آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

مهلت ثبت نام جشنواره فیلم فجر تمدید نمی شود

مدیر دبیرخانه جشنواره فیلم فجر گفت: فیلمسازانی که هنوز موفق به ثبت فیلم خود در سایت جشنواره نشده اند، می توانند تا 30 آبان حضوری به دفتر جشنواره مراجعه و ثبت نام کنند. براساس فراخوان سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر تا پایان مهلت قانونی ثبت نام برای شرکت در این رویداد، دو روز بیشتر باقی نمانده و با توجه به قطعی اینترنت، سیمون سیمونیان در پاسخ به ایسنا درباره احتمال تمدید این مهلت گفت: نیازی به انجام این کار نیست چون بیشتر آثاری که پروانه ساخت داشتند تا به حال ثبت نام کرده اند. او افزود: به نظر می رسد فقط چند فیلم دیگر باقی مانده که در این یکی، دو روز، بعضی ها حضوری ثبت نام کرده اند و دیگر کسانی که هنوز نتوانسته اند ثبت نام کنند می توانند به صورت حضوری ثبت نام کنند. به گفته وی اعلام جزئیاتی از تعداد فیلم های ثبت نام شده در جشنواره به پس از پایان مهلت ثبت نام موکول می شود.

جلسه فوق العاده شورای عالی اکران برای فیلم های روی پرده

سخنگوی شورای عالی اکران از تصمیم این شورا برای حمایت از فیلم های سینمایی در حال اکران با توجه به شرایط فعلی جامعه خبر داد. علی سرتیپی با اعلام اینکه سه شنبه، 28 آبان شورای عالی اکران یک جلسه فوق العاده تشکیل داد در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: در این جلسه تصمیم گرفته شد فیلم هایی که در حال حاضر روی پرده هستند با توجه به شرایطی که در این چند روز در کشور پیش آمده، یک هفته به اکران آنها در کل سینماهای کل کشور اضافه شود. در این راستا شورای صنفی نمایش باید برای جلوگیری از بروز هر مشکلی برای فیلم هایی که در نوبت اکران هستند، هماهنگی های لازم را انجام دهد. او اضافه کرد: همچنین در این شورا مصوب شد ساعت شروع سانس های فوق العاده در سینماها تغییر کند چراکه قبلا شروع سانس های فوق العاده از ساعت 22 به بعد بود ولی قرار شد از اول آذر تا پایان سال این ساعت به 21 به بعد تغییر کند. سرتیپی همچنین گفت: مصوبه دیگر شورای عالی اکران هم این بود که از این پس پردیس هایی که بیشتر از هفت سالن سینمایی دارند، می توانند با هماهنگی پخش کننده یک سالن خود را به نمایش فیلم هایی که دو هفته از اکران آنها گذشته در هر سانسی که می خواهند، اختصاص دهند.

نمایش دوباره «خط قرمز» در کانون فیلم خانه سینما

به مناسبت آغاز دومین سال فعالیت کانون فیلم خانه سینما، قرار است چند فیلم پرمخاطب که جمعی از تماشاگران موفق به حضور در سالن و تماشای آنها نشده بودند، دوباره در کانون فیلم به نمایش درآیند. از همین رو فیلم سینمایی «خط قرمز» ساخته مسعود کیمیایی به نمایش درمی آید. نسخه در نظرگرفته شده برای نمایش، نسخه تازه تبدیل شده و دارای کیفیت خوبی است. پس از نمایش فیلم هم نشستی با حضور امیر پوریا برگزار می شود. «خط قرمز» محصول 1360 و بر اساس نوشته «شب سمور» بهرام بیضایی و با شرکت سعید راد و فریماه فرجامی ساخته شده و خسرو شکیبایی، جمشید آریا، امرالله صابری و سعید پیردوست از جمله بازیگران آن هستند. علی رضا زرین دست فیلم برداری آن را بر عهده داشته و مجید انتظامی برای آن موسیقی ساخته است. این برنامه چهارشنبه 29 آبان، ساعت 18 در سالن سیف الله داد خانه سینما، به نشانی تهران، خیابان بهار جنوبی، خیابان سمنان، شماره 29 برگزار می شود و ورود برای تمام علاقه مندان، آزاد و رایگان است.

«دیوید فینچر» سریال  «محله چینی ها» را می سازد

«فینچر» در سریال جدیدش به سراغ شخصیت «جی.جی گیتس» کارآگاه خصوصی در فیلم سینمایی «محله چینی ها» (1974) در دوران جوانی می رود که نقش آن را «جک نیکلسون» ایفا می کرد و یکباره با شبکه ای بسیار بزرگ از فساد روبه رو شد. «رابرت تاون» فیلم نامه نویس فیلم «محله چینی ها» در ساخت این سریال با «فینچر» همکاری می کند. «رابرت اوانز» تهیه کننده بزرگ سینمای آمریکا که چندی پیش درگذشت، تهیه کنندگی فیلم «محله چینی ها» را بر عهده داشت، فیلمی که در سال 1975 در 11 شاخه نامزد کسب جایزه شد و در شاخه بهترین فیلم نامه اصلی یک جایزه اسکار برای «رابرت تاون» به ارمغان آورد. «دیوید فینچر» پیش از این در اولین تجربه سریال سازی خود، سریال موفق «خانه پوشالی» را برای شبکه نتفلیکس ساخت و پس از آن نیز سریال جنایی «شکارچی ذهن» را مقابل دوربین برد. کمپانی نتفلیکس هنوز اطلاعاتی درباره زمان آغاز پروژه ساخت سریال «محله چینی ها» ارائه نداده است.