که در خیابان های ما آغاز شد یک نقشه جهانی بود. شما دقیق عمل کردید، آن لحظه که نمی بایست به پیاده نظام ها بپیوندید، نجیبانه صف خود را جدا کردید؛ امروز که باید به صحنه بیایید، آمدید. اسلام جاودانه شد، ایران سرافراز شد، امروز دشمن از شکوه حضور شما ناامید شد و تیر خلاص زده شد. سلامی تصریح کرد: فتنه ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد حاصل همه تلاش های شکست خورده دشمن در 40 سال گذشته و این چند روز گذشته بوده است.

سلامی همچنین گفت: ترامپ جلسه استیضاح را نرفت، در کاخ سفید ماند و اتاق فرماندهی تشکیل داد تا ایران را شکست دهد. باور کنید ما رصد می کردیم این بار همه توان خود را به صحنه آورد؛ جنگ حداکثری راه انداخت. همه پیاده نظام مزدور داخلی را به صحنه آورد؛ حتی ناو هواپیمابری که ماه ها بود از ترس نیروی های ما عقب مانده بود، جلو آمد. من به آنها می گویم دیر شده است؛ همه چیز تمام شده است. به صهیونیست ها هم می گویم او همیشه دیر می آید؛ منتظر او نباشید، نابود که شدید می آید، آن وقت دیگر دیر است.

وی گفت: بدانید ما با هدایت یک مرد الهی که امتداد امامت ائمه اطهار است، یک پیشوای جانباز، یک امام فداکار که در صحنه های سخت تاریخ ایران و اسلام حضور دارد، به شکل سریالی در همه صحنه ها هستیم. آن مرد بزرگی که این لحظه در نزدیکی ما است، در قلب همه ما جا دارد. او کسی است که در عمق سرزمین های دشمنان نفوذ کرده، آنان را عقب رانده، تمرکز آنان را از سرزمین های اسلامی دور کرده است. او که فداکارانه، شجاعانه و حسینی به این صحنه آمد. خدا به عزت او صدچندان افزود و قلب هوادارانش را سرشار از عشقی مثال زدنی کرد و تاریخی بزرگ ساخت. فرمانده سپاه با اشاره به اینکه رهبر انقلاب سیاست های آمریکا را در لبنان با شکست مواجه کرد، تصریح کرد: او از ملت سوریه دفاع کرد. جهان اسلام را به هم پیوند داد و سدی آهنین مقابل سلطه گران ساخت و زنجیره محکم مقاومت را حفظ کرد. ملت عراق را از شر شیاطین نجات داد. امت را به هم گره زد. او گفت: هر شخصی از امام فاصله گرفت، افتاد. هنر او شکست قدرت های بزرگ، تحقیر آمریکا، پیروزکردن مسلمین و استحکام بخشی به قاعده قدرت ملت ایران است. او با دشمنان می جنگد و ایران بزرگ را به پیش می برد. او به همه درس مقاومت و ایستادگی داد. او قائمه و شما مردم قاعده انقلاب هستید. و امروز قائمه و قاعده به هم پیوسته اند. امروز دشمنان قادر به هیچ عملی نبوده و پژمرده و افسرده و ناامید و عاجز هستند. ما همه جا آنها را تعقیب می کنیم و هیچ حرکتی را بی پاسخ و بدون انتقام نمی گذاریم. ما مدیون هیچ قدرتی نمی شویم و با همه تسویه حساب می کنیم. روز و کیفیت انتقام را ما مشخص می کنیم.

وی ادامه داد: ما صاحب رهبری هستیم و تا زمانی که او را در سختی ها همراهی کنیم هیچ قدرتی قادر نیست ما را تکان دهد. دیدید که در 48 ساعت چگونه بساط فتنه جهانی جمع شد. ما مسئولان در کنارتان هستیم. من به عنوان یک پاسدار کوچک عشق و آرزویم این است که چندین بار به پای شما مردم ذبح و قطعه قطعه شوم تا ارادتم به شما ملت بزرگ اثبات شود.

وی خطاب به مردم ایران گفت: شما مردم از هیچ چیز نگران نباشید. ما سختی ها را پشت سر می گذاریم و از فراز دشمنان عبور می کنیم. ما مسئولان نظام باید کمر همت ببندیم و در راه پیشرفت، ایمنی، رفاه و آزادی شما آن قدر بدویم تا بمیریم.

وی تاکید کرد: من به نیابت از همه شما به مسئولان کشور عرض می کنم ملت آمد و وظیفه خود را انجام داد، اکنون نوبت ما مسئولان است که کمربندها را ببندیم، میان مردم حرکت کنیم و مشکلات آنها را حل کنیم. مردم ما بزرگ هستند و ما با شماییم. پیشمرگ و فدایی شما مردمیم. جان ناقابل ما هدیه ای است به شما مردم. او خطاب به دشمنان گفت: منتظر باشید از خط قرمز ما عبور کنید، نابودتان می کنیم. سلامی سپس گفت: هرکسی بخواهد به مال و جان و ناموس ملت ما تعرض کند، سخت مجازات خواهد شد؛ آن گونه که همگان عبرت بگیرند. ما نجابت به خرج دادیم، مدارا کردیم؛ اما مراقب باشید صبر ما انتها دارد. به ملت ایران احترام بگذارید، مودب باشید؛ اگر این انرژی متراکم آزاد شود، هیچ دشمنی در هیچ جای جهان امنیت نخواهد داشت. دیده اید ما ملت اسلام و ایرانیم. رهبری بزرگ داریم که تا امروز ما را از همه صحنه های سخت، ایمن عبور داده است.

به مردم فضای انتقاد و اعتراض قانونی را بدهیم

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در حاشیه این مراسم از لزوم ایجاد فضای اعتراض و انتقاد قانونی سخن گفت. پورسیدآقایی گفت: من اصل سیاست افزایش قیمت بنزین را تایید می کنم. این کار باید زودتر انجام می شد. مهم این است که در کشور یاد بگیریم حتی اگر مخالفتی هم داریم، از مجاری قانونی اقدام کنیم. مردم در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و از طریق انتخابات رئیس جمهور خود را انتخاب می کنند. این خود یک مکانیسم قانونی است که اگر گروهی نظر مخالف دارند، در مواقعی مانند انتخابات و رای گیری نظر خود را اعمال کنند.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: اگر روش بیان مخالفت را تصحیح و از مجاری قانونی این مخالفت را ابراز کنیم، طبیعتا دیگر این اغتشاشات جایی نخواهند داشت. البته این اتفاقات شاید برای مسئولان نظام یک درس بود که ما به مردم فضای انتقاد و اعتراض قانونی را بدهیم تا منجر به اغتشاش نشود، ولی اگر خیلی فضا را روی نظرات و اعتراضات ببندیم، خدای ناکرده برخی ها در این میان موجب مشکلاتی می شوند.