آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
دیپلماسی
۱۵

غریب آبادی از مصوبات نشست هفته گذشته شورای حکام خبر داد: پروژه های همکاری جدید بین ایران و آژانس

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان های بین المللی وین اعلام کرد، در جریان نشست هفته گذشته شورای حکام آژانس پروژه های همکاری فنی جدیدی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تصویب شده است. به گفته کاظم غریب آبادی، تامین مالی این پروژه ها از سوی آژانس خواهد بود. او در این باره گفت: «با تلاش های صورت گرفته و مذاکرات فنی میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس، علاوه بر تداوم اجرای دو پروژه همکاری فنی در حوزه نیروگاهی و درمان سرطان برای سال های 2020 و 2021 میلادی، چهار پروژه جدید همکاری فنی نیز برای همین دوره زمانی به تصویب رسید».

او افزود: «این پروژه ها که ارزش مالی اجرای آنها بیش از یک میلیون یورو، تامین از سوی آژانس، خواهد بود، در حوزه های مختلف از جمله ارتقای ایمنی و بهره برداری از رآکتورهای تحقیقاتی هسته ای، ارتقای ظرفیت انسانی در حوزه سوخت هسته ای، ارتقای ظرفیت تولیدکنندگان در زمینه غلات اصلی و همچنین مدیریت پسماندها است». به گزارش ایرنا، برنامه همکاری های فنی، یکی از مهم ترین حوزه های همکاری آژانس با کشورهای عضو، به ویژه کشورهای درحال توسعه است که هدف از آن، ارتقا و بهبود وضعیت و استانداردها در حوزه های مختلف از جمله بهداشت، درمان، تغذیه، کشاورزی، ایمنی و امنیت، صنعت و... است. در مجموع، موضوعات تحت پروژه های همکاری فنی ازسوی آژانس، 30 حوزه را در بر می گیرد که بهداشت، تغذیه و کشاورزی، و ایمنی و امنیت به ترتیب بالاترین اولویت های همکاری میان آژانس و کشورهای عضو را تشکیل می دهند.

 همکاری در میانه تنش

این خبر در حالی از سوی غریب آبادی اعلام می شود که پرونده برنامه هسته ای ایران و رابطه این کشور با آژانس انرژی اتمی اخیرا با تنش هایی مواجه بوده است. آژانس که با درگذشت یوکیا آمانو، رئیس پیشین خود، درگیر فرایند جانشینی او نیز بوده است، هم در این فرایند، هم در فرایند رسیدگی به پرونده ایران تحت فشار سیاسی گسترده، به خصوص از جانب ایالات متحده و اسرائیل بوده است. گام چهارم روند گام به گام کاهش تعهدات هسته ای ایران و نیز مسئله پیداشدن ذرات اورانیوم در محلی که در گزارش آژانس «اعلام نشده» خوانده شده، بر تنش ها افزودند، گرچه برخی، مانند مقامات روسیه، مسئله سایت اعلام نشده را مربوط به بقایای سایتی در دهه 90 میلادی دانستند و آن را جوسازی رسانه ای خواندند.

از سوی دیگر و هم زمان با افزایش فشارها و تنش های اروپایی ها و آمریکایی ها بعد از گام چهارم کاهش تعهدات، ماجرای ممانعت از ورود بازرس آژانس که ایران او را متخلف اعلام کرده بود، خبرساز شد. آبان امسال، ایران اعلام کرد از ورود یکی از بازرسان این نهاد ممانعت کرده است و علت آن را هشدار مکرر دستگاه های ایمنی نسبت به حمل مواد غیرمجاز توسط او اعلام کرد که احتمال خرابکاری به دست او را ایجاد می کرده است. آژانس و ایران هر دو از ادامه پیگیری این ماجرا گفته اند تا جزئیات روشن تر شود.

حال اعلام این خبر بعد از انتخاب رئیس جدید می تواند نشانه ای از ادامه همکاری رسمی و حرفه ای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تلقی شود و علامت مثبتی از رابطه ایران با نهاد ناظر اجرای برجام باشد.

 نیمه آذر، نشست کمیسیون برجام

در همین رابطه، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد نشست کمیسیون مشترک برجام، در سطح معاونان، احتمالا 15 آذر در وین برگزار می شود. سیدعباس موسوی درباره نشست آتی کمیسیون مشترک برجام گفت: «احتمالا ششم دسامبر (15 آذر) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان در وین برگزار می شود و آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام در این کمیسیون مشترک بحث خواهد شد». سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: «اقدامات ایران برای توازن بخشی به تکالیفش از سوی آنها مطرح و اقدامات آنها در انجام تعهداتشان بررسی می شود».

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره لغو معافیت های هسته ای فردو ازسوی آمریکا و همکاری های ایران و آژانس ابراز کرد: «ما مقامات آمریکایی را در جایگاهی نمی دانیم که درباره تعهدات ایران در برجام سخن بگویند. آنها از برجام خارج شده اند و نمی توانند اظهارنظری کنند اما همکاری های ایران و آژانس باقی است. گزارش های متعدد آژانس هم نشان از عمق همکاری است. موسوی افزود: امیدواریم در دوره مدیرکل جدید آژانس این همکاری ادامه یابد و آژانس فارغ از فشارها از سوگیری دور باشد و بی طرفی خود را حفظ کند».

 غریب آبادی: کشورهای دارای سلاح هسته ای باید به خلع سلاح متعهد باشند

غریب آبادی همچنین در اظهارات جداگانه ای بر موضع ایران مبنی بر حذف همه انواع سلاح های هسته ای تاکید کرد. او در سی وپنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده «منع جامع آزمایش های هسته ای»، تصریح کرد: «اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل محقق شود، تعهد مداوم همه امضاکنندگان، به ویژه دولت های دارای سلاح هسته ای به «خلع سلاح هسته ای» بسیار ضروری خواهد بود». او افزود: «در همین راستا، معتقدیم دولت های دارنده سلاح هسته ای، مسئولیت ویژه ای در لازم الاجرا شدن این معاهده دارند؛ قویا از این دولت ها می خواهیم به طور کامل به روح و متن این معاهده پایبند باشند».