آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
رسانه: دور دنیا
۸

دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکا کدام حقیقت تلخ را کتمان می کنند؟

فقر به لهجه آمریکایی غلیظ

سعید صابریان

برنی سندرز، یکی از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایالات متحده، سخنانی را در خصوص وضعیت فقر در آمریکا بیان کرده است که به مذاق سران این حزب و متعاقبا، جریان قدرت و ثروت در ایالات متحده خوش نیامده و واکنش مخفیانه و پنهان آنها برای جلوگیری از حضور سندرز در مرحله پایانی رقابت های انتخاباتی سال آینده را به همراه داشته است. سناتور 78 ساله ایالت ورمونت در این خصوص می گوید: این عدالت نیست که زنان سیاهپوست زمان وضع حمل سه برابر بیشتر از زنان سفیدپوست جانشان را از دست بدهند. عدالت این نیست که در ثروتمندترین کشور تاریخ جهان، نیم میلیون نفر در خیابان ها می خوابند. ترامپ یک دروغگوی واقعی و بالفطره است. طی این برهه سخت ما در این کشور به رهبری نیاز داریم که هر روز دروغ نگوید. البته سندرز در سخنان خود که در کلیسای کلمبیا واقع در ایالت کارولینای جنوبی بیان شد، تنها به بخشی از فاجعه در آمریکا اشاره کرد؛ فاجعه ای که روزبه روز ابعاد گسترده تری از آن افشا می شود.

اداره آمار آمریکا میزان خط فقر در این کشور را برای یک خانواده چهار نفره 25 هزار و صد دلار در سال  تعیین کرده است. بااین حال، بسیاری از تحلیلگران اقتصادی معتقدند با توجه به مخارج جاری در ایالات متحده و به خصوص با توجه به گران بودن خدمات درمانی در این کشور، حداقل میزان خط فقر در آمریکا 30 هزار دلار در سال است.

نکته حائز اهمیت این که 48درصد مردم این کشور درآمد سالانه کمتر از 30 هزار دلار دارند. اگرچه سیاست های اقتصادی ترامپ که به بهای افزایش نجومی و تصاعدی بدهی های عمومی ایالات متحده و تحمیل فشار اقتصادی بر نسل های آینده تمام شده است، منجر به رضایت بخش اعظمی از قشر مرفه در ایالات متحده شده است؛ اما بحران های ناشی از گسترش فقر در لایه های زیرین اجتماعی همچنان به قوت خود باقی است. همین مساله سبب شده است جمعیت اندک 1.4درصدی از مردم آمریکا که درآمد بالای 250 هزار دلار در سال دارند، از ثروت و قدرت خود برای انتخاب مجدد ترامپ در مسند ریاست جمهوری به شدت حمایت کنند.

 اخباری که هیچ گاه منتشر نمی شود

بیشتر رسانه های آمریکایی، به دلیل وابستگی به دو حزب دموکرات یا جمهوریخواه، اساسا تمایلی در خصوص انعکاس وضعیت فقر در این کشور ندارند. در ماه سپتامبر امسال، نشریه نیوزویک در گزارشی که به ندرت شاهد انتشار آن در فضای داخلی آمریکا هستیم، از نتایج بازدید فیلیپ آلیستون، نماینده ویژه سازمان ملل در زمینه فقر و نابرابری در ایالت آلاباما نوشت. آلیستون در توصیف و تشریح آنچه در این ایالت آمریکا مشاهده کرده است، می گوید: فکر می کنم چنین صحنه هایی در کشورهای جهان نخست غیرعادی است. چنین صحنه هایی به هیچ وجه عادی نیست. باید بگویم این نخستین بار است که با چنین صحنه هایی از نابرابری شدید در کشوری پیشرفته مواجه می شوم. مساله فقر در آمریکا از زاویه های مختلف ازجمله تبعیض جنسیتی و نژادی تا کودکانی که در فقر به دنیا می آیند و رنج های مردمی که توانایی دسترسی به اساسی ترین نیاز های خود را ندارند، غیر قابل کتمان است.

این گزارش در حالی منتشر شد که قبلا، روزنامه انگلیسی گاردین که نسبت به سیاست های اجتماعی و طبقاتی در غرب نگاهی منتقدانه دارد، از شیوع انواع بیماری های سخت در ایالت آلاباما خبر داده بود.

نماینده سازمان ملل نیز این موضوع را نه تنها در خصوص ایالت آلاباما، بلکه در قبال سایر ایالات آمریکا مورد تایید قرار داده است. آلیستون در بخشی از گزارش خود می نویسد: افزایش میزان بیماری های گرمسیری در آمریکا یک معضل بزرگ محسوب می شود. در حال حاضر تعداد 12میلیون آمریکایی به عفونت انگلی مبتلا شده اند. در زمینه دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشت نیز، آمریکا مقام 36 در جهان را دارد.

