آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
جامعه
۱۲

خبر

برخورد پلیس با یادگاری نویسی  بر آثار تاریخی

ایسنا: آسیب رساندن به آثار و بناهای تاریخی موضوع جدیدی نیست و هر چند وقت یک بار خبرهایی از تخریب و آسیب رسیدن به یک بنا منتشر می شود. در این میان آنچه بسیار به چشم می خورد، یادگاری نویسی روی آثار و بناهای تاریخی است؛ موضوعی که رئیس پلیس پیشگیری ناجا از برخورد با آن خبر داده و از شهروندان هم خواسته که هرگونه تخریب و تعرض به آثار تاریخی را به مرکز فوریت های پلیسی 110 گزارش دهند.

محمد شرفی درباره اینکه آیا پلیس در مواردی مانند تخریب آثار تاریخی و نیز نوشتن یادگاری و آسیب زدن به این آثار ورود می کند، گفت: اصلی ترین فلسفه وجودی حضور و فعالیت یگان حفاظت میراث فرهنگی حفاظت از آثار و میراث فرهنگی گذشتگان ماست و ماموران این یگان و ماموران پلیس صددرصد با چنین مواردی برخورد خواهند کرد.

رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی ادامه داد: در هر جایی میراث و آثار تاریخی نشان شده یا دارای سند، مورد هر نوع تعرض، تخریب و دست درازی از تخریب و سرقت گرفته تا نگارش یادگاری و کنده کاری قرار بگیرد، یگان حفاظت میراث فرهنگی موظف به برخورد با آن بوده و حتما با آن برخورد خواهد کرد.

شرفی درباره اینکه آیا مردم می توانند چنین مواردی را به پلیس گزارش دهند، نیز گفت: ما از مردم می خواهیم که اگر با هرگونه تخریب، تعرض و دست درازی و... به آثار تاریخی مواجه شدند، موضوع را از طریق تماس با مرکز فوریت های پلیسی 110 به ما گزارش دهند تا درباره برخورد با متخلفان اقدام شود.

او درباره برخورد با قاچاق اشیای عتیقه نیز گفت: در این زمینه نیز ماموران پلیس پیشگیری و ماموران یگان حفاظت پلیس پیشگیری اقدامات درخور توجهی را انجام داده و تاکنون با موارد متعددی از قاچاق این آثار و نیز کلاهبرداری در این حوزه برخورد کرده اند.

به گفته رئیس پلیس پیشگیری ناجا مرکز فوریت های پلیسی 110 علاوه بر اینکه با کلانتری ها و مراکز پلیس در ارتباط است، دارای ارتباط با یگان حفاظت نیز بوده و در صورت تماس شهروندان موضوعات مرتبط به آنان نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

تصمیم جدیدی درباره افزایش نرخ کرایه های تاکسی گرفته نشده است

مهر: مدیرعامل اتحادیه تاکسی رانی های شهری کشور گفت: هنوز چیز جدیدی درباره افزایش کرایه های تاکسی به ما ابلاغ نشده است.

مرتضی ضامنی در پاسخ به این پرسش که وزیر صنعت در مجلس اعلام کرده با افزایش کرایه تاکسی ها موافق است، گفت: آخرین موضوعی که دولت به ما اعلام کرده است، این است که با توجه به سهمیه تخصیص یافته به تاکسی ها، هیچ گونه افزایش کرایه تاکسی نباید رخ دهد و ما تابع این اعلامیه هستیم. اگر تصمیم جدیدی از سوی مقام وزارت گرفته شود، پس از ابلاغ، سازوکار اجرائی آن را مشخص می کنیم. در حال حاضر هیچ گونه تصمیمی برای افزایش کرایه ها گرفته نشده و ابلاغ جدیدی نیز به ما نشده است.

به گزارش مهر، صبح روز گذشته علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: نرخ کرایه تاکسی ها باید به صورت معقول اضافه شود که پاسخ وزیر به پرسش لاریجانی این بود که «درباره تاکسی ها افزایش قیمت را می پذیریم، دوستان هم مجوزهای لازم را ارائه خواهند داد».