آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
دیپلماسی
۱۵

حسن روحانی بر نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در تجارت با کشورهای دیگر تاکید کرد: دریافت استوارنامه 4 سفیر جدید

روز گذشته حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم، میزبان سفرای چند کشور بود و استوارنامه های آنها را دریافت کرد. همچنین برخی سفرای به تازگی منصوب شده نیز پیش از عزیمت به محل ماموریت شان با حسن روحانی ملاقات کردند. روز گذشته در کاخ ریاست جمهوری، سفرای یمن، سوئد، استرالیا، زیمبابوه و سفیر آکردیته کامبوج استوارنامه های خود را به حسن روحانی تقدیم کردند.

ادامه نظارت آژانس بر فعالیت های هسته ای ایران

رئیس جمهوری هنگام دریافت استوار نامه «ماتیاس لنتز»، سفیر جدید سوئد در تهران، با بیان اینکه ایران و سوئد همواره روابط خوب و دوستانه ای داشته اند، ابراز امیدواری کرد که با تلاش مسئولان دو کشور شاهد توسعه مناسبات تهران - استکهلم به نفع منافع دو ملت باشیم. حسن روحانی با اشاره به روابط خوب تجاری و سیاسی ایران و سوئد در سال های گذشته و سوابق روابط نزدیک صنعتی، به ویژه در بخش حمل و نقل میان دو کشور، گفت: امیدوارم بتوانیم در شرایط اعمال تحریم های غیرقانونی از سوی آمریکا، مناسبات و همکاری های فی مابین را ادامه و توسعه دهیم. روحانی با تقدیر از مواضع دولت سوئد نسبت به حفظ برجام و پایبندی طرفین به تعهداتشان، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران ادامه خواهد داشت. «ماتیاس لنتز»، سفیر جدید سوئد نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان به سوابق مثبت همکاری و روابط تجاری- صنعتی میان ایران و سوئد اشاره کرد و گفت: امروز فعالان اقتصادی و شرکت های سوئد به ایران به عنوان یک شریک مطمئن نگاه می کنند و می توانیم با تلاش بیشتر مناسبات و همکاری های خود را در بخش های مختلف سیاسی، تجاری، اقتصادی و روابط علمی و دانشگاهی نزدیک تر از گذشته ادامه دهیم. ماتیاس لنتز افزود: ما تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران را غیرقانونی و محکوم می دانیم، چرا که معتقدیم این تحریم ها مشکلات زیادی را ایجاد کرده و تلاش می کنیم نقش سازنده ای را ایفا کنیم.

 ایران به امنیت آبراه های بین المللی متعهد است

حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه «لیندال جین سکز»، با اشاره به اینکه همواره روابط خوب و حسنه ای میان تهران - کانبرا برقرار بوده، گفت: علاقه مند به توسعه مناسبات و همکاری های تجاری و اقتصادی با استرالیا هستیم. به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم تحریم های غیرقانونی آمریکا مانعی برای توسعه روابط و همکاری های دو کشور باشد، گفت: تحریم های آمریکا یک اشتباه بزرگ سیاسی و اقتصادی و اقدامی علیه مقررات و قطع نامه های بین المللی است. او دعوت آمریکا از کشورهای مختلف برای حضور نظامی در منطقه را به ضرر امنیت و ثبات منطقه و جهان برشمرد و تصریح کرد: کشورهای منطقه، به ویژه ایران، قادرند به خوبی امنیت خود را حفظ کنند و حضور نظامی کشورهای دیگر بسیار خطرناک خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران همچنان به تعهدات خود در توافق هسته ای برجام، باوجود اینکه آمریکایی ها به طور یک جانبه از این توافق خارج شده و اروپایی ها نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خود عمل کنند، پایبند است. او خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین امنیت آبراه های بین المللی، به ویژه در دریای عمان و خلیج فارس متعهد است و اخیرا طرح صلح هرمز را در سازمان ملل متحد ارائه کرده و در این راستا با کشورهای مختلف در حال رایزنی است.  «لیندال جین سکز»، سفیر جدید استرالیا نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان و تقدیر از میهمان نوازی و محبت دولت و ملت ایران، گفت: معتقدیم توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و استرالیا می تواند زمینه های مناسب را برای گسترش مناسبات و همکاری های دو کشور ایجاد کند که امیدوارم با تلاش مسئولان، موانع موجود در این مسیر هر چه سریع تر برطرف شود. سفیر جدید استرالیا با بیان اینکه حفظ برجام همواره مورد حمایت استرالیا است، گفت: برجام را ابزاری برای برقراری و توسعه صلح و امنیت در منطقه می دانیم و معتقدیم همه باید نسبت به تعهدات خود در این توافق پایبند بوده و با ساز و کار برجام برای اعتمادسازی در جهان عمل کنند.