 وقتی اوباما از فقرا دفاع می کند!

سیاست کلان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در قبال چنین افشاگری هایی در عمل مشخص است؛ سانسور آمار و اخبار مربوط به فقر در آمریکا و فراتر از آن، حذف مهندسی شده سیاستمدارانی که نمایندگان طبقات محروم در ایالات متحده محسوب می شوند. در این معادله، تفاوتی میان باراک اوباما و دونالد ترامپ وجود ندارد. اوباما که در ظاهر از وضعیت نابرابری ها و تبعیض نژادی در ایالات متحده انتقاد کرده و حتی در دوران ریاست جمهوری خود نیز از وجود ژن نژادپرستی میان مقامات و جامعه این کشور سخن گفته بود، هم اکنون عزم خود را جزم کرده است تا صدای افرادی مانند سندرز و روایات مستند وی از بی عدالتی و فقر در آمریکا را در نطفه خفه کند.

اوباما که یکی از سران صاحب نفوذ در حزب دموکرات برای چینش معادلات انتخابات محسوب می شود، در یک جمع خصوصی عنوان کرده است اگر احساس کند سناتور برنی سندرز در آستانه پیروزی و کسب نامزدی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا قرار دارد، برای جلوگیری از این امر وارد عمل خواهد شد. افشای این موضوع از سوی سایت پولیتیکو با تکذیبی از سوی اوباما مواجه نشد. اما یکی از مشاوران رئیس جمهور سابق آمریکا در گفت وگو با این رسانه، کلیت موضوع را تایید کرد: اوباما  مستقیم و رسما  چنین چیزی را در خصوص سندرز نگفته است. تنها دلیلی که در این خصوص تردید دارم این است که اگر برنی (به عنوان نامزد دموکرات ها) پیروز شود، فکر می کنم شاید همه ما باید چیزی در این خصوص بگوییم اما فکر نمی کنم پیروزی سندرز محتمل باشد چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

 دفاع از فقرای آمریکا ممنوع!

این اظهارات و مواضع، نشان دهنده عزم راسخ مقامات ارشد حزب دموکرات برای جلوگیری از پیروزی سندرز در انتخابات درون حزبی دموکرات هاست. همگان به یاد دارند در جریان انتخابات درون حزبی دموکرات ها در سال 2016 میلادی نیز برنی سندرز با حمایت کامل اقشار فقیر و کم درآمد آمریکایی به میدان آمد، اما قربانی لابی های پشت پرده و زد و بندهای هیلاری کلینتون، نامزد رقیب خود و سران حزب دموکرات شد.

افشای اسناد منتشر شده از مکاتبات و ایمیل های ردوبدل شده میان کلینتون و سران حزب دموکرات، به خصوص نمایندگان ویژه این حزبکه نقش مهمی در مهندسی انتخابات در این حزب دارند به خوبی نشان داد پیروزی سندرز به عنوان یک خط قرمز برای سران حزب دموکرات مطرح بوده و این رویکرد در حال حاضر نیز در جبهه دموکرات ها حاکم است.

ذره بین
حقیقتی که پنهان نخواهد ماند

امروز اقشار سرمایه دار، متوسط رو به بالا و حتی متوسط دغدغه ای مبنی بر تامین آسایش حداقلی قشر فقیر در ایالات متحده ندارند. این قشر آسیب پذیر نه تنها در انتخابات، بلکه در ارائه سایر امتیازها و خدمات به جامعه آمریکا نیز نادیده انگاشته می شوند. در این میان هرگونه تحرکی از سوی اقشار کم درآمد و فقیر آمریکایی برای تغییر وضعیت موجود، با سد محکمی به نام بروکراسی هدایت شده در دو حزب سنتی این کشور مواجه می شود. حتی در چنین شرایطی افرادی مانند ترامپ و اوباما به رغم تضادهای ظاهری خود دست به دست یکدیگر می دهند تا صدای فقرای آمریکا به گوش دیگر کشورهای جهان نرسد.

در این صحنه پیچیده، افرادی مانند برنی سندرز، تنها روایتگر بخش اندکی از بحران های واقعی و زیرساختی در ایالات متحده هستند. بدون شک در آینده ای نزدیک، فقرا و اقشار آسیب پذیر در ایالات متحده نسبت به ظلمی که به آنها در ثروتمندترین کشور دنیا روا می شود، سکوت نخواهند کرد، حتی اگر فردی مانند برنی سندرز در راس معادلات قدرت در واشنگتن حضور نداشته باشد!