آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
جامعه
۱۳

دریچه

تداوم آلودگی هوا در کلان شهرها

ایسنا: مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور تا روز چهارشنبه (ششم آذر) گفت: از بعدازظهر این روز سامانه بارشی جدیدی به کشور وارد می شود. صادق ضیائیان، با بیان اینکه تا روز چهارشنبه (ششم آذر) جوی پایدار همراه با افزایش نسبی دما در غالب مناطق کشور حاکم خواهد بود، اظهار کرد: ازاین رو با توجه به پایداری و سکون نسبی هوا انتظار می رود از امروز تا اواسط پنجشنبه به تدریج بر غلظت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور به ویژه تهران، اصفهان، کرج و اراک افزوده شود. مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ادامه داد: از بعدازظهر چهارشنبه (ششم آذر) با توجه به ورود سامانه جدید بارشی، در مناطقی از شمال غرب و غرب کشور بارش باران و برف خواهیم داشت. همچنین در روزهای پنجشنبه و جمعه (هفتم و هشتم آذر) بارش در نیمه غرب کشور ادامه خواهد داشت. او در پایان درباره وضعیت جوی تهران امروز و فردا گفت: آسمان تهران امروز (پنجم آذر) کمی ابری همراه با غبار صبحگاهی با حداقل دمای یک و حداکثر دمای 9 درجه سانتی گراد و فردا (شش آذر) صاف همراه با غبار محلی و در بعدازظهر قسمتی ابری همراه با وزش باد با حداقل دمای یک و حداکثر دمای 10 درجه سانتی گراد پیش بینی می شود.

آمار افزایش مسافران مترو  نهایی نشده است

مهر: مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو گفت: هنوز آمار افزایش مسافران در خطوط مترو نهایی نشده اما تمامی خطوط شلوغ تر از گذشته است. فرنوش نوبخت در پاسخ به این پرسش که کدام خطوط مترو پس از افزایش نرخ بنزین شلوغ تر شده اند، گفت: در حال بررسی آماری این موضوع هستیم که هنوز گزارش ها نهایی نشده، اما درباره اینکه در کدام ساعت و در کدام ایستگاه ها مسافر بیشتری نسبت به گذشته داشته ایم تا پایان هفته گزارش آماری دقیقی از این موضوع تهیه خواهیم کرد. وی ادامه داد: افزایش نرخ بنزین همراه با تغییر وضعیت هوا بود که این تغییر وضعیت هوا نیز بر افزایش تعداد مسافران مترو تاثیر دارد، بنابراین ممکن بود آمارهای ما دقیق نباشد. این هفته پایش سفرهای مترو ادامه دارد تا الگوی سفر مسافران مترو شناسایی شود. مدیرعامل شرکت بهره برداری تصریح کرد: خطوط مترو شلوغ تر از گذشته شده و پس از شناسایی ایستگاه های شلوغ و زمانی که افزایش مسافر بیشتر است، چگونگی پاسخ گویی به نیاز مسافران را بررسی و تلاش می کنیم مناسب ترین سرویس را در وضعیت ایجادشده به مسافران ارائه دهیم.

حبس بدهکاران مهریه ممنوع شد

شرق: مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: براساس مصوبه اخیر مجلس حبس حتی بازداشت موقت محکومان مالی موضوع مهریه طبق نص قانون ممنوع شد. سیداسدالله جولایی با تشریح دستور کار کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در 27 آبان اظهار کرد: با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاون حقوقی قوه قضائیه و نمایندگانی از وزارت دادگستری، سازمان زندان های کشور و سازمان ثبت املاک و اسناد کشور ضمن بررسی جزئیات طرح الحاق سه تبصره به ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی (مصوب سال 1394) حاضران در نشست تعیین کردند کلیات ماده واحده ای که با محوریت کاهش حداکثری بدهکاران غیربزهکار تهیه شده است، مورد تایید بوده و پیرو آن دو تبصره به ماده 7 و یک تبصره به ماده 11 قانون محکومیت های مالی الحاق می شود. وی افزود: براساس تبصره الحاقی به ماده هفت قانون محکومیت های مالی، حبس یا بازداشت بدهکاران مالی از جمله متعهدان موضوع تادیه مهریه ممنوع شد، مگر درصورتی که زوجه ملائت مالی محکوم علیه و امتناع وی از پرداخت محکوم به را اثبات کند. مدیرعامل ستاد دیه کشور یادآور شد: عدم امکان وصول تمام یا بخشی از مهریه به تشخیص دادگاه می تواند از مصادیق تبصره ماده 1130 قانون مدنی باشد که در این مورد هم متقابلا حقوقی برای بانوان لحاظ شده که براساس آن ارائه دادخواست طلاق برای بانوان تسهیل شده است. جولایی با اشاره به اینکه براساس تبصره 2 الحاقی به ماده هفت قانون محکومیت های مالی، از این به بعد ماده 22 قانون حمایت خانواده مورخ 1391 ملغی است، اظهار کرد: افزون بر این طبق تبصره الحاقی به ماده 11 قانون محکومیت های مالی، آن دسته از افرادی که هم اکنون در بند حضور دارند، به صرف ارائه دادخواست اعسار، دادگاه حکم به تقسیط مهریه خواهد کرد و به صرف تقاضای محکوم علیه، صداق تعیین شده بدون تشریفات قانونی و در فرجه ای متناسب با وضعیت مالی مرد پرداخت خواهد شد. مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: به دلیل نوسان قیمت سکه در بازار که در پاره ای مواقع قیمت آن رشدی 20 درصدی داشت، موضوع تعدیل هم با عنایت به همین تغییرات اعمال می شود.