آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
جهان
۷

رویداد

آزمایش اس- 400 توسط ترکیه

شبکه خبری سی ان ان ترک در گزارشی اعلام کرد اف-16های ترکیه ای برای تست موشک های اس-400 روسی در آسمان آنکارا به پرواز درآمدند. خرید سیستم های موشکی اس-400 روس دلیل اصلی تیرگی روابط ترکیه- آمریکاست. آمریکا این سیستم ها را مغایر با اصول دفاعی ناتو دانسته و ترکیه را به ممانعت از خرید جنگنده های اف-35 از شرکت لاکهید مارتین تهدید کرده است.

خانواده های ثروتمند سعودی به دنبال خرید سهام آرامکو

در پی عرضه عمومی سهام شرکت ملی نفت آرامکو، ولید بن طلال، تاجر میلیاردر سعودی و دیگر خانواده های ثروتمند این کشور می کوشند سهام این شرکت را خریداری کنند.

دیدار محرمانه اردوغان با یکی از مخالفانش

سلیمان اوز اشق، نویسنده ترکیه ای درباره دیدار محرمانه اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با یکی از مقامات حزب جمهوری خواه خلق و وعده اردوغان برای کمک به او به منظور رسیدن به ریاست این حزب گفت فرد مذکور اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول بوده است.

هشدار پزشکان درباره احتمال مرگ آسانژ

بیش از 60 پزشک در نامه ای سرگشاده اعلام کردند، وضعیت سلامت موسس ویکی لیکس بسیار بد است و ممکن است در زندان انگلیس بمیرد. جولیان آسانژ 48ساله، موسس وب سایت ویکی لیکس هنوز با درخواست های آمریکا برای استردادش از انگلیس به اتهام جاسوسی در حال نبرد است.

آغاز مذاکرات ملی در کلمبیا

چند روز پس از یکی از بزرگ ترین اعتراضات کلمبیا در سال های اخیر، رئیس جمهور این کشور مذاکرات ملی را آغاز کرد که به گفته او این مذاکرات شامل شهروندانی از اقشار مختلف جامعه خواهد بود تا بتوانند با کمک یکدیگر با مسائلی مانند فساد و نابرابری مقابله کنند. این گفت وگوی ملی تا 15 مارس 2020 ادامه خواهد داشت.

تقاضای رشوه توسط پسر رئیس جمهوری اسبق سوریه

یک سایت نیوزیلندی اعلام کرد پسر امین حافظ، رئیس جمهوری اسبق سوریه که بر عملیات اعدام جاسوس معروف موساد نظارت داشت، در ازای فاش کردن مکان جسد این جاسوس موساد درخواست پول کرده است.

جزئیاتی از مذاکرات میان ریاض و حوثی ها

یک منبع نزدیک به انصارالله یمن به سایت عربی21 گفت: درحال حاضر مذاکرات به صورت مستقیم میان حوثی ها و عربستان در حال برگزاری است و با میانجیگری چندین کشور از جمله عمان برگزار می شود. این منبع افزود: یک هیئت سعودی که بیشتر اعضایش از شخصیت های نظامی بودند، حدود دو هفته پیش وارد صنعا شد و این مذاکرات از طریق ویدئوکنفرانس ادامه دارد. بعد از این انصارالله هیئتی به عربستان فرستاد. این دور از مذاکرات بر توقف جنگ متمرکز است.

کناره گیری المرزوقی از سیاست

المنصف المرزوقی، اولین رئیس جمهور تونس، بعد از انقلاب 2011 تا 2014 در پیامی به مردم این کشور گفت: بعد از نتایج انتخابات اخیر که من به مسئولیت کامل خود درباره آن عمل می کنم، تصمیم گرفتم از ریاست حزب «جنبش اراده تونس» و همچنین عرصه سیاست ملی کناره گیری کنم؛ اما همچنان تاآنجاکه در توانم هست به مردم و امتم خدمت خواهم کرد.

اخراج مقام ارشد پنتاگون بر سر پرونده جنجالی

مارک اسپنسر، وزیر دفاع آمریکا، از اخراج ارشدترین مقام غیرنظامی نیروی دریایی کشورش بر سر مدیریت جنجالی پرونده یک کماندوی نیروی دریایی ویژه آمریکا خبر داد که به علت ارتکاب تخلفاتی در عراق محکوم شد و بعد مورد عفو ریاست جمهوری قرار گرفت.

موافقت نتانیاهو با انتخابات درون حزبی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با وجود صحبتی که در مخالفت با انتخابات درون حزبی لیکود داشت، سرانجام تحت فشارها با برگزاری انتخابات درون حزبی موافقت کرد. هاآرتص در این باره نوشت حزب لیکود در روزهای آینده برای لغو انتخابات مقدماتی لیست حزب جلسه تشکیل خواهد داد.