آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: بحران کمبود پزشک و پرستار در انگلیس

 با آغاز فصل سرد در انگلیس، سروکله معضل همیشگی بخش بهداشت و درمان این کشور دوباره پیدا شده است؛ کمبود پزشک و پرستار و تاثیر آن بر بیماران بستری در بیمارستان ها. روزنامه گاردین در تیتر یک این خبر را منتشر کرده و در گزارشی می نویسد تعداد زیادی از روسا و مسئولان بیمارستان های سراسر انگلیس اعلام کرده اند با کمبود نیروی تخصصی مواجهند و احتمال به خطر افتادن زندگی بیماران بستری حاضر در بیمارستان ها وجود دارد. این موضوع در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام و سراسری انگلیس بسیار تاثیرگذار است. مسئله بهداشت و درمان یکی از مهم ترین موضوعاتی است که جامعه انگلیس را برای تعیین تکلیف سرنوشت سیاسی این کشور ترغیب می کند. در عکس یک این روزنامه انگلیسی وقایع اخیر هنگ کنگ مورد توجه قرار گرفته است؛ پلیس وارد دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ شده و با معترضان درگیر شده است. عکس درگیری فیزیکی طرفین این ماجرا را به خوبی نشان می دهد. گاردین از قول پلیس خطاب به معترضان نوشته است: تسلیم، تنها گزینه پیش روی شما است. اعتراضات هنگ کنگ که از مدت ها قبل آغاز شده، بیش از پیش به خشونت کشیده است. با اینکه دولت لایحه استرداد مجرمان را به چین پس گرفته، اما مخالفان کوتاه نیامده اند. آنها کناره گیری دولت را می خواهند. روزنامه گاردین در مطلبی دیگر می نویسد اظهارات آمریکا درباره شهرک سازی های اسرائیلی باعث بروز خشم و اعتراض میان فلسطینی ها شده است. ترامپ گفته شهرک سازی اسرائیلی ها در زمین های فلسطینی قانونی است.

نکته: یکی از خواندنی ترین صفحات یک روزنامه گاردین را مشاهده می کنیم.

 

نشنال: بازگشت دولت یمن به عدن

 سفیر و نماینده شخصی پاپ فرانسیس، رهبر واتیکان، راهی ابوظبی شده تا با وزیر بهداشت دولت امارات قرارداد همکاری در زمینه بهداشت و سلامت امضا کند. در عکس یک روزنامه نشنال طرفین این قرارداد را مشاهده می کنیم. شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی، ناظر و شاهد این قرارداد است. روزنامه نشنال صفحه یک خود را با خبری درباره ایران آغاز می کند. تیتر یک این روزنامه درباره ادعای سایت خبری اینترسپ و روزنامه نیویورک تایمز است.  در گزارش نشنال آمده است این اسناد می گویند دامنه نفوذ ایران در منطقه و به طور خاص در عراق گسترش پیدا کرده است. روزنامه نشنال امارات در گزارشی دیگر خبر می دهد دولت یمن بعد از توافق و همکاری با شورای انتقالی جنوب دوباره به عدن بازگشته است. در این خبر آمده نخست وزیر سعید همراه با تعدادی از افراد کابینه اش در فرودگاه عدن فرود آمده است. وزرای آموزش، انرژی و امور اقتصادی در فرودگاه عدن رویت شده اند. آنها به زودی کارشان را در دفتر دولت در عدن آغاز خواهند کرد.

نکته: خبری از سوریه و عراق در صفحه یک نشنال نیست.

 

یواس ای تودی: نامه ساندلند معما را حل می کند

 پیش از اینکه دو دیپلمات آمریکا درباره موضوع رسوایی اوکراین اظهار نظر کنند، گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا هرگونه اطلاع درباره روابط ویژه ترامپ و اوکراین را در پرونده پسر بایدن رد کرده بود. حالا که اظهارات تایلور و دیگر دیپلمات آمریکایی در کمیته تحقیقات استیضاح در مجلس شنیده شده، آقای ساندلند نامه ای فرستاده که موضوعاتی را به یاد آورده است. به همین دلیل روزنامه یواس ای تودی در گزارش نخست خود خبر می دهد معما حل می شود. این نامه حاوی استناداتی است که فشار دولت ترامپ را بر دولت اوکراین برای به جریان انداختن پرونده بایدن تایید می کند. روزنامه یو اس ای تودی در تیتر و عکس یک پرونده ای قدیمی را بررسی می کند. این پرونده در سال 1996 در نیویورک و بعد از پیدا شدن جسد سانتا کروز کلمبیایی، رئیس کارتل کوکائین گشوده شده است. تحقیقات در این پرونده نشان می دهد یکی از شرکت های طراحی داخلی آمریکا بعد از کشته شدن سانتا کروز و دستگیری تعداد زیادی از اعضایش، تعطیل شده است. در گزارش یو اس ای تودی آمده یک سال بعد از مرگ سانتا کروز، دو بنیان گذار این شرکت طراحی داخلی دستگیر شده اند. اتهام آنها همکاری با کارتل دن شپ و پول شویی بوده است. این دو طراح بی آنکه بدانند مشغول همکاری با کارتل کوکائین بوده اند، در مسیر پول شویی این کارتل قرار گرفته و با آن همکاری کرده اند. این روزنامه گزارشی از سرنوشت این دو طراح و سقوط شرکت آنها منتشر کرده است.

نکته: گزارش یواس ای تودی از پرونده سانتا کروز خواندنی و جالب است.

 

الشرق الاوسط: چراغ سبز آمریکا به شهرک سازی اسرائیلی

 آنچه ترامپ درباره شهرک سازی اسرائیلی ها در کرانه باختری گفته در صفحه یک روزنامه الشرق الاوسط عربستان آمده است. رئیس جمهور آمریکا و وزیر خارجه این کشور فرایند شهرک سازی اسرائیلی را در کرانه باختری قانونی توصیف کرده اند. الشرق الاوسط در گزارشی مفصل این موضوع را بررسی کرده و نوشته این موضوع باعث واکنش هشدار آمیز فلسطینی ها شده است. از سوی دیگر، اردن هم به این اظهارات واکنش نشان داده است. صائب عریقات، دیپلمات و مذاکره کننده ارشد فلسطینی در جبهه آزادی بخش، گفته است که این ادعا امنیت منطقه را به خطر می اندازد و به ما می گوید ترامپ قصد دارد قوانین بین المللی را با قوانین جنگل جایگزین کند! الشرق الاوسط در تیتر یک به وقایع اخیر ایران اشاره می کند و می نویسد نیروهای نظامی اعلام کرده اند با اغتشاشات و اخلال گری ها و فعالیت های خرابکارانه برخورد خواهند کرد. افزایش قیمت بنزین در ایران باعث بروز برخی اعتراضات شده است. برخی معترضان با آتش زدن بانک ها و غارت مراکز خرید باعث بی نظمی هایی در ایران شده اند. این روزنامه در عکس یک به اعتراضات بغداد اشاره می کند. شهروندان عراقی در بغداد و دیگر شهرهای این کشور به اعتراضات خود ادامه می دهند. الشرق الاوسط در مطلبی دیگر خبر می دهد امیر کویت متعهد شده با فاسدان اقتصادی برخورد کند. او در واکنش به اعتراضات شهروندان وزیر دفاع و کشور را برکنار کرده است.

نکته: مهم ترین خبرهای خاورمیانه در صفحه یک الشرق الاوسط بازتاب دارد.