آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
جامعه
۱۳

دریچه

توضیحات محسن هاشمی درباره نتایج جلسه با جهانگیری

شرق: رئیس شورای اسلامی شهر تهران نتایج جلسه با معاون اول رئیس جمهور درباره تاثیر افزایش نرخ سوخت بر حمل ونقل تهران را تشریح کرد. محسن هاشمی رفسنجانی پیش از آغاز صحن علنی شورای شهر تهران، با اشاره به جلسه خود با معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: روز دوشنبه با حضور آقای جمالی نژاد، معاون عمرانی وزارت کشور، جلسه ای را با آقای جهانگیری برگزار کردیم که جلسه خوبی بود. او با بیان اینکه افزایش نرخ سوخت تاثیر مستقیمی بر حمل و نقل تهران دارد، اضافه کرد: این موضوع را در جلسه با آقای جهانگیری مطرح کردیم و به نظر می رسد ایشان اهمیت این موضوع را متوجه شدند و تصمیم بر این شد که هر چه سریع تر تصمیم ویژه ای اتخاذ شود. روز گذشته نیز با حضور آقای جمالی نژاد جلسه ای در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد که در این جلسه به فوریت درباره تامین اتوبوس و واگن مترو تصمیماتی اتخاذ شد. وی تاکید کرد اگر اعتبارات تامین شود، با توجه به وجود 10 کارخانه اتوبوس سازی و چهار کارخانه واگن سازی، تامین هرچه سریع تر اتوبوس و واگن امکان پذیر خواهد بود.

آخرین آمار از «مرد» های ایرانی

ایسنا: شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس، با استناد به آمارهای سال 95 مرکز آمار ایران گفت: حدود 40 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیون نفری ایران را جمعیت مردان تشکیل می دهند که از این میان 33 میلیون نفر از آنها 10 سال به بالا و هفت میلیون نفر از آنها کمتر از 10 سال سن دارند.او با تاکید بر اینکه بالاترین ضریب جمعیتی، چه در مردان و چه در زنان را میانگین سنی 25 تا 29 شامل می شود، اظهار کرد: تعداد مردان 15- 19 ساله دو میلیون و 780 هزار نفر، تعداد مردان 20-24 ساله سه میلیون و 240 هزار نفر و تعداد مردان 25-29 ساله چهار میلیون و 140 هزار نفر است. علت تفاوت آماری در سه گروه سنی جوانان ناشی از کاهش باروری در ایران است. تا سال 1400، جوانان 25-29 ساله در گروه سنی میان سالان قرار می گیرند.به گفته کاظمی پور، 71 درصد از جمعیت مردان جوان در گروه سنی 15-19 ساله، 32 درصد از جمعیت 20-24 ساله و 11 درصد از جمعیت 25-29 ساله محصل هستند، این درحالی است که در کشورهای در حال توسعه همه مردان جوان 15-19 ساله و 80 درصد از جوانان 20-24 ساله در حال تحصیل هستند.این جمعیت شناس با اشاره به وضعیت تحصیلی مردان (شش ساله به بالای ایران) یادآور شد: براساس آمارهای سال 95، 92 درصد از مردان باسواد و هشت درصد (سه میلیون و 226 هزار نفر) بی سواد هستند. این درحالی است که جمعیت زنان بی سواد (شش ساله به بالا) به پنج میلیون و 570 هزار نفر می رسد و این یعنی در مجموع حدود هشت میلیون (10 درصد از جمعیت ایران) بی سواد هستند. در این میان مروری بر آمارهای بی سوادی سال 55 نشان می دهد که جمعیت بی سوادان در سال 65، 11 میلیون نفر بوده است، اما در این میان ایران ادعای توسعه یافتگی دارد و سعی می کند در راستای توسعه حرکت کند، در حالی که هنوز جمعیت بی سوادان بسیار بالاست.او با اشاره به اینکه 92 درصد از جمعیت مردان (10 سال به بالا) باسواد هستند، تصریح کرد: از این میان 20 درصد دارای تحصیلات ابتدایی (کم سواد) هستند، 20 درصد تحصیلات راهنمایی، 9.5 درصد تحصیلات متوسطه، 21 درصد دیپلم و 21 درصد تحصیلات عالیه دارند.

اختلال در تایید نسخه برخی بیماران به دلیل قطعی اینترنت

ایسنا: عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به مشکل عدم تایید نسخ در برخی داروخانه ها به دلیل قطعی اینترنت از تلاش برای رفع این مشکل خبر داد. حمید خیری در این باره گفت: سیستم های اینترنتی برخی از داروخانه ها به اینترنت ملی متصل است و مشکلی در تایید نسخ بیماران ندارند، اما داروخانه هایی که اینترنت شان به سرورهای اینترنت ملی متصل نیست، متاسفانه برای تایید نسخه های بیماران با مشکل مواجه شده اند و بر همین اساس بیماران هم دچار مشکلاتی شده اند. او ضمن تاکید بر تلاش برای رفع این مشکل گفت که قرار است شرکت های مربوطه که صندوق و سیستم اینترنتی داروخانه ها از سوی آنها ایجاد و تامین می شود، از اینترنت ملی استفاده کنند.

کاهش مراجعه تهرانی ها برای اهدای خون

مدیر کل انتقال خون استان تهران ضمن اشاره به کاهش مراجعات برای اهدای خون، از مردم خواست برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا قسمتی از نیاز بیماران تامین شود. سیدمرتضی طباطبایی گفت: در روزهای گذشته با توجه به آلودگی و سردی هوا و با توجه به برفی که آمد، با وجود اینکه تمامی مراکز اهدای خون باز بودند و ساعت کاری شان هم افزایش یافته بود، آمار مراجعه برای اهدای خون کاهش یافت. کاهش آمار مراجعه کننده ها باعث می شود ذخایر مراکز انتقال خون هم کاهش یابد. او افزود: امیدواریم مردم زمانی را برای اهدای خون قرار دهند تا بیماران دچار مشکل نشوند. باید توجه کرد نیاز بیماران به خون و فراورده های خونی همیشگی است و به فصل و سرما و گرمای هوا ارتباطی ندارد.