تاکید بر نقش آفرینی کامبوج در آسه آن

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه تهران از گسترش روابط با «پنوم پن» استقبال می کند، تصریح کرد: ایران و کامبوج در زمینه های اقتصادی و تجاری ظرفیت های بسیار خوبی برای گسترش و تعمیق روابط دارند که باید از ظرفیت های خود استفاده کنند. حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه «اونگ سه آن»، سفیر آکرودیته کامبوج در تهران، با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری های اقتصادی و بخش خصوصی دو کشور افزود: کامبوج می تواند در توسعه بیش از پیش همکاری های ایران و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن)، نقش بسزایی ایفا کند. سفیر جدید آکرودیته کامبوج نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهوری، با اشاره به زمینه های همکاری گسترده تجاری، سرمایه گذاری و گردشگری دو کشور گفت: همکاری های اقتصادی و دوستی میان دو دولت و ملت بسیار نزدیک است و باید تلاش کنیم این روابط صمیمانه و گرم در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توسعه یابد.«اونگ سه آن» با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران و کامبوج همواره در مجامع بین المللی مواضع و دیدگاه های مشترک داشته اند و از یکدیگر حمایت کرده اند، افزود: کامبوج از مواضع منطقه ای و جهانی تهران حمایت می کند و دنبال روابط دوستانه و بهتر با ایران است.

ایران با تمام توان پشتیبان مردم یمن است

رئیس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه «ابراهیم محمد بن محمد الدیلمی»، سفیر جدید جمهوری یمن در تهران، شجاعت و ایستادگی ملت یمن در برابر متجاوزان را ستودنی و افتخارآمیز دانست و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با تمام توان پشتیبان مردم یمن در مسیر استقرار صلح و ثبات در این کشور و پیشبرد مذاکرات یمنی - یمنی است. حسن روحانی گفت: در سال های اخیر شاهد شهامت، مقاومت و ایستادگی فوق العاده مردم یمن بوده ایم و شجاعت و بیان صریح مواضع از سوی مقامات انقلاب یمن، بسیار افتخارآمیز است. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تجاوز به یمن از لحاظ سیاسی و ارائه کمک های انسانی در کنار مردم یمن ایستاده است، افزود: تردیدی وجود ندارد که پیروزی نهایی در برابر متجاوزان، از آن مردم مقاوم یمن خواهد بود. «ابراهیم محمد بن محمد الدیلمی»، سفیر جدید جمهوری یمن نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان و ابلاغ سلام گرم رهبر انقلاب یمن به دولت و ملت ایران، خواستار توسعه و تقویت بیش از پیش همکاری ها و روابط دو کشور شد. سفیر جدید جمهوری یمن با بیان اینکه مردم یمن هرگز مواضع مقتدرانه، شرافتمندانه و ارزشمند دولت و ملت ایران را در حمایت از انقلاب این کشور فراموش نخواهند کرد، گفت: دولت و ملت ایران بهترین یار و همراه مردم یمن بوده و در شرایطی که مردم یمن زیر فشار تحریم و تجاوز قرار داشتند، فقط جمهوری اسلامی ایران از ما حمایت کرد و در کنار مردم یمن بوده و همچنان به این حمایت ادامه می دهد. ملت یمن همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با مواضع استکباری قدرت های جهانی ایستاده و از مواضع ارزشمند ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه، به ویژه ابتکار طرح صلح هرمز حمایت می کند.