آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
رسانه: شبکه
۷

پایان ضبط نمایش مشترک رادیو و تلویزیون

ساده خط خطی، رادیوی دیدنی

زینب علیپور طهرانی

جشن پایان ضبط سری اول مجموعه نمایشی «ساده خط خطی» به کارگردانی میرطاهر مظلومی با حضور حمید شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی، علی اکبر کاظمی قائم مقام شبکه نسیم، حمید رضا افتخاری مدیر رادیو نمایش، محمدرضا مهدیار اسماعیلی مدیر رادیو اقتصاد و ابراهیم کبابیان مشاور اجرایی معاونت صدا در استودیو هشت رادیو نمایش عصر روز گذشته برگزار شد. در این مراسم که بازیگران و عوامل نمایش و جمعی از اصحاب رسانه حضور داشتند، پیش از ورود مهمانان شاهد تمرین گروه نمایش بودیم و به محض ورود مهمانان در حضور آنها بخش هایی از قسمت پایانی این نمایش ضبط شد. میرطاهر مظلومی نیز ابتدای مراسم، متنی را برای حضار قرائت کرد. همچنین شاه آبادی، معاونت صدا و کاظمی قائم مقام شبکه نسیم نیز در گفت و گو با جام جم به نکات مهمی اشاره کرد که در ادامه گزارش می خوانید:

 رنگارنگی قومی در ساده خط خطی

میرطاهر مظلومی، در ابتدای مراسم متنی را برای مهمانان قرائت کرد. وی گفت: امروز خدا را شاکرم که این فرصت را به من داد تا آزمونی سخت را به واسطه همکارانم پشت سر بگذارم. در این بزنگاه همگی بسیار آموختیم، چرا که در سر، سودای روش نو و تازه ای را می پرورانیم که تحقق یافتن آن به چند عامل بستگی داشت. مهم ترین و بنیادی ترین آن بازیگر به عنوان عنصر اصلی ساختار درام بود. نمی دانستم همکاران خوب من آیا ظرفیت پذیرش آزمون را خواهند داشت. البته ظرفیت های ناپیدایی هم در درام رادیویی وجود دارد که می توان به جرات گفت تا امروز از آن غفلت شده، اما به توانمندی ارائه دهندگان نیز بستگی دارد. من این ظرفیت گم و پیدا را در این مجموعه دیدم و نوع سختی از ارائه کار را از بازیگران با ظرفیت مجموعه خواستم که می توانم بگویم دوستان من سربلند بودند. البته در این چارچوب روش واقعگرایانه به دور از هر گونه فشارها و تاکیدات و بازی های غلو شده بود. طنز و شوخی های کلامی و موقعیت های تازه شخصیت های با نمک، همگی از درون دغدغه مندی جامعه امروز روایت شد. در این نمایش سعی کردم شادابی و آرامش را به بازیگران تزریق کنم تا آنها بتوانند بدون استرس، خلاقانه در صحنه ها حضور داشته باشند، البته خلق کردن درست یک کار در نقطه ای اتفاق می افتد که باآگاهی و دانش کافی سراغ بازآفرینی می رویم. در تمام مراحل تولید این اثر از نقطه آغازین و شکل گیری، همیشه این دغدغه را داشتم که رنگارنگی قومی و فرهنگی کشورم با حفظ حرمت ها و ویژگی های منحصر به فرد فرهنگ و قومیتی در اثر باشد. تاکید داشتیم کار به دور از هر گونه شوخی زننده و توهین به فرهنگ،  قوم،  زبان و لهجه شکل بگیرد؛ مخاطب را در چارچوبی طنز و شیرین به سمت معضلات اجتماعی سوق بدهیم . در این مسیر آقای افتخاری، مدیر رادیو نمایش بسیار حمایت کردند. شبکه نسیم در بازشناسی مجدد نمایش رادیو با لنزهایشان تصاویر بکر را ثبت کردند و شبکه نسیم با رادیو نما ثابت کرد هنوز به عنوان رسانه ای گرم و تاثیر گذار میان مردم جایگاه ویژه ای دارد.

 از ظرفیت تصویری برای رادیو استفاده کنیم

پس از متنی که کارگردان درباره این نمایش ایراد کرد، شاه آبادی معاونت صدا نیز با بیان این که هنرمندان از آن دسته هستند که دل شان برای دیگران می تپد و غم شان با غم مردم است، افزود: در همین چند روزی که نمایش پخش شد گزارش هایی از استقبال خوب مردم دریافت کردیم. اگر چه ما همچنان اندر خم این کوچه هستیم و پخش نمایش رادیویی از تلویزیون مخالفانی هم دارد ولی باید از این ظرفیت تصویری استفاده کنیم و این یک گام جدی برای جبران عقب ماندگی هاست. وی همچنین ادامه داد: امروز عرصه طنز برای عده ای با برخی از هنجارشکنی ها همراه شده است. یا روی محورهای ایمانی کار می کنند. یا روی محور سیاست کار می کنند و از هنجارها عبور می کنند یا اخلاق را کنار می گذارند. طنز جایگاه و مولفه هایی دارد که نیاز ندارد به خطوط قرمز و هنجارها نزدیک شویم. خوشبختانه رادیو هرگاه به طنز نزدیک شده است همه این هنجارها را رعایت کرده است و این افتخاری برای رادیوست. تولیدکنندگان توجه داشته باشند همگام تولید کار قطعاتی را برای فضای مجازی هم تولید کنند چرا که قلب یک طنز ظرفیت آن را بیشتر می کند. همه ویژگی نمایش به تصویرسازی مخاطب و تخیل اوست اما در شرایطی زندگی می کنیم که موضوعات مهمی عرصه را بر مردم تنگ کرده است. در موضوعاتی که در چند وقت اخیر شاهد بودیم مهم این است که اقدامی برای آرامش بیشتر مردم انجام دهیم. شبکه های خارجی را ببینید، به مشکلات مردم ایران اشاره می کنند اما اشاره نمی کنند که نوعی هماهنگی بین مردم ایران وجود دارد.

 تقدیر از هنرمندان و مراسم کیک خوری

در ادامه نیز قائم مقام شبکه نسیم که به نیابت از مدیر این شبکه در مراسم حضور داشت، نکاتی را درباره پخش این نمایش از شبکه نسیم بیان کرد و در بخشی از مراسم هم عکس هایی از هنرمندان این برنامه در قالب شاسی طراحی شده بود که به انتخاب تصادفی صورت گرفته از سوی معاون صدا،  انتخاب و از هنرمندان تقدیر شد و در انتها نیز اهالی رادیو به همراه معاون صدا کیک بزرگی را که در قالب رادیو طراحی شده بود، بریدند و هر کدام از هنرمندان پیشکسوت رادیو و هنرمندان مجموعه ساده خط خطی با حضور در جایگاه کیک رادیویی را بریدند و به این گونه برای پایان این نمایش جشنی برگزار شد. پس از مراسم هم بخش هایی از نمایش در حضور مهمانان ضبط شد.