آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
زندگی: دانش
۱۵
زمین گرم

نتایج تحقیقات نشان داد

رابطه آلودگی هوا با ضعف حافظه

سمیرا کیان پور

محققان در جریان تازه ترین مطالعات به وجود ارتباط میان افزایش آلودگی هوا و زوال مغز پی برده اند. به گزارش جام جم و به نقل از IFL Science تمرکز این تحقیق برتاثیر نوع خاصی از ذرات معلق بود که اندازه کوچک تر از 5/2میکرون دارند (معروف به ذراتPM2.5). همان ذراتی که در هوای آلوده شهرهایی چون تهران و دیگر کلانشهرها در روزهای سرد پایین و زمستان افزایش می یابد و خیلی از افراد در گروه های حساس را روانه بیمارستان می کند. محققان می خواستند تاثیر این ذرات را بر مغز انسان ببینند و چگونگی ایجاد تخریب در سلول های عصبی و بروز بیماری هایی مانند آلزایمر در نتیجه افزایش این ذرات در هوای آلوده را مطالعه کنند.

همان طور که در نشریه علمی Brain (یه معنی مغز) گزارش شده است، این تحقیق روی 998زن 72 تا 87 ساله انجام شد. این افراد که همه درآمریکا و در معرض آلودگی هوا بوده اند، کاهش بیشتری را در عملکرد حافظه شان نشان دادند که به علائم آلزایمر شبیه بود. این اولین تحقیقی است که به صورت آماری ارتباط بین آلودگی هوا و تغییرات در مغز و در نتیجه آن نقصان عملکرد حافظه را نشان می دهد.اندرو پیتکاز، استادیار عصب شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: امیدواریم با شناخت بهتر تغییرات مغز در اثر آلودگی هوا بتوانیم اقدامات درمانی را برای افراد مبتلا به آلزایمر توسعه دهیم.

افراد مورد آزمایش در این تحقیق بخشی از برنامه سلامت زنان بوده اند که سال 1372/ 1993 برای درک بهتر بیماری های قلبی، سرطان، پوکی استخوان و سایر بیماری ها راه اندازی شد. از این افراد هر پنج سال یک بار اسکن مغزی گرفته شد و تیم تحقیقاتی به کمک الگوریتم های مخصوصی هرگونه تغییر را  که با زوال عقل مرتبط بود پیدا کردند. نتایج اسکن های مغزی نشان می داد افزایش مدت مواجهه با ذرات آلاینده با اندازه کوچک تر از 5/2 میکرون با افزایش زوال مغز (حتی قبل از بروز علائم بالینی مربوط به زوال عقل) مرتبط است.

در معرض هوای آلوده بودن قطعا تنها عامل موثر در زوال عقل نیست، اما سوالات مهمی در مورد نقش احتمالی آلودگی هوا در بروز این نوع بیماری را ایجاد می کند. به گفته پیتکاز، شناخت تغییرات مغز بر اثر آلودگی هوا و ارتباط آن با نقصان حافظه ما را یک قدم بیشتر به شناخت بیماری آلزایمر نزدیک می کند. جالب است بدانید بیش از 30 میلیون نفر در جهان به آلزایمر مبتلا هستند. این بیماری ششمین عامل مرگ در آمریکاست و تاکنون درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.