آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
دیپلماسی
۱۵

خبر

خداحافظی سفرای جدید ایران در 9 کشور جهان با روحانی

ایسنا: سفیران جدید جمهوری اسلامی ایران در 9 کشور فنلاند، کنگو، زلاندنو، پاکستان، جمهوری گینه، کنیا، سنگال، ترکمنستان و تونس روز سه شنبه و پیش از عزیمت به محل ماموریت خود با رئیس جمهور دیدار و گفت وگو کردند.

حسن روحانی در این دیدار، برای موفقیت سفرای جدید آرزوی موفقیت کرد و از آنان خواست ضمن معرفی توانمندی ها و ظرفیت های کشورمان به سرمایه گذاران و بخش های خصوصی و دولتی محل ماموریت خود، بیش از پیش برای توسعه، تقویت و تحکیم روابط و مناسبات همه جانبه با دیگر کشورها تلاش کنند. رئیس جمهور بر ضرورت توسعه همکاری های اقتصادی و کمک سفرا به تقویت فعالیت بخش خصوصی و تجارت با سایر کشورها تاکید کرد. روحانی با اشاره به انتخاب خانم ودیعتی، سفیر جدید ایران در فنلاند، بر استمرار حضور بانوان در سطوح مختلف مدیریت کشور به عنوان یکی از اصلی ترین سیاست های دولت تاکید کرد. «فروزنده ودیعتی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فنلاند و آقایان «شریعتی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنگو؛ «مفتح»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در زلاندنو؛ «حسینی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان؛ «میرزاآقایی چالکسرایی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری گینه؛ «برمکی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا؛ «دهشیری»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال؛ «ارباب خالص»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان و «رئوف شیبانی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت روابط ایران با کشورهای محل ماموریت خود در زمینه های مختلف، بر تلاش و جدیت در راستای توسعه مناسبات اقتصادی و همکاری های همه جانبه ایران با دیگر کشورها تاکید کردند.

فروزنده ودیعتی، سومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب

مدیر کل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه به عنوان سفیر جدید ایران در فنلاند به زودی عازم هلسینکی خواهد شد. فروزنده ودیعتی با پیشنهاد وزیر امور خارجه و تایید رئیس جمهور به عنوان سفیر جدید ایران در فنلاند انتخاب شده است. او روز گذشته همراه تعدادی دیگر از سفرای جدید ایران در دیگر کشورها با حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان، دیدار کرد. پیش از این قرار بود خانم «پروین فرشچی»، به عنوان سفیر ایران در فنلاند عازم این کشور اروپایی شود، ولی این موضوع منتفی شد. ودیعتی سومین سفیر زن ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شود. پیش از این و در زمان تصدی گری محمدجواد ظریف بر وزارت خارجه خانم ها مرضیه افخم و حمیرا ریگی، به عنوان سفرای ایران در مالزی و برونئی منصوب شده بودند.

مذاکره عراقچی در هلند

ایسنا: معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وزیر خارجه هلند و همتای هلندی خود با انتقاد از بی عملی اروپا در اجرای تعهدات برجامی تاکید کرد: اروپا اگر خواستار حفظ برجام است باید در این زمینه آماده پرداخت هزینه باشد.

سیدعباس عراقچی که برای شرکت در سومین نشست رایزنی های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و هلند به لاهه سفر کرده است، در مذاکرات چندساعته با همتای هلندی خود درباره موضوعات مختلف دوجانبه، چندجانبه و منطقه ای، از جمله برجام، ابتکار صلح هرمز، امنیت کشتی رانی در خلیج فارس و دریای سرخ، تحولات منطقه ای و همکاری های اقتصادی دوجانبه گفت وگو و رایزنی کرد. معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این مذاکرات ضمن انتقاد از بی عملی اروپا درباره اجرای تعهدات خود در برجام و تبیین گام های چهارگانه ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام تاکید کرد: اگر اروپا خواستار حفظ برجام است، باید در این زمینه آماده پرداخت هزینه باشد. حق ایران برای توقف تمام یا بخشی از تعهداتش در برجام به رسمیت شناخته شده و آنچه ایران تاکنون انجام داده است، نقض برجام به شمار نمی رود. سیدعباس عراقچی با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود و ابتکار صلح هرمز با همین هدف طراحی شده است. هیچ نیازی به ائتلاف هایی که تنها منجر به افزایش تنش در منطقه می شود، نیست. او با اشاره به ظرفیت های موجود در روابط اقتصادی دو کشور تصریح کرد: انتظار می رود دولت هلند شرایط فعالیت بین شرکت های هلندی و ایرانی را تسهیل کرده و اطمینان های لازم را برای بنگاه های اقتصادی کشورش فراهم کند.

طرف هلندی نیز در این دیدار بر نقش ایران در تامین صلح و ثبات منطقه ای تاکید و تصریح کرد که هلند به دنبال کاهش تنش در منطقه است. همچنین عراقچی با استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند، ملاقات و درباره موضوعات بین المللی به ویژه آخرین تحولات برجام و نیز راه های گسترش مناسبات میان دو کشور مذاکره و تبادل نظر کرد. همچنین وزیر امور خارجه هلند در این دیدار با تاکید مجدد بر ضرورت حفظ برجام اظهار کرد: هلند از ابتکار فرانسه برای پیداکردن راه حل خروج از بحران جاری حمایت می کند.