آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
صفحه آخر
۱۶

اتفاق

تلاش برای خلاقیت

گالوپ در یکی از نظرسنجی هایی که انجام داده است، گزارشی از شیوه های سنتی آموزش به دانش آموزان در آمریکا تهیه کرده که نشان از کمبود خلاقیت دارد. طبق این نظرسنجی، افزایش خلاقیت می تواند به رشد توانایی و افزایش قدرت حل مسئله آنان در هنگام مشکلات کمک کند. طبق این گزارش، همگان می دانند 87 درصد معلمان و 77 درصد اولیا معتقدند خلاقیت در روند یادگیری سبب می شود بازدهی دانش آموزان افزایش یابد، بااین حال، دانش آموزان بیشتر وقت خود را صرف دروس کلاسیک و قدیمی می کنند. تلاش اندکی برای تشویق و افزایش خلاقیت می شود، حتی اگر دسترسی روزافزون به فناوری نویدبخش روش های جدید یادگیری باشد، اما هنوز به سراغ استفاده از آنها در سیستم آموزشی نرفته اند. گالوپ تحقیقاتی کیفی و کمی را برای ارزیابی میزان بروز خلاقیت در یادگیری در کلاس های درس در ایالات متحده، جایگاه خلاقیت در آموزش، موانع اجرای آن و نقش فناوری در محیط خلاق انجام داد.

یافته های اصلی گزارش عبارت است از: 

خلاقیت در یادگیری نتایج مثبت انتقادی را در دانش آموزان ایجاد می کند و هنگامی که معلمان از پتانسیل فناوری استفاده می کنند، میزان این خلاقیت بیشتر می شود. اگرچه دسترسی به فناوری گسترده است، اما استفاده از آن معمولا محدود به فعالیت هایی است که خلاقیت کمتری داشته و از پتانسیل کامل آن استفاده نمی کنند.  فرهنگ حمایتی و مشارکتی، آموزش و استقلال برای امکان امتحان چیزهای جدید از عوامل اصلی هستند که به معلمان کمک می کنند تا خلاقیت بیشتری را برای یادگیری کسب کنند و در اختیار دانش آموزان قرار دهند.  75 درصد معلمان معتقدند افزایش خلاقیت در یادگیری سبب می شود که دانش آموزان مهارت های حل مسئله را بیشتر نشان دهند.  26 درصد دانش آموزان می گویند که آنها اغلب روی پروژه هایی با برنامه های واقعی کار می کنند. 81 درصد معلمان می گویند برنامه های درسی برای دانش آموزان بهتر است که امکان هماهنگی و تطبیق با دنیای واقعی را فراهم کند. 

فرزندان سفارشی

مهر: به گزارش اسکای نیوز، احتمالا تا کمتر از دو سال دیگر نوزادانی با ویژگی های از قبل طراحی شده، متولد می شوند. به گفته دکتر کوین اسمیت از دانشگاه آبرتای در داندی اسکاتلند، ریسک مهندسی ژنتیک اکنون به اندازه ای رسیده که استفاده از این تکنیک در نطفه انسان را توجیه می کند.   او معتقد است در چند سال آینده تلاش های دانشمندان برای تولد انسان های مهندسی ژنتیکی (از روشی که به طور اخلاقی توجیه شده است) آغاز می شود. به عقیده او، این امر در آینده در برابر بیماری های مرگ بار از انسان ها محافظت می کند و کیفیت زندگی آنها در سنین بالاتر را ارتقا می دهد. مهندسی ژنتیک شامل حذف، افزودن یا تغییر دادن دی ان ای ارگانیسم ها است. در حال حاضر سوالاتی درباره استفاده از این روش روی ژنوم های انسانی وجود دارد، زیرا این ژنوم های تغییر یافته از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.  اسمیت در این باره می گوید: رگه های زایشی انسان به هیچ وجه کامل نیست و روند تکامل انسان نیز کمک اندکی به محافظت از او در برابر شیوع بیماری ها و البته مشکلات قلبی، سرطان و فراموشی می کند. روش های مهندسی ژنتیک در برابر چنین اختلالاتی از افراد محافظت می کنند. قبلا چنین آزمایش هایی روی حیوانات انجام شده و موفقیت آمیز بوده است. اگر بتوان با کمک این روش از ایجاد اختلالات معمول در افراد جلوگیری کرد یا آنها را به تعویق انداخت، متوسط عمر انسان به طور قابل توجهی افزایش می یابد.  البته او هشدار می دهد باید روشی اخلاقی برای استفاده از مهندسی ژنتیک در انسان ها به کار برد تا به گسترش این روند کمک کرد.