آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
دیپلماسی
۱۵

کوتاه دیپلماسی

سران کردستان عراق: کردستان خواهان توازن در روابط با آمریکا و ایران است

ایلنا: مقام های کردستان عراق خواهان تعادل در روابط با ایران و آمریکا شدند. به گزارش بغدادالیوم مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، با سران کردستان دیدار کرد. رهبران کردستان عراق در این دیدار درباره روابط با ایران به پنس اعلام کردند کردستان فقط می تواند بین روابط خود با ایران و آمریکا تعادل و توازن برقرار کند. کردستان مرزهای مشترکی با ایران دارد و هرگونه دشمنی با تهران مشکلات سیاسی و امنیتی زیادی برای کردستان به همراه خواهد داشت.

دیدار فرماندهان ارتش آمریکا و اسرائیل در پی افزایش تنش ها با ایران

ایلنا: فرماندهان ارتش آمریکا و اسرائیل با یکدیگر دیدار کردند. به گزارش جروزالم پست، ژنرال ارشد آمریکایی، با همتای اسرائیلی خود دیدار کرد. با افزایش تنش ها با ایران، مایک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز یکشنبه با همتای اسرائیلی خود ژنرال آویو کوخاوی دیدار کرد. ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد سفر میلی نشانه عمق مشارکت نیروهای این دو کشور و اهمیت آن در ارتقای ثبات منطقه ای است.

روزنامه  لوموند: ایران در کنترل فضای اینترنت به موفقیت چشمگیری دست یافته است

ایلنا: روزنامه لوموند نوشت: ایران در هفته گذشته نشان داد می تواند به راحتی اینترنت را کنترل کند و این موفقت بزرگی برای این کشور محسوب می شود ضمن اینکه این قابلیت ها شباهت های زیادی با اقدامات چین و روسیه در همین زمینه دارد. به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه لوموند، فردریک دوزه، استاد موسسه دانشگاه پاریس، همراه چند پژوهشگر دیگر درباره اینترنت ایران می گویند: شبکه اینترنتی ایران طوری طراحی و بازسازی شده است که شرکت ها بتوانند ترافیک میان داخل و خارج از شبکه را تشخیص دهند و در صورت لزوم به طورکامل دسترسی به سایت های خارجی را ببندند، به طوری که شبکه های داخل به فعالیت خود ادامه دهند. این کارشناسان معتقدند شبکه اینترنت در ایران طوری طراحی شده که کارشناسان داخلی در صورت لزوم بتوانند راه هایی را که داده ها برای ورود انتخاب می کنند، کنترل کنند و در صورت لزوم برخی از دسترسی ها را به صورت گزینشی ببندند. این کارشناسان درباره شباهت اینترنت ایران با روسیه و چین نیز گفتند دولت چین به طور کلی روی اینترنت و تبادل داده ها با بیرون از کشور کنترل کامل دارد و روسیه نیز وعده راه اندازی شبکه ملی را داده است؛ اما ایران این هفته ثابت کرد که از هم اکنون در کنترل کامل اینترنت به موفقیت چشمگیری دست یافته است.

بروجردی: همکاری با  کره شمالی را باید تقویت کنیم

ایرنا: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کره شمالی گفت: «روابط جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی در تمام سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در دوران سخت جنگ تحمیلی بسیار نزدیک و ویژه بوده است که هیچ گاه آن را فراموش نخواهیم کرد. به ویژه سفر مقام معظم رهبری در آخرین سال ریاست جمهوری ایشان به کره شمالی و دیدار تاریخی ایشان با رهبر وقت این کشور». علاءالدین بروجردی تاکید کرد همواره در دیدگاه رهبران ایران و کره شمالی تقویت و گسترش همکاری ها به عنوان یک سیاست راهبردی مطرح بوده است.