آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
ورزش
۱۴
فوتبال

بازیکنانی که به دلایل غیرفنی تیم ملی را از دست دادند

به گزارش وب سایت نود، یکی از مدافعانی که این روزها عملکرد قابل قبولی در لیگ داشته، اما به تیم ملی دعوت نمی شود، شجاع خلیل زاده است. خلیل زاده در زمان کی روش هم به تیم ملی دعوت نمی شد که آن روزها کی روش عصبی بودن این بازیکن را دلیل عدم دعوتش می دانست. برخی اعتقاد دارند که شجاع به دلیل سنش از سوی ویلموتس دعوت نمی شود. مسئولان باشگاه پرسپولیس اما معتقدند که دعوت نشدن شجاع به تیم ملی دلایل غیرفنی دارد. در این گزارش بررسی کرده ایم در 25 سال گذشته چه بازیکنان سرشناسی حضور در تیم ملی را به دلایل غیرفنی از دست داده اند. 

دعوت از دایی با فشار افکار عمومی

محمد مایلی کهن وقتی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، بعد از چند اردو رفته رفته چند استقلالی را از تیم ملی کنار گذاشت. از جمله بازیکنان استقلالی سرشناسی که مایلی کهن آنها را نادیده گرفت می توان به جواد زرینچه، مهدی پاشازاده، بهزاد غلامپور، ادموند اختر و محمد تقوی اشاره کرد. علی دایی دیگر بازیکنی بود که خیلی زود با مایلی کهن به مشکل خورد. در بازی آخر تیم ملی از مرحله اول مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه مقابل سوریه، صعود ایران به مرحله بعدی مقدماتی قطعی شده بود و مایلی کهن دایی را از ترکیب بیرون گذاشته بود. کار تیم ملی در آن بازی گره خورد و بعد از درخواست مایلی کهن از دایی برای حضور در بازی، بین این دو نفر اختلافاتی به وجود آمد. بعد از آن بازی، مایلی کهن دایی را برای بازی دوستانه مقابل کانادا که در این کشور برگزار شد، دعوت نکرد تا دایی به دلایل غیرفنی از تیم ملی کنار گذاشته شود. در نهایت دایی با فشار افکار عمومی و رسانه ها برای بازی در دور نهایی انتخابی جام جهانی دوباره دعوت شد.

کنارگذاشتن عابدزاده در دو مقطع

بعد از جام جهانی 1998 فرانسه، منصور پورحیدری به جای جلال طالبی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد. پورحیدری بعد از جام، احمدرضا عابدزاده را که مصدومیتی هم داشت، به تیم ملی دعوت نکرد و به بازی های آسیایی بانکوک هم نبرد تا تیم ملی بدون او قهرمان بازی های آسیایی شود.

با رفتن پورحیدری و برگشت طالبی به عنوان سرمربی تیم ملی، او هم به دلایل غیرفنی عابدزاده را به تیم ملی دعوت نکرد و به جام ملت های 2000 نبرد، هرچند که عابدزاده در یکی از اردوهای قبل از جام ملت ها شرکت کرده بود. مسئولان وقت فدراسیون فوتبال ظاهرا ترجیح می دادند عابدزاده به دلیل برخی حواشی در تیم ملی نباشد و به سرمربیان تیم ملی توصیه می کردند او را دعوت نکنند.

 وقتی کروات ها با خداداد مشکل داشتند

میروسلاو بلاژوویچ کروات بازی خداداد عزیزی را قبول نداشت، اما خداداد به دلیل غیرفنی از تیم ملی توسط او کنار گذاشته شد. در یک بازی دوستانه که در تهران برگزار شد، شماره 11 خداداد عزیزی به بازیکن دیگری داده شد و خداداد حسابی از این موضوع ناراحتی خود را ابراز کرد. بعد از بازی، دلخوری خداداد از این موضوع به گوش بلاژ رسید و او دیگر عزیزی را به تیم ملی دعوت نکرد.  برانکو ایوانکوویچ هم که برای صعود به جام جهانی 2006 آلمان سرمربی تیم ملی بود، در ابتدا خداداد را به اردو دعوت نمی کرد، اما وقتی کار تیم ملی گره خورد، برای دو بازی حساس مقابل اردن و قطر او را دعوت کرد و خداداد در هر دو بازی هم برای تیم ملی بازی کرد. بعد از بازی با قطر، خداداد دیگر به تیم ملی دعوت نشد. خود او اعتقاد دارد به دلیل اتفاقاتی که در بازی با قطر افتاد و برداشت بد برانکو از صحنه گلی که او به ثمر رساند و داور آفساید اعلام کرد، دیگر به تیم ملی دعوت نشده است.  

روزهایی که دایی دو لژیونر سرشناس را دعوت نمی کرد

علی دایی وقتی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، در ابتدا مهدی مهدوی کیا را به اردو دعوت نکرد، اما علی کریمی را که در زمان جام جهانی 2006 آلمان با او به مشکل خورده بود به تیم ملی دعوت کرد. کریمی بعد از یکی از اردوهای تیم ملی به انتقاد از وضعیت اردوی تیم پرداخت و بعد از آن اردو به دلیل انتقاد از فدراسیون فوتبال از تیم ملی با نامه فدراسیون اخراج شد. علی دایی هم هیچ وقت از کریمی حمایت نکرد و دیگر کریمی در تیم ملی در زمان دایی به میدان نرفت. علی کریمی بعد از رفتن دایی، به تیم ملی ای که قطبی هدایت آن را برعهده داشت، دعوت شد و حتی گل برتری تیم ملی در بازی مقابل امارات در مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی را هم به ثمر رساند. بعد از حذف از مقدماتی جام جهانی 2010، در اردویی که تیم ملی در اتریش برگزار کرد و شرایط مناسبی هم نداشت، علی کریمی دوباره از مسئولان فدراسیون فوتبال انتقاد کرد و توسط قطبی هم به دلایل غیرفنی کنار گذاشته شد. کریمی درحالی که روزهای خوبی در لیگ ایران داشت، به دلیل مسائل غیرفنی به جام ملت های آسیایی 2011 قطر برده نشد. 

 مهدی رحمتی

کارلوس کی روش در سال های اول حضورش در تیم ملی هیچ بی انضباطی ای را قبول نمی کرد و هر بازیکنی را که می خواست از چارچوب هایی که او در نظر دارد، عبور کند، کنار می گذاشت. مهدی رحمتی بعد از اینکه از تیم ملی با یک تصمیم عجیب موقتا خداحافظی کرد، دیگر از سوی کی روش به تیم ملی دعوت نشد. او که بعد از صعود ایران به جام جهانی 2014 برزیل دوست داشت در جام جهانی بازی کند، جواب منفی از سوی کی روش شنید.