آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
ورزش
۱۴

فوتبال

حال وهوای متفاوت 2 تیم مطرح تهران/ استقلال خوشحال پرسپولیس نگران

هفته یازدهم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران عصر روز گذشته با برگزاری دیدار نساجی و استقلال در مازندران به پایان رسید تا «آبی های تهران» خوشحال ترین تیم هفته باشند؛ در هفته ای که چندین بازی به دلیل «جو» به وجودآمده در کشور به تعویق افتاد و دو تیم صدرنشین شهر خودرو و سپاهان نتوانستند بازی کنند، پرسپولیس هم در تهران و در میان بهت هوادارانش بازی را به نفت مسجدسلیمان واگذار کرد تا تقریبا همه چیز برای استراماچونی و شاگردانش مهیا شود. استقلال که برخلاف شروع لیگ، الان چندین هفته است روی غلتک افتاده، این روزها یکی از جذاب ترین تیم های ایران است. استراماچونی و شاگردانش در لیگ برتر ایران پیش از مصاف با نساجی، پنج بازی پی درپی را برده بودند و حالا با عبور از نساجی به عدد شش برد متوالی در لیگ رسیده اند. این ثبات در شرایطی برای استقلالی ها به دست آمده که همه چیز به سرمربی شان؛ یعنی آندره آ استراماچونی مربوط می شود؛ او با حضورش در استقلال تلاش کرد سیستم سه دفاعه را به تیم دیکته کند که شاید همین موضوع باعث شد استقلالی ها دیر، لیگ برتر را استارت بزنند. بااین حال، استقلال حالا با خیال راحت یکی پس از دیگری بازی های لیگ را می برد و سیر صعودی اش را حفظ کرده است. برتری برابر نساجی برای آنها علاوه بر سه امتیاز، ارزش بیشتری هم داشت: آنها بالاخره بعد از قریب به هزار و 300 روز توانستند در جدول رده بندی لیگ بالاتر از پرسپولیس، رقیب سنتی شان قرار بگیرند. درواقع چهار فصلی می شد که استقلال در جدول لیگ نتوانسته از پرسپولیس سبقت بگیرد، ولی شکست این هفته رقیب سنتی و پیروزی روز گذشته استقلال، حالا کاری کرده که آبی ها با دو امتیاز بیشتر نسبت به رقیب دیرینه، در رتبه سوم جدول رده بندی لیگ قرار بگیرند. این موضوعی بود که روز گذشته در کنفرانس خبری، استراماچونی نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت: «این درست است که مقابل پرسپولیس چالش داشتیم، اما ما؛ یعنی استقلال، یکی از بزرگ ترین تیم های آسیا هستیم. کار من و بازیکنان هیچ ربطی به شرایط و مشکلات تیم ندارد. ما هر روز تمام تلاش خود را می کنیم. وظایف باشگاه در مقابل تیم بسیار مهم است و هیچ ربطی به نتایج تیم ندارد». استقلال با یک بازی بیشتر حالا به دوامتیازی صدر جدول هم رسیده و امید زیادی دارد که نوار پیروزی هایش تداوم داشته باشد.

پرسپولیس به حذفی رسید

در روزهایی که استقلال وضعیت خوبی از لحاظ فوتبالی دارد، پرسپولیس سینوسی حرکت کرده و در بازی های این هفته لیگ هم، هواداران این تیم به نشانه اعتراض به گابریل کالدرون، سرمربی تیمشان، برانکو ایوانکوویچ، سرمربی چند فصل اخیر پرسپولیس را تشویق کردند. کالدرون امروز خیلی سریع این فرصت را به دست آورده تا تکلیف را روشن کند؛ او و تیمش امروز باید در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی به مصاف صنعت نفت آبادان بروند. پیروزی در این برد می تواند کالدرون را از وضعیتی که در آن گرفتار شده نجات دهد؛ اما اگر این تیم برابر صنعت نفت که در این فصل تیم سرسختی نشان داده، ببازد، آن وقت بحران جدی تر از قبل به سراغ سرخ ها و سرمربی آرژانتینی اش می آید. این بحران آن قدر نزدیک است که گفته می شود مسئولان باشگاه پرسپولیس به سرمربی شان برای نتیجه گرفتن اولتیماتوم داده اند؛ موضوعی که البته کالدرون آن را تکذیب می کند و می گوید: «من سال های سال است در فوتبال هستم و قوانین مربیگری را به خوبی می شناسم. از سوی باشگاه پرسپولیس به من اولتیماتومی داده نشده است و با جدیت به فکر آینده هستم. باشگاه هروقت بخواهد می تواند هر تصمیمی بگیرد. من و شاگردانم به دنبال پیروزی در هر مسابقه هستیم و زمانی که این اتفاق رخ نمی دهد ناراحت می شویم. در طول تمرینات باید تلاش کنیم تا مشکل گلزنی مان را حل کنیم». کالدرون البته در رقابت های اخیری که داشته، بارها با مشکل گلزنی در خط حمله مواجه شده و علی علیپور هرگز مهاجم سرحال فصول اخیر نشان نداده است. به غیر از او، جونیور برزیلی که با رقم زیاد 550 هزار دلار هم جذب شده، اصلا در حد لیگ برتر ایران نشان نداده و یکی از بدترین خریدهای تاریخ باشگاه پرسپولیس محسوب می شود.

لغو انتخابات  هیئت فوتبال استان تهران

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران می گوید انتخابات هیئت فوتبال استان تهران در تاریخ 6 آذر لغو و زمان جدید آن با نظر وزارت ورزش اعلام خواهد شد. رضا گل محمدی در گفت وگو با ایسنا درباره دلیل لغو برگزاری انتخابات هیئت فوتبال تهران گفت: گفته بودیم اگر رئیس فعلی هیئت فوتبال بخواهد کاندیدا شود، باید از سمتش استعفا دهد، زیرا نمی تواند هم کار اجرائی انجام دهد و هم نامزد انتخابات شود. بر این اساس، سازمان بازرسی کل کشور نامه ای به وزارت ورزش زد و از آنها خواست که تا این اقدامات انجام نشده، انتخابات را غیرقانونی بداند. بر این اساس ما موضوع را با رئیس فدراسیون فوتبال در میان گذاشتیم و تاج هم به ما این قول را داد که پیشنهادهای ما را در هیئت رئیسه بررسی کند و به ما خبر دهد.