آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
حوادث
۱۱

عامل قتل در قهوه خانه تهران در ترکیه به دام افتاد

مردی که متهم به قتل یک نفر و مجروح کردن دو برادر او به ضرب گلوله است، در ترکیه دستگیر شد و اقدامات قضائی و پلیسی برای استرداد این متهم به ایران ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ما ساعت 22:50 آخرین روز شهریور سال گذشته ماجرای تیراندازی مرگ باری به بازپرس کشیک قتل تهران اطلاع داده شد. در آن زمان تلفن بازپرس کشیک قتل پایتخت به صدا درآمد و مامور کلانتری 161 ابوذر گزارش یک تیراندازی مرگ بار را که منجر به قتل یک مرد و مجروح شدن دو برادرش شده بود، اعلام کرد.

بازپرس جنایی پس از تماس ماموران کلانتری دستور حفظ صحنه جنایت و شروع تحقیقات اولیه را صادر کرد. پس از آن نیز خودش به محل حادثه که قهوه خانه ای در جنوب تهران بود، رفت و گروهی شامل کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی، کارشناسان تشخیص هویت و متخصصان پزشکی قانونی در صحنه جرم حاضر شدند. بررسی های اولیه حکایت از این داشت که قهوه خانه محل جنایت متعلق به سه برادری است که یکی از آنها در این تیراندازی مرگ بار کشته شده است و دو نفر دیگرشان نیز مجروح شده اند.

تحقیقات محلی حکایت از آن داشت که برادر بزرگ تر که کشته شده 57ساله بود و دو برادر دیگر او که بر اثر شلیک مرد مهاجم مجروح شده اند 42 و 37 ساله هستند. زمانی که کارآگاهان به محل حادثه رسیدند دو برادر مجروح توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شده بودند تا تحت مداوا قرار بگیرند.

بررسی های اولیه فاش کرد عامل تیراندازی جوانی 27ساله است که در همان محل زندگی می کند و توسط تعدادی از اهالی شناسایی شده است. شاهدان عینی ماجرا گفتند: عامل این تیراندازی شب حادثه خودروی پژو 206 خود را مقابل قهوه خانه سه برادر پارک کرد و داخل قهوه خانه رفت. او پس از ورود به آنجا ناگهان کلت کمری را از جیبش درآورد و به سمت سه برادر شلیک کرد و سپس به سرعت متواری شد.

تحقیقات و بررسی صحنه جرم به علاوه آثار به جامانده از تیراندازی مانند رد گلوله ها و پوکه های به جا مانده نشان می داد فرد مهاجم هشت گلوله شلیک کرده است. شاهدان نیز گفتند او قصدش شلیک به سه برادر بود و آن قدر به تیراندازی ادامه داد که هر سه برادر خون آلود به زمین افتادند، پس از آن بود که به شلیک پایان داد و از محل گریخت.

پس از پایان تحقیقات ابتدایی در محل حادثه با دستور بازپرس جنایی تهران جسد به پزشکی قانونی منتقل شد. این در حالی بود که انگیزه مرد مهاجم هنوز مشخص نبود. ادامه تحقیقات میدانی و سوال از دو برادر مجروح انگیزه احتمالی قاتل را مشخص کرد.

دو برادر مقتول بعد از مداوای اولیه و بهبودی نسبی تحت بازجویی قرار گرفتند و گفتند ماجرا از این قرار بود که شب قبل از شلیک مرگ بار، مقتول همراه یکی از برادرانش و فردی دیگر مقابل هیئت عزاداری رفته بودند که ظاهرا در آنجا با قاتل بر سر نذری درگیر شدند. پس از آن مقتول با مشت ضربه ای به صورت قاتل زده بود و در ادامه افرادی که آنجا بودند به طرفداری از مقتول، قاتل را کتک زده و بیرون کرده بودند. ادامه تحقیقات نشان می داد این پایان ماجرا نبود و آشنایان قاتل پس از این ماجراها وارد صفحه شخصی مقتول در اینستاگرام شده و به تهدید و رجزخوانی پرداخته بودند.

تحقیقات مجازی هم نشان داد حامیان قاتل تهدید کرده بودند که بالاخره مقتول را تنها گیر می آورند و انتقام می گیرند. بنابراین فرضیه انتقام پس از رجزخوانی های مجازی به عنوان قوی ترین فرضیه پلیس مطرح شد و کارآگاهان احتمال دادند همین موضوع انگیزه ای شده است تا مرد فراری کلت کمری دست بگیرد و پس از ورود به قهوه خانه مقتول و برادرانش به سمت آنها تیراندازی کند.

کارآگاهان جنایی پس از آنکه این اطلاعات را به دست آوردند جست و جوی خود را برای دستگیری عامل این تیراندازی مرگ بار آغاز کردند.

ماموران پاتوق ها و محل های تردد قاتل فراری را تحت نظر گرفتند اما نتیجه ای به دست نیامد. کارآگاهان تحقیقات خود را ادامه دادند و در نهایت پی بردند مرد جوان به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده است. ادامه تحقیقات و ردیابی های متهم فراری حکایت از آن داشت که متهم به قتل فراری از مرزهای شمالی کشور به ترکیه رفته است و در حال حاضر در آنکارا اقامت دارد. از این رو ماموران با دستور بازپرس جنایی درخواست استرداد این متهم را از طریق پلیس بین الملل به همکاران خود در پلیس ترکیه فرستادند و تحقیقات خود را ادامه دادند تا اطلاعات دقیق تری از متهم به دست بیاورند.

 این روند تا چندی قبل ادامه داشت تا اینکه کارآگاهان پلیس آگاهی پی بردند متهم مورد نظر در ترکیه به اتهام حمل چهار کیلو مواد مخدر دستگیر شده است بنابراین بار دیگر درخواست استرداد این متهم را که در آنکارا دستگیر شده بود از طریق اینترپل به پلیس ترکیه اعلام کردند و در حال حاضر اقدامات لازم برای بازگردان این متهم به کشور در جریان است.