آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
دیپلماسی
۱۵
رویداد

پمپئو اعلام کرد: آمریکا معافیت هسته ای فردو را لغو می کند

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد کشورش معافیت تحریم های مربوط به سایت هسته ای فردو را لغو می کند. مایک پمپئو گفت معافیت تحریم های مربوط به سایت هسته ای فردو از 15 دسامبر (24 آذر) لغو می شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا با حمله به غنی سازی ایران در سایت هسته ای فردو گفت: «مقدار مناسب غنی سازی اورانیوم برای بزرگ ترین دولت حامی تروریسم صفر است!». او افزود: «دلیل مشروعی وجود ندارد که ایران غنی سازی را در این سایت که قبلا مخفی بود، ادامه دهد». او بار دیگر مدعی شد ایران «تلاش مشخص دیگری در زمینه اخاذی هسته ای» به عمل می آورد که منجر به انزوای اقتصادی و سیاسی این کشور در جهان خواهد شد.

در پی اظهارات پمپئو، یک سناتور جمهوری خواه آمریکا با استقبال از تصمیم دولت ترامپ برای پایان دادن به معافیت های هسته ای ایران در فردو، خواستار لغو تمام معافیت هایی شد که به موجب برجام به ایران اعطا شده است. تد کروز که مواضعی اغلب ضدایرانی دارد، در حمایت از تصمیم وزیر خارجه ترامپ برای لغو معافیت های هسته ای مربوط به فعالیت در تاسیسات فردو نوشت: «لیندسی گرم، لیز چنی و من خبر امروز دونالد ترامپ و مایک پمپئو را تحسین می کنیم که دولت ترامپ در نهایت به معافیت های هسته ای غیرنظامی ایران در تاسیسات فردو پایان می دهد». او ادامه داد: «این مرکز در حاشیه کوهستان برای ساخت سلاح های اتمی حفر شده است. پایان دادن به این معافیت ها گام مهم دیگری در پاره کردن یک بار و برای همیشه توافق هسته‎ ای فاجعه بار اوباما با ایران است». سناتور ایالت تگزاس اضافه کرد: «مقامات دولت باید به همه معافیت هایی که به توافق مرتبط می شود، پایان دهند به ویژه رآکتور اراک که رآکتور آب سنگین ایران است». کروز اظهار کرد: «هیچ توجیهی برای تمدید این معافیت ها در شرایطی که نقض تعهدات ایران در مورد آب سنگین تایید شده است، وجود ندارد؛ چه رسد به اینکه اجازه داده شود ایران به تکمیل برنامه های خود چه در فردو و چه در اراک ادامه دهد». او با بیان اینکه ما به درخواست خود از دولت برای متوقف کردن صدور همه معافیت های هسته ای غیرنظامی ایران ادامه می دهیم و از همکارانمان در کنگره هم می خواهیم برای پایان دادن به این معافیت ها و پاسخگوکردن ایران به سرعت طرح ما را تصویب کنند. سه جمهوری خواه فوق در کنگره آمریکا طرحی را ارائه داده اند که در صورت تصویب آن، دولت ترامپ به تمدید معافیت های هسته ای تحت توافق برجام مجاز نخواهد بود. کروز و گرم که هردو از کاندیداهای نامزدی ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه در انتخابات 2016 بودند، پیش، حین و پس از این انتخابات، همواره مواضعی ضدایران و ضد برجام داشته اند و هردو از مدافعان وعده معروف جمهوری خواهان در سال 2016، «پاره کردن برجام» بوده اند.

این اظهارات در حالی انجام می شود که ایران به تازگی گام چهارم روند گام به گام کاهش تعهدات هسته ای را که بر اساس برجام انجام می شود، اعلام کرده است و آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز در گزارش ها، این موضوع را تایید کرده است. آژانس در آخرین گزارش در این باره اعلام کرد ایران غنی سازی یواف6 را در فردو آغاز کرده و سطح غنی سازی ایران نیز به 4.5 درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ 3 نوامبر، 372.3 کیلوگرم اعلام شده است. این گزارش اذعان کرد که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد. با این حال اروپا اقدام اخیر ایران را در تناقض صریح با برجام خوانده که «تبعات بالقوه زیادی در زمینه اشاعه دارد». کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، با اعلام این خبر افزود: «به دنبال اطلاع ایران به آژانس در روز شنبه، بازرسان آژانس روز یکشنبه 26 آبان از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید و راستی آزمایی کردند که میزان ذخایر آب سنگین ایران به 131.5 متریک تن رسیده است».