آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
جامعه
۱۳

آنفلوانزا H1N1 جان 15 نفر را گرفت

15 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوانزا هفته گذشته جان خود را از دست دادند؛ این آخرین آمار فوتی های بیماران مبتلا به آنفلوانزای H1N1  و H2N2  است که روز گذشته رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد.

وزارت بهداشت و مسئولان حوزه سلامت مدتی است درباره شیوع آنفلوانزای H1N1  هشدار می دهند و بار ها از مردم به ویژه افراد در معرض خطر خواسته اند با تزریق واکسن آنفلوانزا، خود را در برابر این بیماری ایمن کنند. به گفته مسئولان وزارت بهداشت، بیشتر افرادی که هفته گذشته به دلیل ابتلا به آنفلوانزا جان خود را از دست داده اند، دارای بیماری زمینه ای و در گروه پرخطر بوده اند؛ به همین دلیل است که وزارت بهداشت و مسئولان حوزه سلامت مدت هاست به این گروه هشدار می دهند که هرچه سریع تر با مراجعه به پزشک، برای تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام کرده تا در برابر این بیماری خود را ایمن کنند. این افراد شامل اشخاص بالای 60 سال، کودکان شش ماه تا شش سال، زنان باردار، افرادی که مبتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند، بیماران قلبی، بیماران ریوی، بیماران کلیوی، بیماران سرطانی، بیماران HIV مثبت، بیماران دیابت، بیماران پیوندی و کارکنان مراکز درمانی و پرسنل پزشکی هستند.

روز گذشته محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته ویروس آنفلوانزا با شدت بیشتری فعال است تا جایی که هفته گذشته تعدادی بر اثر این بیماری فوت کردند، گفت: عمده این افراد دارای بیماری زمینه ای بوده یا سن بالایی داشته اند. هفته گذشته سه هزارو 915 نفر انواع مختلف بیماری تنفسی گزارش شد که 342 مورد آن آنفلوانزا بود. از این تعداد، 15 نفر فوت کردند که بیشترین تعداد فوتی ها از استان های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است. تمام موارد فوت شده ناشی از آنفلوانزا، در بیمارستان بستری و تحت درمان بودند؛ اما متاسفانه این افراد به دلایلی مانند عدم تزریق واکسن آنفلوانزا، مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی و یا ابتلا به بیماری زمینه ای، جان خود را از دست دادند.

گویا با بیان اینکه حدود سه هفته از آغاز موج اول آنفلوانزا در کشور می گذرد، اظهار کرد: موج آنفلوانزا با شدت هرچه تمام تر شروع به کار کرده است و علاوه بر منطقه خاورمیانه و کشور ما، حتی در کشورهای اروپایی نیز گستره زیادی داشته است. در ایران تقریبا از تمام استان ها گزارش بروز بیماری را داشته ایم؛ اما استان های قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه و تهران بیشترین درگیری را داشته اند. ویروس آنفلوانزا امسال بر دو نوع H1N1 و H2N2 بوده است که طبق بررسی های ما نوع H1N1 گسترش بیشتری داشته و قدرت آن نیز نسبت به نوع دیگر قوی تر است. نکته درخور توجه این است که این نوع از ویروس آنفلوانزا هیچ ارتباطی با آنفلوانزای پرندگان ندارد و هر سال در موعد مقرری این آنفلوانزا در جهان سرازیر می شود که با توجه به شروع زودتر گستره آن در سال جاری، پیش بینی می کنیم فعالیت این ویروس نسبت به سال های گذشته به بالاترین حد خود برسد؛ تا جایی که در هفته گذشته ویروس آنفلوانزا در استان های گلستان و مازندران نسبت به سایر استان ها فعالیت بسیار زیادی داشته است.

او در ادامه با بیان اینکه با توجه به آخرین مطالعات بیان شده و شواهد آزمایشگاهی موجود، دریافتیم که این ویروس دچار تغییراتی شده که همین مورد باعث تشدید آن شده است، تاکید کرد: از مردم خواهش می کنیم به نکات بهداشتی توجه فراوان داشته باشند. شست وشوی دست ها در وهله اول کمک بسیار زیادی به کنترل بیماری می کند. همچنین رعایت آداب تنفسی به شیوه ای که فرد هنگام عطسه و سرفه دستمال جلوی دهان خود بگیرد، سپس آن دستمال را درون کیسه کوچکی قرار دهد و در سطل زباله بیندازد.

وی با تاکید بر اینکه بیماران باید از خوددرمانی پرهیز کنند، اظهار کرد: خوددرمانی نگران کننده است؛ چرا که می تواند باعث تشدید بیماری شود. اگر نکات بهداشتی به درستی رعایت می شد و مراجعه به پزشک نیز در زمان مناسبی صورت می گرفت، بیماری تا آن شدت پیشرفت نمی کرد. مصرف آنتی بیوتیک برای بیماران مبتلا به بیماری آنفلوانزا منطقی نیست. این بیماری یک عفونت ویروسی است که با استفاده از استامینوفن های ساده، مایعات گرم و استراحت در خانه بهبود پیدا می کند. در این زمینه، علاوه بر نهی از مصرف آنتی بیوتیک ها، مصرف داروهای کورتون دار نیز در دوره بیماری توصیه نمی شود.