آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
هنر
۱۰

دریچه

اعلام برنامه کارگاه های پژوهشی جشنواره «سینما- حقیقت»

عناوین کارگاه های تخصصی سیزدهمین جشنواره بین المللی «سینما- حقیقت» که به منظور گسترش دانش سینمای مستند و ایجاد فرصت برای تعاملات بین المللی پژوهشی، در روزهای 19 تا 22 آذرماه 1398 در پردیس سینمایی چارسو برگزار می شود، به این شرح است:

19آذر/ ساعت 14 تا 18: تکنیک صدابرداری و صداگذاری؛ با حضور اریک اشپیتزر از اتریش، مدیر پنل: حسن شبانکاره

20 آذر/ ساعت 14 تا 18: گسترش طرح و فیلم نامه با حضور پیتر گت شالک از آلمان، مدیر پنل: محسن عبدالوهاب

22 آذر/ ساعت 14 تا 18: تهیه کنندگی خلاق با حضور برام کرولس از بلژیک، مدیر پنل: سعید رشتیان

متقاضیان شرکت در کارگاه های تحقیقاتی- پژوهشی جشنواره بین المللی «سینما- حقیقت» می توانند به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.irandocfest.ir مراجعه کرده و ضمن اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در کارگاه ها، اقدام به ثبت نام اینترنتی کنند. با توجه به ظرفیت محدود کارگاه های پژوهشی «سینما- حقیقت» افرادی که از شرایط عمومی و اختصاصی اعلام شده روی وب سایت جشنواره برخوردار بوده و زودتر ثبت نام کرده باشند، در اولویت انتخاب قرار می گیرند. به تمامی هنرپژوهانی که در تمامی کارگاه های «سینما- حقیقت» حضور فعال داشته باشند، گواهی حضور داده می شود.

جزئیات کنسرت و جایزه  «احمد پژمان» اعلام شد

تعدادی از هنرمندان کشورمان با همراهی هنرمندانی از کشور اتریش در چارچوب برگزاری دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا و برپایی جایزه آهنگ سازی احمد پژمان کنسرتی را در تالار رودکی تهران برگزار می کنند. در این کنسرت که ساعت 20:30 روز یکشنبه، 3 آذر، در تالار رودکی تهران میزبان علاقه مندان موسیقی است، آنسامبل «تریوفونوس ویننسیس» از کشور اتریش با نوازندگی پیانوی ترزیا شوماخر، نوازندگی فلوت رضا ناژفر و نوازندگی ویلنسل آرام تالالیان به عنوان نوازنده حضور دارند. اجرای آثار هایدن، وبر و گوبر بخش اول کنسرت را تشکیل می دهند. این در حالی است که در بخش دوم نیز کیارش حیدری، حسن رحیمی و سروش نظیری، از هنرمندان برگزیده دومین دوره برگزاری جشنواره موسیقی دانشجویی صبا، قطعات خود را پیش روی مخاطبان قرار می دهند. «جایزه آهنگ سازی احمد پژمان» به عنوان جایزه ای مستقل از جشنواره موسیقی دانشجویی صبا معرفی شده و با حضور استادان و فعالان حوزه موسیقی برگزار می شود. این پروژه (بدون تعهد به برگزاری هر دوسال- یک بار) با هدف ایجاد بستری برای خلق، اجرا و ضبط آثار موسیقایی برگزار می شود. در این دوره، هدف نوشتن اثری در یک موومان با طول زمانی پنج الی هفت دقیقه برای تریوی فلوت، ویلنسل و پیانو، با تاثیرپذیری از موسیقی ایرانی است و تمامی آهنگ سازان ایرانی زیر 40 سال می توانستند با خلق اثری به سبک موسیقی هنری غربی و درعین حال با الهام از عناصر موسیقی ایرانی، در این مسابقه شرکت کنند. در روند داوری نیز به طور خاص تکنیک آهنگ سازی، انعکاس هویت ملی، انسجام و فرم کلی اثر مورد ارزیابی قرار گرفت. دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا به دبیری پوریا رمضانیان هم از روز دوم آذر در چهار رشته «آهنگ سازی»، «آنسامبل موسیقی ایرانی»، «آنسامبل موسیقی کلاسیک» و «پژوهش موسیقی» به میزبانی دانشگاه هنر تهران برگزار می شود.

اعلام نتایج اولیه هفتمین جشنواره بین المللی عکس خیام

نتایج اولیه هفتمین جشنواره بین المللی عکس خیام اعلام شد که بر این اساس مخاطبان می توانند در سایت www.focusteam.ir نتایج اولیه را مشاهده کنند. اسامی برندگان 27 دی ماه 1398 در مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه اعلام می شوند. هفتمین دوره جشنواره بین المللی عکس خیام در شش بخش با موضوع آزاد تک رنگ، موضوع آزاد رنگی، موضوع شهر، موضوع خلاقه، موضوع گردشگری و موضوع مردم برگزار می شود. در هفتمین دوره جشنواره، درمجموع هزار و 600 دلار جایزه نقدی به همراه نشان های فیاپ، PSA، خیام و کمال الملک به برگزیدگان اهدا خواهد شد. همچنین همانند دوره های پیشین، کتاب نفیس جشنواره برای تمامی شرکت کنندگان، حتی شرکت کنندگانی که آثارشان در جشنواره پذیرفته نشده، ارسال خواهد شد. کتاب و گواهی پذیرش پس از مراسم پست خواهد شد. در این دوره همچنین با حمایت اسپانسرهای جشنواره، جوایز ویژه ای در سه بخش ویژه شهر تهران، بهترین عکس هوایی و بهترین عکس نجوم اهدا می شود. هفتمین جشنواره بین المللی عکس خیام تنها رویداد حوزه عکس در ایران است که با مجوز و استانداردهای فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و PSA برگزار می شود و نتایج آن در سوابق شرکت کنندگان برای دریافت القاب فیاپ و PSA ثبت خواهد شد. جشنواره بین المللی عکس خیام به دبیری علی سامعی به منظور بزرگداشت حکیم برگزار می شود.