آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
فرهنگ
۹
پشت صحنه

یک «ه» دو چشم کم دارد

شهر، شهر فرنگه، از همه رنگه. شهر را که حالا نمی دانم، اما می دانم این روزنامه خودمان، همین جام جم که در حال خواندنش هستید اصلا شهر فرنگی است برای خودش. فرنگ! نه همین اول کاری همین کلمه مربوطه را تغییر می دهم. شهر، شهر فرهنگه. اصلا از همان موقعی که گفتند شهر فرنگ باورمان شد این غربی ها خیلی بیشتر از ما حالی شان است، اصلا باید سوار ماشین زمان شویم و برگردیم عقب. همین واژه فرنگ را کنار خیابان پیدا کرده و یک «ه» از نوع دو چشمش بگذاریم بین «ر» و «ن» و کار را یکسره کنیم. خلاصه روزنامه مان که شهر فرهنگ است هیچ، این چهار صفحه خاص فرهنگی که دیگر خود فرهنگ است، نیازی به گفتن ندارد و موضوعش به خوبی نشان می دهد اینجا چه خبر است.

خب حالا که زدیم این واژه فرنگی مآب فرنگ را ادب کردیم و به فرهنگ بدلش کردیم، تازه رسیدیم به اصب مطلب. از صفحه 10 شروع می کنیم که دبیر با فرهنگ گروه فرهنگ و هنر دیروز رفته یک نشست و چه کرده، سوالی پرسیده که شده تیتر گزارش بسیاری از رسانه ها، اما محمدصادق علیزاده است دیگر، در نشست خبری جایزه جلال آل احمد فقط سوال را پرسیده و جواب را برای همه رسانه ها گرفته، اما بعد همین جواب را آورده روزنامه و تحلیل و چکش کاری اش کرده است. خلاصه که خدا از این دبیرهای خفن به همه گروه های فرهنگی رسانه ها عطا کند. گفتیم که بدانید بخیل نیستیم ما!

وزارت کشور از چند روز پیش ثبت نام نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی را شروع کرده است. در فضایی که نامزدها مشغول نام نویسی اند به جای دماوند جان خودمان تصویر قله  تاراناکی نیوزیلند را گذاشته اند! صابر محمدی هم که سرش درد می کنه برای مچ گیری و سرک کشیدن در همه احوالات، در همین صفحه9 رفته سراغ این سوژه و بررسی اش کرده. البته نامبرده در این زمینه ها پرونده مفصلی دارد و همین چند هفته پیش فرزند دوستش با تکان انگشت در یک خط افقی او را به «لاتجسسوا» دعوت کرده است، اما خدا را شکر نامبرده گوشش بدهکار نیست و به همین دلیل هم شده یک روزنامه نگار درست و حسابی!

و اما علی رستگار. او هم مچ گیر بعدی گروه است که البته مچ گیری هایش را با طنازی هم ترکیب می کند. البته امروز این خبرها نیست و او خیلی جدی رفته سراغ کپی کارها در سینمای ایران و پایش را کرده توی کفش فرزاد موتمن، کارگردان سینما و پرداخته به آخرین ساخته او که در حال اکران است. بفرمایید صفحه 11 و گزارش طناز جدی گروهمان را بخوانید.

صفحه 12 هم مانند هر چهارشنبه به تاریخ اختصاص دارد. این هفته می توانید گفت وگو با دکتر فتح الله کشاورز، محقق و مورخ را درباره میرزا کوچک خان جنگلی بخوانید. محمدرضا کائینی سعی کرده از زاویه ای متفاوت درباره میرزا و قیامش با کشاورز حرف بزند.